DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2169401฿%-0.62925

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Türkiye’nin en büyük tek kristal süperiletkeni Rize’de üretildi

RİZE (İHA) – Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Kısmı gerçekleşen çalışma ile dünyada sayılı ülkelerin üretimini gerçekleştirdiği, Türkiye’nin de dışarıdan ithal ettiği harika iletken gereç üretimi yapıldı. Üretilen materyalin Türkiye’nin en büyük tek kristal harika iletkeni olduğu belirtiliyor.
Sıhhat dalından endüstriye kadar birçok alanda kullanılan ve manyetik taşıma kapasitesi yüksek olan muhteşem iletken gereçler yurt dışından yüksek maliyetlerde Türkiye’ye getiriliyor.
Muhteşem iletken materyallerin yüksek yük taşıma kapasitesine sahip olduğunu ve kendi projeleri sayesinde bu materyallerin boyutunu artık gerecin alındığı ülkenin değil kendilerinin belirleyeceğini lisana getiren RTEÜ Fizik Kısmı Katıhal Fiziği Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Sait Barış Güner “Prof. Dr. Ekrem Yanmaz ve Prof. Dr. Kemal Öztürk’ün bilgi ve deneyimlerinden de faydalanarak Prof. Dr. Şükrü Çelik danışmanlığında Türkiye’nin en büyük tek kristal süperiletken materyalini doktora tezimde ürettim. Süperiletken gereçler jeneratörler, motorlar, temassız manyetik taşıyıcılar, uçan tekerler, manyetik taşıma kapasitesi yüksek olan tren üzere sistemlerde kullanılmaktadır. Bizim ürettiğimiz yüksek taşıma kapasitesine sahip materyallerdir. Bilimsel çalışmalarda ve şov deneylerinde bu gereçler yurt dışından yüksek maliyette ve satıcının istediği boyutlarda satın alınmaktaydı. Bizim ürettiğimiz teknoloji sayesinde bu durum ortadan kalktı, TUBİTAK projelerinden iki adedine de satışımızı gerçekleştirdik” sözlerini kullandı.

Süperiletken gerecin kullanımının ülke genelinde yayılmasını hedeflediklerini kelamlarına ekleyen Doç. Dr. Güner “Çalışmalarımız hala devam etmektedir.
Bilhassa geliştirdiğimiz aletleri ilerleterek kullanımının ülkemizde yaygınlaşmasını istiyoruz. Örneğin Japonya’da bir şirket ilaç taşımada süperiletken materyaller kullanmaktadır.

Ülkemizde de bunun yapılması mümkündür. Organ ve ilaç üzere materyallerin süratlice taşınması için bu sisteme muhtaçlık vardır. Süperiletken materyaller MR aygıtlarında da kullanılmaktadır” dedi.

“Yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldırdık”
Süperiletken gereç konusunda dışa bağlılığın kendi doktora tezi olan bu proje ile ortadan kalktığını da hatırlatan Güner “Bu gereçleri üreterek yurt dışına bağımlılığı azaltmış olduk.


Maliyeti çok yüksek ama maliyeti giderek düşürmek gayesiyle satışı gerçekleştirdik. TUBİTAK kapsamında öbür kentten gelen öğrencilere de anlatabilme deney gösterebilme fırsatımız oldu. Üç adet TUBİTAK söyleşisinde kendi kentimizdeki ortaokul ve lise öğrencilerine şov deneylerini gerçekleştirdik ve uygulama alanlarından bahsettik.

Ülkemizdeki gelecek kuşakların bilime olan ilgisinin artmasını ve kullanım alanlarını görmesini önemsiyorum” halinde konuştu.
Güner ayrıyeten bu malzemeyi üreten sayılı kümelerin içerisinde RTEÜ olarak yer almanın da kendilerine memnunluk verdiğini lisana getirerek “Dünyada bu malzemeyi sayılı kümeler üretiyor bizde bunların ortasında olduğumuz için çok memnunuz.

Bizim laboratuvarımız şu anda İngiltere, Japonya, İspanya, Romanya ve Tayvan ile bilimsel çalışmalarda işbirliği halinde kısmımız ise Cezayir, Avusturalya ve Japonya ile Erasmus üzerinden bir proje yürütmektedir” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan’da anlamlı program

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI