DOLAR

30,9140$% 0.23

EURO

33,4632% 0.51

STERLİN

39,0687£% 0.42

GRAM ALTIN

2.012,22%0,61

ÇEYREK ALTIN

3.450,00%1,27

BİTCOİN

1610918฿%0.57543

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Sürdürebilir Kalkınma Amaçları için gençler adım attı

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürebilir Kalkınma Emelleri doğrultusunda gençlerin global sorumlulukları alabilmesi ve oluşturulan farkındalıklarla tahlillere ortak olabilmesi ismine İstanbul Gençlik Merkezi hayata geçti. Merkezin açılışına katılan BM Genel Sekreter Yardımcısı Nikhil Seth, Türkiye’deki gençlerin global problemlere hassas olduğunu söyledi.
Yoksulluğu ortadan kaldırmak, Dünya’yı korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için üniversal hareket daveti olan Sürdürebilir Kalkınma Maksadı (SKA) ismine Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri harekete geçti.
Gençlerin global problemler noktasında milletlerarası platformlarla bir ortada hareket etmesi ismine üniversite bünyesinde İstanbul Gençlik Merkezi açıldı.
Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri doğrultusunda açılan merkezde gençler kendi fikirlerini geliştirecek, projelerini oluşturacak ve BM ile ortak işlere imza atacak.
Merkeze üye gençler BM kuruluşlarında staj, eğitim ve öğretim programlarına başvurmaya teşvik edilirken, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda CIFAL İstanbul Sertifika programlarına katılabilecekler.
Merkezin açılışına iştirak sağlayan ve bu türlü projelerin daha fazla gerçekleşmesi gerektiğini hatırlatan BM Genel Sekreter Yardımcısı Nikhil Seth BAU Küresel Lideri Enver Yücel’e de teşekkürlerini iletti.
Nikhil Seth konuşmasına şu halde devam etti:
“Enver Beyefendi, Sürdürebilir Kalkınma Gayeleri konusunda gençler ortasında şuur seviyesinin arttırılması manasında çok değerli adımlar atan birisi.
Gayeler belirlenirken ben de tam olarak o sürecin ortasında misyon almıştım. Ancak dünyanın hiçbir yerinde ve ülkesinde bu husustaki şuur seviyesi kâfi değil. İlerlemek için medyaya, akademiye, devletlere, sivil toplum örgütlerine yani herkese muhtaçlığımız var. Zira lakin daima birlikte bilinçlenip daima birlikte hareket edersek bir şeyler yapabiliriz.”

“Türk gençleri gayeler noktasında hakikat yolda”
Seth ayrıyeten gençlerin global sıkıntılar karşısındaki hassaslıkları ile ilgili, “Hiçbir ülke harika durumda değil ancak Türkiye’nin bu mevzuda gerçek yolda olduğunu tabir edebilirim.


Bilhassa Sürdürebilir Kalkınma Gayeleri konusunda gençler, toplumun bilinçlendirilmesi noktasında elinden gelen uğraşların en güzelini gösterdiğini görüyorum. İnanıyorum ki medya, basın-yayın ve Enver Beyefendi üzere aydınlar sayesinde daha yeterli seviyeye ulaşacak. Artık görüyoruz ki günümüz dünyasında değişim için aksiyonları alanlar genç beşerler. Gençlerin bu bahiste güçlerini ve bilgilerini masaya koyarak, global ısınma üzere durumların uygunlaştırılması manasında katkıların çok fazla olacağına inanıyoruz” formunda konuştu.
Sürdürebilir Kalkınma Gayeleri eğitim müfredatına eklendi
Sürdürebilir Kalkınma Gayelerinin bünyelerinde olan eğitim kurumlarında müfredata eklendiklerine dair bilgilendirmelerde bulunan Enver Yücel ise merkez vasıtasıyla gençlerin daha fazla farkındalık kazanacağını söz etti.

Yücel ayrıyeten, “2030 Kalkınma Amaçları doğrultusunda biz insanımızı, en öncelikle de gençlerimizi ve çocuklarımızı bilinçlendirmek durumundayız. Zira gelecek çocuklarımızın elinde. Bu yüzden eğitim müfredatımıza gayelerle ilgili dersleri de ekledik.

Onların daha anaokulundan itibaren, üniversiteye kadar hatta hayat uzunluğu daima bu hususla ilgileniyor olmaları lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde Paris’te düzenlenen İklim Tepesinde imzalar atıldı. Ama bu alanda harekete geçmek sivil toplum kuruluşlarına, eğitim kurumlarına düşüyor. Bizler de bu merkezle birlikte tüm dünyaya gençlerimizin sesini duyuracağız. Yani adalet, daha yaşanabilir bir dünya, daha güzel bir etraf ve iklim değişimine karşı tedbirler alınsın istiyoruz” dedi.

“Küresel problemler karşısında ekosistem oluşturduk”
Merkezin eş liderleri ve üniversite öğrencileri olan Ozan Savran ve Fatma Işık Yokuş ise global problemler karşısında gençlerin bir ortaya gelmesinin daha âlâ bir gayret yolu olduğuna söyledi.


Savran ve Yokuş merkezin açılması ile ilgili emellere değinerek, “Küresel ve lokal sorunların tahlilinde genç iştirakini arttırmak, Sürdürebilir Kalkınma Maksatlarının başarılıyla sağlanmasında gençlerin faal bir biçimde rol almasını sağlamak ve gençler ortasındaki farkındalığı yükseltmek istiyoruz. Yoksullukla gayret, eşitsizliklere son, inançlı su, pak güç kaynakları üzere sıkıntılar karşısında bu merkezi kurarak gençlerin potansiyellerini ortaya koyabilecekleri aslında bir ekosistem oluşturmuş olduk. Böylelikle küresel problemlerle daima birlikte gençler olarak baş edebiliriz diye düşündük” tabirlerini kullandılar.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yaralılara Tatvan Belediyesinden yemek ikramı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI