DOLAR

33,0724$% 0.13

EURO

36,0810% 0.03

STERLİN

42,9753£% 0.11

GRAM ALTIN

2.626,46%0,19

ÇEYREK ALTIN

4.252,00%0,12

BİTCOİN

2174746฿%1.97779

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Tarihi Canlandıran Yeni Turizm Koridoru: Ayaş-Sapanca İpekyolu

Ankara Kalkınma Ajansı, 8-11 Eylül tarihleri arasında Çin’de düzenlenecek olan CIFIT 2015 Uluslararası Yatırım, Ticaret ve İpekyolu Ekonomi Kuşağı Fuarı’nda tarihi canlandıran yeni turizm koridoru Ayaş-Sapanca İpekyolu’nu tanıtmayı amaçlıyor.
Evliya Çelebi’nin Seyahatname rotası olan, Roma yolunun geçtiği, Kral yoluna ev sahipliği yapan ve İpek Yolu’nun ana karayolu güzergahlarından olan Ayaş-Sapanca hattı, turizmde hak ettiği yere gelmesi için bütüncül olarak ele alınıyor ve tanıtılıyor. Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu, Göynük, Taraklı, Geyve ve Sapanca’yı içine alan turizm koridoru, yeni yüzüyle ziyaretçilere kapılarını açıyor. Ankara ve İstanbul arasındaki yolun yeniden canlandırılması için turistik haritalar, turizm rehberleri, afiş ve panolar görücüye çıkıyor. Selçuklu, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin kültürü, mimarisi ile ahilik gibi geleneklerinin hala yaşadığı koridor, yerli ve yabancı seyyahları yepyeni bir keşif için bekliyor. Taraklı’nın yavaş kent (cittaslow) unvanını alması, Mudurnu’nun ise UNESCO Kültür Mirası geçici listesine girmesi Ayaş-Sapanca İpekyolu’nu taçlandırıyor.
BU ÇALIŞMAYLA İLÇELERİN TARİH BOYUNCA OLDUĞU GİBİ YENİDEN ÖNEMLİ BİRER TİCARET MERKEZİ HALİNE GELMELERİ HEDEFLENMEKTEDİR
Ayaş-Sapanca İpekyolu Turizm Koridoru çalışması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Bu çalışmayla ana ulaşım bağlantıları, il merkezlerinden uzak kalan ve ekonomisinde tarımın ağırlıklı olmasından ötürü hak ettiği seviyeye gelemeyen ilçe ekonomilerinin turizmle yepyeni bir çehreye kavuşması, böylelikle genç vatandaşlarımızın zorunlu göç hareketlerinin önlenmesi ve ilçelerin tarih boyunca olduğu gibi yeniden önemli birer ticaret merkezi haline gelmeleri hedeflenmektedir’’ ifadelerini kullandı.
Türkiye Turizm Stratejisi ile Ankara Kalkınma Ajansı ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bölge Planları’nda yer alan, Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu, Göynük, Taraklı, Geyve ve Sapanca ilçelerini kapsayan hat, kültür ve turizm koridoru olarak belirlenmişti. 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca başlanan çalışmalara Ankara Kalkınma Ajansı ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve İpekyolu Belediyeler Birliği (İpek-Bir) tarafından devam edilmiş ve 2011 Aralık’ında Abant’ta yapılan geniş katılımlı çalıştayın ve yapılan araştırmaların sonuçlarını içeren final raporu ve eylem planı hazırlanmıştı. İmzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde kimlik ve tanıtım malzemelerinin yanı sıra hazırlanacak tanıtım filmi, katılım sağlanacak turizm etkinlikleri ve sosyal medya çalışmaları ile koridorun bilinirliği arttırılacak. Standart tabelalar, alan yönetim planlamaları, altyapı yatırımları ve kentsel estetik rehberleri ve akademik çalışmalar ise koridorun Avrupa’daki rakipleriyle yarışır hale gelmesi amaçlanıyor.
YENİ TURİZM KORİDORU ÇİN’DE DÜZENLENECEK OLAN CIFIT 2015’TE TANITILACAK
Öte yandan Ankara Kalkınma Ajansı, 8-11 Eylül tarihleri arasında Çin’de düzenlenecek olan CIFIT 2015 Uluslararası Yatırım, Ticaret ve İpekyolu Ekonomi Kuşağı Fuarı’nda Ayaş-Sapanca İpekyolu Turizm Koridoru çalışması kapsamında Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu, Göynük, Taraklı, Geyve ve Sapanca’yı içine alan turizm koridorunu tanıtmayı amaçlıyor. Bu amaçla yapılan broşür ve haritalar sadece İpek Yolu güzergahının nerede olduğunu işaret etmekle kalmıyor, yöresel hediyelikler, gezilip görülecek noktalar ve her seyyahın merakı olan yöresel yemekler için de rehberlik ediyor. Böylece ne yiyeceğinizden nerede konaklayacağınızı içeren broşürler adeta bir rehber görevi görüyor. Ayrıca, bölgenin kapsamlı bir tanıtım filmi de fuarda ziyaretçiler ile paylaşılacak.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Emniyet Kemerini Arkadan Bağlayınca Canından Oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0