DOLAR

32,3003$% -0.03

EURO

35,1731% 0.61

STERLİN

41,6125£% 0.42

GRAM ALTIN

2.407,43%-0,30

ÇEYREK ALTIN

3.919,00%-0,28

BİTCOİN

2207281฿%-1.428

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Van’da alabalık sağımı


Van Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Eserleri Şube Müdürlüğü grupları, buz üzere havada alabalık sağımı gerçekleştirdi.

Vilayet genelindeki alabalık tesislerinde yaz kış demeden kontrollerini sürdüren Balıkçılık ve Su Eserleri Şube Müdürlüğü grupları, Gürpınar ilçesindeki Köşk Alabalık Tesisini ziyaret etti. Burada işletme sahibi Reşit Yılmaz ile birlikte alabalık sağımını gerçekleştiren takımlar, sağım hakkında teknik bilgilendirmelerde de bulundu. Sağımla ilgili açıklamada bulunan Balıkçılık ve Su Eserleri Şube Müdürü Muhammed Demir, “Aralık, ocak ve şubat ayları balıkların sağım devridir. Bizler de alabalık tesislerimizi ziyaret ederek hem yaptıkları sağımları takip etmek hem de sağımın nasıl yapıldığı ile ilgili kendilerine bilgi aktardık” dedi.

“İlimizde 37 alabalık tesisi mevcuttur”

Van’da 37 alabalık tesisi olduğunu lisana getiren Demir, “Bunların projedeki tam kapasiteleri yaklaşık 3 bin 700 tondur. Lakin bunlar yüzde 75-80 kapasiteyle çalıştıkları için yılda 2 bin 600 ton alabalık üretimimiz mevcut. Bu 37 işletmenin 21 işletmesinde yavru balık yetiştiriciliği yapılmakta olup, yılda yaklaşık 21 milyon yavru balık yetiştirilmektedir. Bu 21 işletmenin 7 tanesi kendi yavrusunu ürettiği üzere dışarıya da yavru satabilmektedir. Geriye kalan 14 işletme ise yalnızca kendi gereksinimi olan yavru üretmektedir” sözlerini kullandı.

Çatak ve Bahçesaray’da su sıcaklığının yaz ve kış 8 ila 13 derece ortasında olması nedeniyle buradaki işletmecilerin yavru balık üretimine teşvik edildiğinin altını çizen Demir, “Özellikle yavru balıkların istediği sıcaklık 8 ila 13 derecedir. Onun için biz Çatak ve Bahçesaray’daki üreticilerimizi yavru yetiştiriciliğine yönlendiriyoruz. Bu biçimde yavru üretimimiz süratle artmaktadır. Geçen yıllarda yaklaşık 15 milyon olan yavru üretimimiz, 2020 yılı itibariyle 21 milyon olup, yeni yapılan tesislerle birlikte 2021 yılında amacımız 30 milyon yavru üretimidir” biçiminde konuştu.

Van’ın alabalık yetiştiriciliğinde Türkiye’de birinci 10 ortasında olduğunu da kelamlarına ekleyen Demir, Doğu Anadolu Bölgesinde ise Elazığ’dan sonra ikinci olduklarını söyledi.

“10 günde bir sağım yapıyoruz”

Köşk Alabalığı Tesisi sahibi Reşit Yılmaz ise yılda yaklaşık 100 ton alabalık ürettiklerini söz ederek, “Şimdiye kadar iki kere sağım gerçekleştirdik, bu üçüncü sağımımız olacak. Artık sene sonudur. Geçen sene sağımını yaptığımız balıkların satışını yaptık” dedi.

“Balık hali istiyoruz”

Devletin verdiği takviyeden gereğince yararlanamadıklarının altını çizen Yılmaz, “Aldığımız takviyenin hepsinin vergiye gitmemesi için Van’da hal istiyoruz. Zira hala balık verdiğimiz vakit yüzde 1 vergi ödüyoruz lakin öteki hal yüzde 8 vergi ödüyoruz. Aldığımız takviye de maalesef bize kalmıyor. Bu kapsamda yetkililerden vilayetimizde bir balık halinin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vali Akbıyık: “Bu yıl teröre katılım olmadı”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI