DOLAR

32,9783$% 0.24

EURO

35,3406% -0.09

STERLİN

41,8592£% 0.16

GRAM ALTIN

2.467,15%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.041,00%-0,27

BİTCOİN

2015737฿%0.25879

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Unilever’den su tasarrufu için çağrı


Unilever, beklenen mevsimsel yağışların gerçekleşmemesi sonucunda ortaya çıkan susuzluk riskine karşı konut paklığında su tasarrufu daveti yaptı. Şirket, su tasarrufu konusunda tekliflerde bulundu.

Dünyada hayatın devamlılığı için vazgeçilmez bir kaynak olan su, iklim değişikliğine bağlı kuraklık, nüfus artışı ve kaynakların çok kullanımı üzere nedenlerle tehlike altında. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine nazaran ülkemiz genelinde de 2020 yılının aralık ayında yağışlar bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yarı yarıya azaldı. Bilhassa sonbahar devrinde beklenen yağışların istenen düzeylerde gerçekleşmemesi başta İstanbul üzere büyük kentler olmak üzere ülke genelinde baraj doluluklarını etkiledi. Bu durumu göz önünde bulunduran Unilever, su tasarruf için davet yaparken, tasarruf için tekliflerde bulundu.

Konut içi su tüketimini güzelleştirmek hem gerekli hem de mümkün

Verilen bilgiye nazaran, Cif, Domestos, OMO, Rinso, Yumoşve Vim üzere paklık ve hijyen eserleriyle Türkiye’de 10 hanenin 9’una ulaşan Unilever, su verimliliği konusunda da uzun yıllardır çalışan bir şirket. Unilever Mesken Bakım Kategorisi, ‘Temiz Gelecek Vizyonu’ kapsamında1 milyar euroluk yatırımla 2030 yılına kadar şirketin mesken ve çamaşır bakım eserlerini, fosil yakıttan elde edilmiş kimyasallardan büsbütün uzaklaştırmayı hedefliyor. Tüm konut bakım markalarını dahil ederek 2020 yılında başladığı bu seyahatte, eserlerin karbon ayak izini azaltmanın yeni yollarını da ortaya koyuyor. Pak Gelecek Vizyonu ile eserlerin hem üretiminde hem de kullanımında su verimliliğine odaklanmaya devam eden şirketin Konut Bakım Kategorisi, öbür yandan kamuoyunda da su tüketimi şuurunun artmasına katkı sağlıyor.

Bahis hakkında değerlendirmede bulunan Unilever Türkiye Mesken Bakım Kategorisinden Sorumlu Lider Yardımcısı Leyal Eskin Yılmaz, “Su kıtlığı bugün gezegenimizde yaşanan en kıymetli problemlerden biri. Uzmanlar insanlığın büyük bir su krizi ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekerken su kaynaklarının verimli ve akılcı kullanımı yaşamsal kıymet taşıyor. 2010 yılında başladığımız Sürdürülebilir Ömür Planı kapsamında, Unilever Mesken Bakım Kategorisi olarak kullanıcı su ayak izini yüzde 7 oranında azaltmayı başardık. Şirketimizin Pak Gelecek Vizyonu ile bu hususta üretim süreçlerimizi ve eserlerimizin performansını her geçen gün güzelleştirmeye devam ediyor ve tıpkı vakitte tüketicileri de su kullanım alışkanlıklarında somut değişiklikler için teşvik ediyoruz. Tüm dünyada konut bakım eserlerimiz ile milyarlarca insanın paklık ve hijyen muhtaçlığını karşılarken pak konut, pak gezegen ve pak bir gelecek için çalışmaya devam ediyoruz” biçiminde konuştu.

Şirket, konut paklığı ve günlük ömür alışkanlıklarını değiştirerek su kaynaklarının korunmasına takviye için şu tekliflerde bulundu:

’’ Çamaşırlarınızı yıkarken gereğinden fazla deterjan kullanmak daha fazla köpüğe sebep olur ve makinenizin durulamak için daha fazla su harcamasına yol açar. Her yıl 1 milyon mesken hakikat ölçüde deterjan kullansa 16 milyon nüfuslu İstanbul’un 1 günlük suyu korunmuş olur.

Ön yıkama yapmayın ve her yıkamada yalnızca ambalaj üzerinde tavsiye edilen kadar deterjan kullanın. Kaliteli bir deterjan kullanarak hem ön yıkamaya gerek olmadan tıpkı leke çıkarma performansına ulaşabilir hem de her yıl bir çocuğun 10 yıllık içme suyunu kurtarabilirsiniz.

Çamaşırları biriktirerek yıkayın, makineyi az çamaşırla çalıştırmayın. Bir çamaşır makinesi her yıkamada ortalama 176 litre su kullanır. Haftada sadece bir makine daha az çamaşır yıkayarak yılda yaklaşık 9 ton suyu koruyun. Bu metodu tercih eden 5 mesken her yıl bir insanın hayatı boyunca kullanacağı suyu koruyabilir.

Daha az su kullanılarak üretilen konsantre yumuşatıcıları ve deterjanları tercih edin,yılda ortalama 85 bin ton suyun kurtarılmasına daha üretim kademesinde katkı yapın.

Toz alırken sprey formüllü temizleyiciler ve mikrofiber bez kullanın. Böylelikle su değiştirmeye muhtaçlık duymazsınız.

Güçlü kirler için gerçek eser kullanarak tek seferde ve daha az su ile paklık yapın.

Temizlenen yüzeye uygun, leke bırakmayan eserler tercih edin. Böylelikle su ile durulamaya gerek kalmasın.

Bulaşığı elde değil makinede yıkayın ve makineyi tam dolmadan çalıştırmayın.

Saniyede bir damla akıtan musluk yılda yaklaşık 1 ton su harcar, konuttaki muslukların ve sifonların su kaçırmadığından emin olun.

Su tasarruflu armatür kullanarak günde ortalama 38 litreye kadar suyu koruyun.

Paklık bezlerini akan su yerine su dolu leğende yahut makinede yıkayın.

El yıkarken, diş fırçalarken, tıraş olurken ve duş alırken gereksiz olan her an suyu kapatın’’.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Seyir halindeki tırın açılan dorsesi üst geçide takıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0