DOLAR

33,1107$% 0.06

EURO

36,1282% -0.17

STERLİN

42,9231£% 0.17

GRAM ALTIN

2.600,85%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.246,00%-0,05

BİTCOİN

2116857฿%-0.29789

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Uludağ’da 2 gencin ölümünün ardından dağcılara yasak


Uludağ’da geçtiğimiz yıl iki gencin donarak ölmesinin akabinde dağcılara yasak uygulaması hayata geçirildi. Bursa’da dağcılık sporu ile uğraşan profesyoneller, Uludağ’a tırmanmanın müsaade alınarak mümkün olmadığını, bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

Bursa’da dağcılıkla uğraşan lisanslı atletler, Uludağ başta olmak üzere her dağa çıkmadan önce kolluk kuvvetlerinden bir ay evvel müsaade alınmasının bu sporu zora soktuğunu söyledi. Bursa’da 4 bine yakın, Türkiye’de 60 bine yakın lisanslı dağcı olduğunu savunan sportmenler, dağcıların idmanlarını lakin dağlarda yapılabileceğini lisana getirdi. Birçok ülkede tırmanışlar gerçekleştirdiklerini ve müsaadeye tabi olmadıklarını anlatan dağcılar, Türkiye’deki uygulamanın kabul edilemez olduğunu tabir etti.

Uludağ Dağcılık Kulübü kurucu üyesi ve evvelki periyot lideri İsmet Şentürk, Türkiye’de dağcılık sporunun yeni olduğunu kaydederek, “Henüz oturmamış bir sistem var. 1999 yılında 900 olan lisanslı dağcılar, bugün 59 bine çıkmıştır.Bu Türkiye’de dağcılığın geliştiğini gösteren değerli bir grafiktir” dedi.

“İzne nazaran faaliyet planı yapamazsınız”

Ulusal parkların diğer bir uygulama yaptığını sav eden Şentürk, “Milli Parklar ve jandarma farklı uygulamalar yapıyor. Bizler de şu an yaşadığımız dağa çıkma yasağından ve müsaade alma zorunluluğundan önemli biçimde etkileniyoruz. Bu dağcılık sporunun gelişimini etkileyen değerli bir faktördür. Geçen yıl aralık ayında meydana gelen Uludağ’da 2 kişinin ölmesi ile ilgili olay Bursa’da Uludağ’ın dağcılara kapatılması sonucunu getirdi. Uludağ bizim idman alanımızdır. Uludağ bizim eğitim alanımızdır. Yüksek dağlara hazırlandığımız, bizim her an gitmek istediğimiz bir yerdir. Bize ‘1 ay evvelce müsaade alacaksınız’ deniyor. Onun da kıymeti yok. İsterseniz 10-15 gün evvelce müsaade alınsın denilsin. Bunun uygulanabilir yanı yok. Dağa çıkmak için birçok şartın uygun olması gerekiyor. Müsaadeye nazaran bir faaliyet planı yapamazsınız” diye konuştu.

“Benzer uygulamalar Türkiye’de de olmalıdır”

Birçok etraf ülkeye tırmanışa gittiklerini vurgulayan Şentürk, “Komşularımızın hiç birinde müsaade alma, bilgi verme uygulaması yoktur. Yunanistan, Bulgaristan, Karadağ’da, İran, Gürcistan üzere ülkelerde yok. İran’da dağcılık cet sporudur. Dağcılara hürmet gösterip, dayanak olurlar. Ancak bize bakınca engelleniyor. Avrupa’da hiçbir ülkede dağa çıkmak için müsaade almanız gerekmiyor. Bu türlü bir uygulama Türkiye’de de olmamalıdır. Bunun kabul edilir bir yanı yoktur. Biz yetkililerden rica ediyoruz. Bu bahsin çözülmesi gerekiyor. Dağcılık Federasyonu ile işbirliği yapılarak bu bahsin diğer ülkelerdeki uygulamaları araştırılsın. Türkiye’de de bir sistem oturtulsun. Anayasanın 10. Hususuna nazaran eşitlik prensibine bile bu durum terstir. Spor kısımları ortasında ayrım yapılmaktadır. Bu bizleri mağdur etmektedir” tabirlerini kullandı.

“En az 15 ülkede dağcılık yaptık, hiçbirinden müsaade almadık”

Uludağ Dağcılık Kulübü Lideri Ömer Faruk Kaya da, “En az 15 ülkede dağcılık yaptık, hiçbir ülkede müsaade almadık. Bizde şöyledir, rastgele bir doküman gerekmiyor. Yani dağcılık ilgili bir doküman de gerekmiyor. Dünyada çok büyük dağcılar var, hiçbir eğitim almamış, ancak çok düzgün dağcılar ve müsaade almadan dağlara çıkmışlar. 8 bin metre üzerindeki dağları bu soruna katmıyoruz” dedi.

“Uludağ’da klasik rotanın yasaklanması tehlikeyi artırdı”

Bursa Dağcılık ve Tabiat Sporları İhtisas Kulübü Lideri Halit Çelik, “Uludağ’da klasik rotanın yasaklanması bir güvenlik sorunu da ortaya çıkartıyor. Klasik rota nedir? Oteller bölgesinden maden bölgesine ve oradan tepeye gitmektir. Bu yasaklandığı vakit art taraftan ya da değişik rotalardan Uludağ’a çıkışlar oluyor. Bu daha büyük tehlike arz ediyor. Bu yasaklarda bunun da dikkate alınmasını istiyoruz” biçiminde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İstanbul’da kar yağışı yarın başlayacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0