Tepebaşı’ndan ‘5 Haziran’ temizliği

Tepebaşı Belediyesi 5 Haziran Dünya Etraf Günü hasebiyle özel bir aktiflik gerçekleştirdi. Paklık İşleri Müdürlüğü ve Spor İşleri Müdürlüğü …

Hediye sipariş alışveriş ankara
07.06.2021
A+
A-

Tepebaşı Belediyesi 5 Haziran Dünya Etraf Günü hasebiyle özel bir aktiflik gerçekleştirdi.
Paklık İşleri Müdürlüğü ve Spor İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen aktiflikte çok sayıda etraf dostu dernek üyesi Musaözü Mahallesi’nde bulunan mesire alanlarında etraf paklığı gerçekleştirdi.
Spor yaparken çevreyi temizleme aktifliği olarak bilinen plogging aktifliğine Etraf Muhafaza Derneği, Hayvanları Muhafaza Derneği, ETOS (Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği), VELESBİD Bisiklet Derneği, Eskişehir Dağcılık Yürüyüş Aktivite Kümesi üyeleri geniş iştirak sağladı. Aktiflik alanına Tepebaşı Belediyesi’nin etraf dostu elektrikli otobüsleri ile gelen iştirakçiler, mesire alanında bulunan atıkları toplayarak örnek bir çalışma gerçekleştirdi. Lider Ataç da iştirakçiler ile birlikte tabiata atılmış çöpleri topladı.
“Bir günde etraf korunmaz”
Etraf sıkıntıları konusunda tüm toplumun daha sorumlu biçimde hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Lider Ataç, “Bir günde etraf korunmaz, bunu 365 gün takip etmek lazım.

Bu mevzuda belediyemize halkımızın önemli dayanağı var. Bakın artık buraya gelen piknikçilerin bıraktıkları çöpler bunlar. Pikniğe gelenler materyalini getirirken nasıl itina ile taşıyor ancak giderken çöplerini tabiata bırakıp gidiyor. Birebir itinayı çöpler için de gösterip bir çöp kutusuna bırakmalıyız. Buraların korunması lazım. Mesela şu an Türkiye’de deniz salyası baş belası olarak gündemde. Çok önemli bir sorun, küçümsenecek halde değil. Marmara denizi bir çöplük üzere kullanıldı. Yazık değil mi? Marmara denizi o kadar değerli ki dünyada eşi, nadiri yok. Balık kalmadı, beşerler denize giremiyor. Bu yırtıcı balıkçılığa son verilmesi lazım. Bana kalırsa bir 2-3 sene balık avcılığının yasaklanması lazım. Kara avının da denetim altına alınması lazım. Biz insan olarak tabiatın değerini bilemiyoruz.

Bunun nedenini herkes düşünsün, yukardakiler de düşünsün. Bunun sorumlusu yalnızca onlar değil. Dediğim üzere ben de varım sen de varsın herkes var” kelamlarını kullandı.
“Bir daha kömürlü termik santral yapmaya niyet etmesinler”
Lider Ataç kelamlarının devamında Eskişehir’e yapılmak istenen kömürlü termik santral konusuna da değinerek, “Böyle hassas beşerler bu çöpleri 1 saat içinde bu torbalara topladılar.

Ancak yarın buraya piknikçiler gelip çevreyi tekrar kirletirlerse hiçbir manası kalmaz. Yanlış bir içgüdü var, ‘Ben atarım belediye toplar’ dememeliyiz.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Türkiye hoş bir ülke lakin yerin altı, ormanlar, dağlar her yer delik deşik edildi. Hakikaten yazıktır, sahiden yazıktır. Alpu Ovası’na kömürlü termik santral yapılmak istendi. Eskişehirlinin uğraşı ile yapılamaz hale geldi. Etraf Günü’nde bunu da söylemek istiyorum; bundan sonra da niyet etmesinler” diye konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.