DOLAR

32,5038$% 0.08

EURO

34,7826% -0.12

STERLİN

40,2943£% -1.04

GRAM ALTIN

2.496,26%0,50

ÇEYREK ALTIN

4.252,00%0,18

BİTCOİN

2113959฿%1.89836

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

YÖK’ten Gazi Üniversitesi’nin “Spor Eczacılığı Yüksek Lisans Programı”na onay

Yükseköğretim Heyeti (YÖK), Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin üniversitede Spor Eczacılığı Yüksek Lisans Programı açılması istikametindeki teklifini kabul etti.
Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Gazi Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Spor Eczacılığı Tezsiz Yüksek Lisans Programı açılması konusunda Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) teklifte bulundu.
YÖK, enstitü bünyesinde Toksikoloji Anabilim Kolu kurularak, Spor Eczacılığı Tezsiz Yüksek Lisans Programı açılması teklifini kabul etti. Süreci İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine anlatan Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan, spor eczacılığı kavramının yeni bir kavram olduğunu, Spor Eczacılığı Tezsiz Yüksek Lisans Programı ile daha resmi bir tanımlamaya kavuştuğunu anlatarak, “Spor eczacısı spor kulüplerinde eczacı olarak çalışan mezunlarımızı ya da meslektaşlarımızı içeren bir kavram. Şimdi bir meslek tarifi yapamıyoruz lakin bizim programımızdan mezun vermeye başladığımızda spor eczacısı diye bir istihdam alanı da ortaya çıkacak” dedi.

“2018’den beri bu mevzu üzerinde çalışıyoruz”
Bu alanda daha evvel akademik eğitim verilmediğini, sertifika eğitimleriyle bu unvanın verilmeye çalışıldığını belirten Prof. Dr. Orhan, meslektaşlarının kendilerini teşvik ettiklerini, 2018’den itibaren bu bahis üzerinde çalıştıklarını söyledi.


YÖK’e başvuruyu kabul ettikleri için teşekkür eden Prof. Dr. Orhan, “Değişik örnekleri topladık ve kendi ülkemizin yapısına uygun müfredat oluşturduk.

Bu ortada Sıhhat Bilimleri Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi’nden de takviye aldık. Eczacılık fakültesinin uyumunda yürüyecek bir program olarak evrakımızı hazırladık ve YÖK’e başvurduk.

Ülkemizde ve dünyada muadili olmayan bir program olduğu için YÖK tarafından onay verilir mi verilmez mi diye biraz çekincemiz vardı” diye konuştu.

Program yeni istihdam alanları oluşturacak
Eczacılık mesleğinin de istihdam noktasında kısıtlama yaşayabileceğini, yeni alan olarak spor eczacılığı tezsiz yüksek lisans programını getirdiklerini açıklayan Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan, “Ülkemizde 50’den fazla eczacılık fakültesi var ve biz yılda 4 bin kadar mezun vermeye başlıyoruz artık.


İstihdam alanı tahminen başka mesleklerde olduğu üzere artık kısıtlanacak ve bizim yeni alanlar bulmamız gerekiyor. YÖK liderimizin da bize bu manada bir tavsiyesi vardı yeni alanlar üzerinde çalışın diye.

En azından fakülte olarak bu tavsiyeyi yerine getirdik. Spor eczacılığı dünyada da, Türkiye’de de alanında birinci akademik program” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. Orhan, programın eylül ayında başlayacağını, bu akademik çalışmayla sporda doping kullanımı ve yanlış ilaç kullanımının önüne geçilebileceğini kelamlarına ekledi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Beypazarı HEM 7 bin 632 kişiye kurs açtı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI