DOLAR

32,6978$% 1.31

EURO

34,9337% 0.07

STERLİN

41,5723£% 0.8

GRAM ALTIN

2.433,50%1,79

ÇEYREK ALTIN

3.917,00%0,30

BİTCOİN

2191088฿%0.68774

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

TAKE’den üniversitelilere ‘ilk yardım semineri’

Terme Arama Kurtarma Grubu Derneği (TAKE) yöneticileri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Terme Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilerle bir ortaya gelerek birinci yardım semineri düzenledi.
Türkiye genelinde gönüllülük aslına dayanarak faaliyetlerini sürdüren birinci kuruluşlardan biri olan Terme Arama Kurtarma Grubu Derneği (TAKE), OMÜ Terme Meslek Yüksekokulu öğrencilerine birinci yardım semineri verdi.

Birinci yardımın insan hayatını kurtarmada büyük bir ehemmiyet arz ettiğini tabir eden TAKE Kurucu Lideri Osman Çalışkan, “Muhtemel bir acil durumda sıhhat takımlarının olay yerine ulaşım süreci dakikaları aşabilir.
Bu durumda acil müdahaleye gereksinim duyan bireye etrafta birinci yardım eğitimini tamamlamış, şuurlu bireylerin müdahalesine gereksinim duyulmaktadır.

Acil müdahaleye muhtaçlık duyan bireyin beynine 3 dakika boyunca oksijen gitmediği takdirde ya beyin mevti gerçekleşir ya da sıhhat gruplarının müdahalesine geç karşılık verebilir. İşte bu yüzden toplumumuzu birinci yardım eğitim düzeyinde geliştirmeli ve bilinçlendirmeliyiz” diye konuştu.

6 bin şahsa birinci yardım sertifikası verildi
Yaralının yaşamsal işlevlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak maksadıyla dernek bünyesinde temel birinci yardım eğitimlerinin alanında uzman öğreticiler tarafından verildiğini kaydeden TAKE İdare Konseyi Lideri Arif Çelik, “Acil durumlarda yardım gelene kadar yaralının yaşamsal işlevlerini sürdürebilmesi ve yaralının kötüleşmesine nasıl pürüz olunması gerektiğine dair uygulamalı eğitimler veriyoruz.


Derneğimizin kuruluşundan itibaren 4 bin 500 öğrenciye birinci yardım semineri, 6 bin bireye ise birinci yardım eğitimini tamamladıktan sonra sertifikası verildi” dedi.

Seminere, Terme Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erol Terzi, TAKE İdare Konseyi Lideri Arif Çelik, Kurucu Lider Osman Çalışkan, Lider Yardımcısı Oğuz Koç, İdare Şurası Üyesi ve usta öğretici Şükrü Özyurt ve öğrenciler katıldı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

INVAMED-RD Global kapılarını gençlere açmaya hazırlanıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI