DOLAR

32,3425$% 0.1

EURO

34,9730% 0.04

STERLİN

41,4535£% -0.01

GRAM ALTIN

2.389,01%-1,07

ÇEYREK ALTIN

3.887,00%-0,75

BİTCOİN

2154825฿%-4.01037

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ünlü senarist Sema Ergenekon, “Kadın şiddetini yazmazsam asıl o zaman ikiyüzlülük yapmış olurum”

Bu yıl “Kadının Sorunu, Erkeğin Meselesi” sloganıyla gerçekleşen “Future Talks”a konuşmacı olarak katılan ünlü senarist Sema Ergenekon dizi ve sinemalarda işlenen bayana şiddet sahnelerine gelen eleştireler için, “Bize şiddeti normalleştirmeyin deniliyor. Sonuçta bu sorun hayatımızda var olan bir sorun şayet yazmazsam asıl o vakit ikiyüzlülük yapmış olurum” dedi. Ergenekon ayrıyeten dalda bir bayan olarak yaşadığı var olabilme sıkıntısını ise tekrar en çok bayanlarla yaşadığını tabir etti.
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği tüm dünyada tartışılıyor.
Farkındalık artsa da, kat edilecek daha çok yol var. Farkında olarak ya da olmayarak ayrışıyoruz, ayrıştırıyoruz ve bayan sıkıntılarına sebep olan lisan ve davranışların temelini daha da sağlamlaştırıyoruz. Bu manada Semra & Enver Yücel Vakfı “Dünya Bayana Yönelik Şiddetle Uğraş Günü”nden çabucak evvel düzenlediği aktiflikte bu temel sorunu tüm boyutlarıyla ele aldı.
Yekta Kopan moderatörlüğünde düzenlenen Future Talks by SEY Vakfı’nda, SEY Vakfı Lider Vekili Begüm Yücel, Senarist Sema Ergenekon, Avukat Dr. Rezan Epözdemir, Psikiyatrist Dr. Gülcan Özer, Oyuncu Esra Ruşan, Egon Zehnder kıdemli ortağı Murat Yeşiltepe ile akademisyen Prof. Dr. Haluk Gürgen ve Doç. Dr. Yavuz Samur yaptıkları konuşmalarla bayan problemlerini kendi alanlarında değerlendirdiler.
Aktiflikte ayrıyeten Günahsızlar Apartmanının Senaristi Gizem Kızıl’ın özel olarak çektiği ve cinsiyet eşitsizliğini ön plana çıkardığı görüntünün da ön gösterimi yapıldı.
Konuşmacılar, kullandığımız lisandaki yanlışlardan, çocuk yetiştirirken yapılan ayrımcılığa, meskendeki iş kısmından, çalışma hayatındaki önyargılara, izlediğimiz dizilerdeki tesirlerden, cezai yaptırımlara kadar birçok sorunu gözler önüne serdi.

Şanlıurfa’da “sen kızsın hentbol oynayamazsın” reaksiyonlarına karşın sporuna tüm gücü ile sahip çıkan Merve Akpınar ve geçtiğimiz eğitim öğretim devrinde İTÜ’yü birincilikle bitirirken yaptığı mezuniyet konuşmasıyla dikkat çeken Hüseyin Umutcan Ay, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ilgili oluşturdukları farkındalığı etkinlikteki panelde izleyicilerle paylaştı.

“Aile tarafından çocuklara fırsat eşitliği tanınmalı”
Aktiflikte konuşmacı olarak katılan ünlü senarist Sema Ergenekon ise kız çocuklarının ailesi tarafından desteklenmesinin ne kadar değerli olduğuna vurgu yaparak, “Ben de birinci tiyatro eğitimimde bir kız çocuğu olarak aslında birçok düşünce yaşayabilirdim.


Ama ailem beni destekledi ve babam beni daima alkışladı. Yani ailem tarafından bana fırsat eşitliği tanındı. Ama sonrasında kesimde var olabilme ezasını ise maalesef yeniden bayanlarla yaşadım” dedi.

“Bu sorunu yazmazsam asıl o vakit ikiyüzlülük yaparım”
Ergenekon ayrıyeten senaryolarında bayan karakterleri oluştururken nelere dikkat ettiğini anlatırken, dizi ve sinemalarda bayana şiddet sahnelerine gelen tenkitlere de karşılık verdi.


Ergenekon, “Kadına şiddet’ şu an yaşadığımız dünyada hala var olan bir sorun. Bu sorunu şayet yazmazsam asıl o vakit ikiyüzlülük yapmış olurum. Ayrıyeten her vakit karakterlerimi oluştururken her ne kadar tabana batarsa batsın neler yaşarsa yaşasın sonunda üste çıkabilen bayanların öyküsüne yer veriyorum. Öteki bayanlara da örnek olabilsin diye” dedi.

“Erkek çocukları evvel ailesi tarafından eğitilmeli”
Begüm Yücel ise erkek çocuklarına öncelikle ailesi tarafından cinsiyet ve fırsat eşitliği kavramlarının öğretilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Amacımız toplumsal cinsiyet eşitsizliği.


Türkiye’de ve dünyada bir sorun ve her sene bu sorun giderek büyüyor. Biz bir eğitim vakfıyız ve bu işi eğitimden ele alarak bakış açımızı değiştirdik. ‘Gelin erkek çocuklarını biraz sahneye alalım ve eğitelim’ dedik. Ben de iki erkek çocuğu annesiyim. Bugünün çocuğu yarın bir bayanın erkek arkadaşı, eşi, babası olacak. Meskende aile olarak onlara ne derece cinsiyet eşitliğini uygun anlatırsak geleceğe dair yatırım yapmış oluruz. O yüzden ‘kadının sorunu erkeğin meselesi’ dedik. Erkekler bu meseleye ne kadar ‘benim meselem’ derse birlikte el ele bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum. En azından farkındalık kazandırmış oluruz” formunda konuştu.

“Kız çocuklarının geleceğini de değiştirmek istiyorum”
Vakıf tarafından desteklendiği için teşekkür eden hentbol oyuncusu Merve Akpınar ise kız olduğu için önüne çıkan sıkıntıları hatırlatarak, “Sayelerinde omzumdaki yük biraz olsun hafifletebiliyorum.


Evvelce etrafımdaki beşerler kız çocuğu olduğum için hentbol oynamamı istemiyorlardı. Röportaj sonrası herkes takviye olmaya başladı. Bunu başarabileceğime inanıyorlar. Ben aslında kendime güveniyordum. Artık tüm takviyelerle birlikte daha sağlam ilerliyorum. Umarım hentbolda ulaştığım muvaffakiyetle birlikte hem ülkemi her yerde gururlandırırım hem de kız çocuklarının geleceğini değiştirebilirim” sözlerini kullandı.
Aktifliğin mobilet.com üzerinden yapılan bilet satışlarının geliri kız çocuklarının eğitimi için kullanılacak.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara’ya ŞEHİT ateşi düştü! Binbaşımız şehit oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI