DOLAR

32,3957$% 0.18

EURO

34,9582% 0.09

STERLİN

41,4259£% 0.18

GRAM ALTIN

2.405,94%0,20

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%0,18

BİTCOİN

2247023฿%-0.59072

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Türkiye Diyanet Vakfı Nijer’de 15 su kuyusu açtı

Afrika başta olmak üzere pak içme suyuna erişmekte zahmet yaşayan coğrafyalarda su kuyusu ve vakıf çeşmesi yaparak insanlığı suya kavuşturan Türkiye Diyanet Vakfı, Nijer’de de 15 su kuyusu ve vakıf çeşmesi yaptı.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Lideri İhsan Açık, bu dünyada kalıcı bir eser bırakmak isteyen hayırseverlerin dayanağı ile muhtaçlık duyulan ülkelerde su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtıklarını tabir etti. “Bir Damla Hayat Su Kuyusu ve Vakıf Çeşmesi” projesi kapsamında 2015-2020 yılları ortasında 32 ülkede 440 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açarak 6 milyondan fazla kişinin istifadesine sunduklarını belirten Açık, “Su kuyusu açma çalışmalarımız 2021 yılında da sürat kesmeden devam ediyor. Takımlarımız şu an yerde. Nijer’de Ngongatare, Bolgutu, Sirfey, Gubava, Sinakora, Margubena, Sauna, Verinkufafa, Gadirkadiga, Baraya, Dubalma, Babadey, Kobadey, Tondibange, Tatalun bölgelerinde 15 su kuyusu ve vakıf çeşmesinin daha açılışını yaptık. Güneş gücü ile çalışan ve ortalama 50 ila 250 metre derinliklere sahip su kuyusu ve vakıf çeşmelerimizden yaklaşık 105 bin kişi faydalanacak. Uzun yıllar boyunca bölge halkının pak içme suyu gereksinimini karşılayacak su kuyularımızın bakım ve tamir süreçlerini de bölgedeki partner kuruluşlarımızla birlikte yürütüyoruz” dedi.

Canlıları suya kavuşturmayı tavsiye eden bir dinin ve insanın olduğu her köşeye su taşıyan bir medeniyetin mensupları olarak su kuyusu ve vakıf çeşmesi çalışmalarını önemsediklerini belirten Açık, “Açtığımız su kuyularıyla bir manada vakıf geleneğini canlı tutarak ecdat mirasını yaşatmış oluyoruz. Hayırseverlerimiz de bu hususta Vakfımıza çok büyük bir teveccüh gösteriyor. 2021 yılı prestijiyle toplamda 5 ülkede 38 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtık. Milletimizin bağışlarını süratli bir halde planlayarak muhtaçlık duyulan ülkelerde su kuyusu ve vakıf çeşmesi olarak açıyor, insanların suya erişmek için kilometrelerce yol yürümesinin önüne geçmiş oluyoruz” diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2.Başkanı İhsan Açık, su kuyusu ve vakıf çeşmesi bağışında bulunmak isteyen vatandaşların bagis.tdv.org adresinden istedikleri ölçülerde bağışta bulunabileceğini tabir etti.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Teknolojiye taş plak aşkı ile direniyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI