Tatlı ve tuzlu gıdalar sokak hayvanlarını ölüme kadar götürebiliyor

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Doktorlar Odası Lideri Mehmet Kızılinler, sokağa çıkma kısıtlamaları periyodunda yiyecek bulmakta zahmet …

Hediye sipariş alışveriş ankara
15.12.2020
A+
A-


Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Doktorlar Odası Lideri Mehmet Kızılinler, sokağa çıkma kısıtlamaları periyodunda yiyecek bulmakta zahmet çektikleri için çok tuzlu ve şekerli yiyecekleri tüketen sokak hayvanlarının önemli bir sıhhat sorunu ile karşı karşıya oldukları belirtti.

Korona virüs salgını nedeniyle hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarında sokak hayvanları yiyecek bulmakta zahmet çekiyor. Soğuk havaların da tesirini göstermesiyle birlikte birçok sokak hayvanı güç günler geçiriyor. Hassas vatandaşlar konutlarının önüne yemek ve su koysa da sayıları çok fazla olan sokak hayvanları için kâfi olmayabiliyor. Bazen de sokak hayvanları için bilinçsizce koyulan yiyecekler büyük meselelere yol açıyor. Çok tuzlu ya da şeker oranı yüksek yiyecekler hayvanlarda böbrek hastalıklarına, körlüğe ve hatta mevte neden olabiliyor. Sokaklara bırakılan gereğinden fazla yiyecekler ise hayvanlar tarafından tüketilmeyip uzun mühlet bekletildiğinde hijyen sorunu oluşturduğu için insan sıhhati açısından tehlike arz ediyor.

“Nasılsa ben yemiyorum bir hayvan yiyip karnını doyurur fikri yanlış”

Mevzuyla ilgili kıymetli ihtarlarda bulunan Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Tabipler Odası Lideri Mehmet Kızılinler, sokak hayvanlarını beslerken dikkatli olunması gerektiği ve muhakkak bir sistem oluşturulması gerektiğini söyledi. Her yiyeceğin hayvanlar için uygun olmadığına dikkat çeken Kızılinler, “Pandemi sebebiyle ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının akabinde sokak hayvanlarının beslenmesinde zafiyetler oluştu. Tıpkı vakitte kış mevsiminde olduğumuz için soğuk havalar ve beslenememe hayvanlar için önemli sıkıntılar oluşturuyor. Herkes konutunun önüne bir kap yem ve su bırakabilir ancak bilhassa çikolata üzere tatlı tipleri beslenmeyle alakalı alternatif olmamalı. İlerleyen devirlerde bilhassa şekerli ve tuzlu yiyecekler hayvanların böbrekleri ve gözleriyle alakalı önemli sıhhat sıkıntılarına sebep olabilir. Bu yiyecekler beslenme konusunda çok dikkat edilmesi gereken yiyeceklerdir. Hayvanlara çok tatlı ve çok tuzlu besinlerin verilmesi onları vefata kadar götürebilir. Meskende beslenen hayvanlarla ilgili de bu besinler çok tertipli verilmeli mümkünse de hiç verilmemeli. Nasılsa ben yemiyorum bir hayvan yiyip karnını doyurur üzere düşünüp şekerli ve tuzlu eserleri hayvanlara vermek yanlışsız değil” dedi.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.