DOLAR

32,7802$% 0.84

EURO

35,2793% 0.77

STERLİN

41,8210£% 0.8

GRAM ALTIN

2.492,22%2,46

ÇEYREK ALTIN

4.043,00%2,27

BİTCOİN

2132201฿%0.76988

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Veteriner hekim dışında yaralı hayvana müdahalenin hapis cezası var”


Kayseri Veteriner Tabipler Odası Lideri Akgün Ergül, geçtiğimiz günlerde medyada yer alan ve bir vatandaşın sokak hayvanlarına tıbbi müdahale yapması ile ilgili açıklamasında, “Veteriner tabip dışında yaralı hayvana müdahalenin mahpus cezası var” dedi.

Yaralı hayvanlara müdahale için belediyelere ve özel kliniklere başvurulması gerektiğin söyleyen Akgün Ergül, “Yaralı ve kalkamayacak durumda olan bir sokak hayvanı ile vatandaşlar karşılaştığında birinci evvel veteriner doktor ile irtibata geçmeleri gerekiyor. Merkez belediyelerin de bunlarla ilgili bir ihbar çizgisi var. Olağan belediyelere ulaşıldığı vakit fotoğrafları ile ihbar sınırına gönderildiğinde, belediyelerimiz sokak hayvanlarını alıp bakımlarını ve tedavilerini üstleniyorlar. Bunun haricinde hiçbir yere ulaşamadılar diyelim, Kayseri’de merkez ilçelerimizde 45’e yakın kliniğimiz var. Bu kliniklerin hepsinden de bununla ilgili hizmet alabilirler. Yani demek istediğimiz, sokak hayvanları ile ilgili olabilecek her türlü süreçte belediyelerdeki ve özel kliniklerdeki doktorlarımızdan yardım alabilir vatandaşlarımız” dedi.

Veteriner doktorlar dışında hayvanlara tıbbi müdahale yapılmasının 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası olduğunu söyleyen Ergül, kelamlarına şu halde devam etti:

“Vatandaşlarımız bu bahislerde hassas. Ulusal medyada bir vatandaşımızın hayvanlara tıbbi müdahalede bulunarak yardım etmek istediği haberi okudum. Bu haberi yapan kişinin muhtemelen veteriner tabibin kaç yıllık eğitim müddetinde olacağını yahut veteriner hekimliğin icrasının nasıl olduğuna dair bir fikri olmadığı için, muhtemelen haberde veteriner tabip ibaresi kullanılmış. Haberde bahsi geçen emekli amcamız açık öğretim fakültesi 2 yıllık loborantlık mezunu. Tabi veteriner hekimlik mesleği için 5 yıllık şiddetli bir eğitim mühletinden geçilmesi gerekiyor. 6343 sayılı Türk Veteriner Doktorlar Birliği’nin kanunu ve mevzuatları çerçevesinde süreç yapar veteriner tabipler. Bir veteriner tabip, okuldan mezun olduktan sonra nerede çalışırsa çalışsın, yapmış olduğu tüm hayvanlara müdahale de bu kanun çerçevesinde yürütülür. Haberde sokak hayvanlarının canları kurtarılıyor üzere bir imaj verilmekte lakin bizim burada kendi mesleğimiz açısından vazife ve sorumluluklarımız var. Bir defa veteriner olmayan hiç kimse hayvan ne olursa olsun 6343 sayılı kanun mevzuatının 68. unsuruna nazaran, veteriner doktor olmayan kimse canlılara hiçbir formda iğne, ilaç tedavi üzere müdahalelerde bulunamaz der. Bunun da kanun önünde cezaları vardır. 68. hususun 11. fıkrasında 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılır ve ya para cezasına çevrilir. Biz burada arka niyet aramıyoruz. Sonuçta sokak hayvanları var ancak biz Kayseri Veteriner Doktorlar Odası ve Türk Veteriner Doktorlar Birliği olarak mesleğimizin her vakit bir ehemmiyeti olduğunu düşünüyoruz. Halk sıhhatine ve toplum sıhhatine hizmet eden, hayvanların teşhisi tedavisinden sorumlu olan ve hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardan da sorumlu olan bir meslek kümesi olarak, bu türlü bilinçsiz haberler bizi üzdüğünü söylemek istiyorum.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İstanbul’da sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi, yollarda hareketlilik başladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI