DOLAR

29,0011$% 0.05

EURO

31,2310% 0.03

STERLİN

36,4287£% 0.12

GRAM ALTIN

1.861,49%-0,26

ÇEYREK ALTIN

3.133,00%-0,75

BİTCOİN

1222469฿%-3.57109

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Uzaktan eğitime şebeke engeli


Eskişehir’in Musaözü Mahallesi’nde yaşayan minik öğrenciler, uzun yıllardan beri devam eden şebeke problemini sebebi ile derslerine katılabilmek için kent merkezine gitmek zorunda kalıyorlar.

Eskişehir’e yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Musaözü Mahallesi’nde, uzun yıllardan beri internete erişim sağlanamıyor ve vatandaşlar cep telefonu servislerinden faydalanamıyor. Mahallede yaşayan minik öğrenciler pandemi kuralları gereği uzaktan devam eden derslerine katılabilmek için kent merkezine gidiyor. Merkeze gidemeyen öğrenciler yahut acil bir durumda yetkililere ulaşmak isteyen vatandaşlar ise yüksek dağlara çıkarak şebekeye bağlanmaya çalışıyor. Kış aylarının yaklaşması nedeniyle dağa çıkıp telefon servisine ulaşmanın yahut çocukların kent merkezine gidişlerinin sıkıntı olacağını belirten mahalle sakinleri, şebeke meselesinin çözülmesi için yetkililerden yardım bekliyor.

“Çocukların hepsi kent merkezine gitmek zorunda kalıyor”

Mahallenin hiçbir yerinde cep telefonlarının çekmediğini belirten Musaözü Mahallesi Muhtarı Selman Altınok, öğrencilerin derse girmek için kent merkezine gitmek zorunda olduğunu söyledi. Şebeke problemine tahlil bulunmasını istediklerini söyleyen Altınok, “İnternet ve telefonla alakalı zahmetimiz var. Yıllardan beri hiçbir yerde telefonumuz çekmiyor. Cep telefonları ve olağan internetler çalışmıyor. Şu anda çocukların hepsi Eskişehir’e gitti. Köye geldikleri vakit derslerine giremediklerinden ötürü tekrardan kent merkezine dönmek zorunda kalıyorlar. Onlar bile köyde duramıyor şu anda. Hastalık olduğu için Eskişehir merkezi dert ve bu yüzden de köye gelmek istiyorlar lakin o da olmuyor. Bu duruma bir tahlil bulunursa bizler için çok düzgün olacak. 20 yahut 30 civarında çocuğumuz var köyde. Onların hepsi Eskişehir’e gitmek zorunda kalıyor. Operatörler yayına başladığından, cep telefonları çıktığından beri bu badireyi yaşıyoruz” biçiminde konuştu.

“Acil bir şey olduğu vakit telefon açıp söyleyecek durumda değiliz”

Cep telefonlarıyla irtibat sağlanamadığı için acil durumlarda, süratli müdahalelerin yapılamadığını söz eden Selman Altınok, bahisle ilgili olarak şunları aktardı:

“Acil bir şey olduğu vakit telefon açıp söyleyecek durumda değiliz. Minareye yahut bayırlara çıkmamız gerekiyor. Kışın nereye gideceğiz biz. Kendim yaşadım. Meskenim yanmıştı. Cep telefonu çekmiş olsaydı o anda haber verebilecektim. Gecenin bir yarısı komşulara gidip konut telefonundan arayabildim. Benim yaşadığım bu, köydeki vatandaşlarda yaşıyor sonuçta. Onlarda bayıra çıkıp acil durumlar olduğu vakit; ambulans, polis yahut jandarma çağırabiliyor.”

“İnternet için dağa çıkıyorum”

İnternete bağlanmak için yüksek dağlara tırmanmak zorunda kaldığını belirten 8’inci sınıf öğrencisi Efe Akbulut, yüksek yerlerde de internete erişimin sonlu olduğunu vurguladı. Yaşadıkları sorun nedeniyle derslerinden geri kaldığının altını çizen Akbulut, “8’inci sınıfa gidiyorum. Burada internet çekmediği için derslerime kentte katılmak zorunda kalıyorum. Yetkililerden bu mevzuda yardım istiyorum. Burada ben konutta yapamıyorum, dağa falan çıkıyorum internet için. Orada yapmaya çalışıyorum fakat yeniden de güç giriliyor. Ben derslerimde ilerleyemiyorum. Bu da arkadaşlarımdan geri kalmama neden oluyor” tabirlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İzmir Büyükşehir Belediye binası için yıkım kararı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI