DOLAR

32,8495$% -0.01

EURO

35,6945% 0.01

STERLİN

42,4860£% 0.14

GRAM ALTIN

2.567,50%0,90

ÇEYREK ALTIN

4.194,00%0,16

BİTCOİN

2188832฿%-0.32759

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Yapay zeka ve hayal gücünü birleştiren Zekathon yarışması sonuçlandı

Turkcell’in Zeka Gücü projesi kapsamında Ulusal Eğitim Bakanlığı ile birlikte düzenlediği yapay zeka ve hayal gücünü birleştiren Zekathon müsabakası sonuçlandı. Türkiye’nin 185 Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) devam eden öğrencilerin katıldığı yarışta birinciliği ortaokul kümesinde ‘Seni Daha Uygun Anlıyorum’ projesi ile Adana Kozan BİLSEM öğrencileri, lise kümesinde ise ‘Ağaçları Yapraklarından Tanıyan Uygulama’ projesi ile İstanbul Fuat Sezgin BİLSEM öğrencileri elde etti.

Ulusal Eğitim Bakanlığı himayesinde özel yetenekli öğrenciler için hayata geçirilen Zeka Gücü projesi kapsamında Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BİLSEM) devam eden öğrenciler için düzenlenen Zekathon yarışının kazananları aşikâr oldu.

Zekathon Heyetindeki Turkcell yöneticileri, özel bölüm temsilcilerini ve bakanlık yetkililerinin oylarıyla belirlenen dereceye giren ekiplere mükafatlarını BiP Meet üzerinden gerçekleşen ödül merasiminde mükafatlarını Turkcell Bilgi ve Bağlantı Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül tarafından takdim edildi. Uzaktan eğitim sürecinde çocukların yapay zeka teknolojisi ve hayal gücü yardımıyla ortaya koydukları projelerin yarıştığı Zekathon’a Türkiye’nin dört bir yanından öğrenci katıldı.

Yarışa Adana Kozan BİLSEM’den katılan Yiğit Bakır, İpek Deveci, Meyra Ada Aygün, Eren Küçükateş ve Deniz Ege Yıldırım’dan oluşan ortaokul kümesi ‘Seni Daha Uygun Anlıyorum’ projesi ile birinci oldu.

Türk İşaret Lisanı kullanan bireylerin kimi değerli muhtaçlıklarını anlatmasına yardımcı olmayı amaçlayan proje kapsamında işaret lisanı kullanan engelli bireylerin en çok muhtaçlık duyduğu durumları tespit edebilmek için Kozan HEM Türkçe İşaret Lisanı kursundan takviye alındı. Ortaokul kümesinde İstanbul Fuat Sezgin BİLSEM öğrencileri ‘Akıllı Diş Fırçası’ projesi ile ikinci, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası BİLSEM öğrencileri ‘Güvenli Bisiklet’ projesi ile üçüncü olurken Samsun BİLSEM öğrencileri ‘En-gerek’ projesi ile heyet özel mükafatına layık görüldü.

İstanbul Fuat Sezgin BİLSEM öğrencileri Sanem Duran, Elif Akın, Tabiat Akal, Deniz Erçetin ve Ayşe Çavuşoğlu ‘Ağaçları Yapraklarından Tanıyan Uygulama’ projesi ile lise kümesinin birincileri oldu.

Proje, ülkenin bitki coğrafyasında yer alan ağaçların insanlara gereğince tanıtılmamış olduğu kanısından ortaya çıktı. Bu taşınabilir uygulama ile yaprak fotoğrafından ağacı tanıyan ve ağaçlarla ilgili bilgi tabanına yüklenen çeşitli bilgilerin kullanıcıya sunulması, ayrıyeten iki farklı oyunla bilgilerin eğlenceli formda öğretilmesi amaçlanıyor. Lise kümesinde Kadıköy Alev Alatlı BİLSEM öğrencileri ‘Tekerlekli Sandalye Akü Şarj İstasyonları Taşınabilir Harita Uygulaması ile Manim Yok’ projesi ile ikinci, Şanlıurfa BİLSEM öğrencileri ‘Akıllı Madenci Bareti’ projesi ile üçüncü olurken, Kaman BİLSEM öğrencileri ‘Akıllı Sera’ projesi ile heyet özel mükafatına layık görüldü.

Zekathon boyunca öğrenciler, yarışa katıldıkları projelerinde kullanmak üzere Zeka Gücü LMS üzerinden hızlandırılmış eğitimler aldı.

Program kapsamında öğrencilere evvel elektronik devre tasarlamak için Arduino ve 3 boyutlu malzeme dizaynında kullanılan Tinkercard eğitimleri verildi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mardin’de lisede ’Beytülmakdis’ köşesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0