DOLAR

32,9179$% 0.06

EURO

35,3433% -0.12

STERLİN

41,8267£% 0.07

GRAM ALTIN

2.453,67%-0,63

ÇEYREK ALTIN

4.019,00%-0,58

BİTCOİN

2043039฿%4.91396

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Yaz Kur’an kurslarının başlamasıyla camilerden çocuk sesleri yükselmeye başladı

Gümüşhane’de Covid-19 salgını nedeniyle iki yıldır mescitlerde yapılamayan Yaz Kur’an-ı Kerim kursları bu yıl kademeli olağanlaşmanın üçüncü evresiyle birlikte yine başladı.
İki yılın akabinde yaz aylarında mescitlerden tekrar çocuk sesleri yükselirken bu durumdan hem çocuklar hem de din vazifelileri mutlu.

Vilayet genelindeki tüm cami ve Kur’an-ı Kerim kurslarında başlayan yaz kurslarıyla birlikte merkez Kemaliye Mescidinde de çocuklar büyük bir sevinçle ellerine aldıkları Elif-Ba’larla caminin yolunu tutuyor.

Cami girişinde din vazifelileri tarafından karşılanan çocuklar daha sonra yaş kümelerine nazaran ayrılarak maske, aralık ve paklık kurallarına uygun olarak Kur’an, hadis ve öbür dersleri görüyor.
Verilen molalarda cami içerisinde gönüllerince oyun oynayan çocuklar özledikleri mescitlere kavuşmanın memnunluğunu yaşıyor.
Kemaliye Mescidinde çocuklara ders veren din vazifelisi Mehmet Akif Millet, yaptığı açıklamada “Biz çocuklarımızı çok özledik.
Geçen periyotta alamamıştık. Çocuklarımızla pazartesi günü itibariyle buluştuk. Çok sevinçliyiz ve memnunuz. İnşallah bu günleri tekrar yaşamayız.

Bu hastalık, bela, musibet, defolur sarfiyat. Biz bu manada dua ediyoruz. Çocuklarımızı mescide bekliyoruz” sözlerini kullandı.

“Çocuklarınızı yollayın, biz bütün kurallara riayet ediyoruz”
Ailelere seslenerek çocuklarını mescide göndermekte tasa etmemelerini isteyen Millet, “Dikkat ederseniz pandemi sürecinde olayların hiç görülmediği tek yer mescitlerimiz.


Bu manada biz bütün kurallara riayet ediyoruz.

Çocuklarımızı da o kurallara nazaran burada derslerimizi ona nazaran işliyoruz” diye konuştu.
“Eğer art saflarda çocuk sesleri yoksa geleceğinizden umudunuzu kesiniz” değerlendirmesinde bulunan Millet, “Biz geleceğimizin umudu olan çocuklarımızı mescitlerde görmek istiyoruz ki geleceğe daha hoş bakalım.

Çocuklarımızı mescide çağırırken yalnızca Kur’an-ı Kerim değil de Kur’an-ı Kerim ahlakını, Efendimizin ahlakını çocuklarımıza nasıl aşılarızın kaygısındayız. Biz çocuklarımızın biraz daha cami ahlakıyla Kur’an ahlakıyla, Peygamber ahlakıyla yetişmesi istediğimiz için çocuklarımızı buraya mescide davet ediyoruz” halinde konuştu.

“Camilerin sessizliği çocukların sevinciyle tekrar canlılık buldu”
Kursu ziyaret ederek burada çocuklarla bir mühlet sohbet eden Vilayet Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık ise uzun bir ortadan sonra mescitlerin sessizliğinin çocukların sevinciyle tekrar canlılık bulduğunu söyledi.Müftü Şık, kurslarla ilgili vatandaşlara şu bildirisi verdi: “Her bir çocuğumuz bir fidandır.

Hasebiyle fidanların bakımı, suyu ne kadar kaliteli ise ve bunun sonucunda da nasıl hoş meyveler veriliyor ise biz de çocuklarımızı bir fidan olarak görmekteyiz ve bu çocuklarımızın Kur’an’ın suyuyla büyümesini dilek ediyoruz. Kur’an’ın suyuyla büyüyen bir çocuk, Allah’ın müsaadesiyle tatlı meyveler verecek.”
Bütün mescitler ve bütün Kur’an-ı Kerim kurslarına çocukları beklediklerini söz eden Şık, “Kardeşlerimiz büyük bir iştiyak içerisinde bu çocuklara Kur’an eğitimi vermekle birlikte, ahlak eğitimini, siyer eğitimini hasılı bir Müslüman şahsiyetinin oluşmasında tesirli olacak her şeyi inşallah vermek suretiyle yeni kuşakların yetişmesine katkı sağlayacaktır.

Bu manada bütün mescitlerimiz, Kur’an kurslarımız açıktır. Bütün kardeşlerimizi vakit kaybetmeden bekliyoruz” diye konuştu.

Kursa katılan öğrencilerden Yunus Emre Tanış, “2 yıldır bilgisayardan ders işliyoruz.
Bu türlü çok bağımlı kaldık. Sosyalleşmemiz lazımdı.

Düzgün oldu. Her yıl geliyorduk. Bu senede geldik. İnşallah bu türlü devam eder. Hiç ayrılmayız” biçiminde konuşurken, bir öbür öğrenci Yunus Emre Okumuş ise “2 yıldır mescitlerden mahrumduk, açılmıyordu pandemi sebebiyle.

Artık mescitlere kavuştuk çok şükür. Derslerimiz hoş bir formda işliyor.

Hocalarımız da çok hoş bir biçimde ilgilerini gösteriyor, aktiflikleri yapıyorlar.

2 yıldır uzaktan eğitimle görüyorduk inşallah bir an evvel okullarda açılır.

Umudumuz o tarafta. Açılırsa da çok hoş olur hepimiz için” dedi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

YÖK’te tıp fakültesi dekanları ile toplantı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0