Turizm faaliyetlerine yeni soluk: “Yamaç Paraşütü”

Eskişehir’de adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezlerinden biri olarak bilinen “Yamaç Paraşütü” sporuna olan ilgi her geçen gün artıyor. Eskişehir …

Hediye sipariş alışveriş ankara
16.05.2021
A+
A-

Eskişehir’de adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezlerinden biri olarak bilinen “Yamaç Paraşütü” sporuna olan ilgi her geçen gün artıyor.
Eskişehir’in İnönü ilçesinde yer alan sportif havacılık faaliyetleri vatandaşlar tarafından ağır ilgi görüyor.
Etrafta bulunan öbür kentlerden gelen bireylerin de iştirak gösterdiği sportif faaliyetler, havacılık turizmine katkı sağlıyor. İnönü Sportif Havacılık Kulübü Derneği tarafından verilen “Yamaç Paraşütü” eğitimleri ise adrenalin tutkunlarının gözdesi oluyor. 5 kademeli yamaç paraşütü eğitimini muvaffakiyetle tamamlayan iştirakçiler, milletlerarası geçerliliği bulunan sertifika almaya hak kazanıyor. İnönü’nün yüksek dağlarından yapılan uçuşlarla birlikte ortaya çıkan paraşüt görüntüleri ise görenleri kendine hayran bırakıyor.

“Yakın gelecekte bu turizm tipini hızlandırmak istiyoruz”
Yamaç paraşütü eğitimleri hakkında bilgiler veren İnönü Sportif Havacılık Kulübü Derneği Lideri Metin Sözsoy, Eskişehir’de havacılık turizminin geliştiğini söyledi.


Ekseriyetle kıyı kısımlarda yapılan çift kişilik uçuşlara İnönü’de de talep olduğunu söz eden Lider Sözsoy, “Eskişehir’de havacılık turizmi sürdürülebilir hale geldi. Hem yakın hem de uzak vilayetlerden talepler var.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Son 2 yıldır da Ölüdeniz ve Alanya üzere kıyı kısımlarda yapılan tandem dediğimiz çift kişilik uçuşlara İnönü’de de talep var. İç bölgelerde, İnönü münasebetiyle Eskişehir’e talepler artmaya başladı.

Biz de yakın gelecekte bu turizm çeşidini hızlandırmak istiyoruz. İnönü bölgesi sportif havacılık için coğrafik açıdan ve hava akımları açısından çok uygun bir yer.

Yakınlardaki vilayetlerde de birkaç yer var lakin daha emniyetli ve performanslı uçuşların olduğu yer İnönü” diye konuştu.

“Hem FAI hem de THK onaylı sertifika almaya hak kazanıyorsunuz”
Yamaç paraşütü programında verilen eğitim faaliyetlerinden bahseden Metin Sözsoy, hususla ilgili olarak şunları aktardı:
“Yamaç paraşütü eğitim süreci 5 kademeye ayrılıyor.Birinci evvel temel eğitimle başlıyorsunuz ve yaklaşık 30 saat kadar nazari ders gördükten sonra yer de paraşütle çalışmalarını tamamlıyorsunuz. Daha sonra asgarî 7 kere irtifa süzülüşü yapıyorsunuz.

Bu uçuşlarda 2 eğitmen size refakat ediyor. 1 eğitmen telsiz yardımıyla öğrenciyi doruktan kaldırırken, başka eğitmen de iniş alanında öğrenciyi indiriyor.

7 defa bu uçuşları yaptıktan sonra hem Memleketler arası Havacılık Federasyonu’nun (FAI) hem de Türk Hava Kurumu’nun (THK) onayladığı sertifikayı almaya hak kazanıyorsunuz. Temel eğitim böylelikle tamamlanmış oluyor.

Daha sonrasında ise pilot eğitimleri var, tabi bunların günleri ve uçuş sayıları farklı.”

“Dikkatli bir biçimde çalışmalarımızı devam ettirdik”
Pandemi sürecinde eğitim verilen kursiyer sayısını azalttıklarını söyleyen Lider Metin Sözsoy, “Pandemi süreci bizi de kısıtladı.


Pandemi önlemlerine uyarak eğitimlerimizi sürdürdük.

2 eğitmenin yönettiği bir kurs tertibinde müfredat gereği 14 kursiyer alabiliyorken, biz bu sayıyı 7’ye düşürdük.

Dikkatli bir halde çalışmalarımızı devam ettirdik” sözlerini kullandı.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.