DOLAR

32,2624$% 0.03

EURO

35,0369% -0.04

STERLİN

41,1656£% -0.04

GRAM ALTIN

2.443,85%-0,11

ÇEYREK ALTIN

3.954,00%-0,15

BİTCOİN

2203777฿%-0.98765

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Sonuçlar açıklandı, sıra tercihte


2,5 milyonu aşkın adayın merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Imtihanı (YKS) sonuçları açıklandı. Tercih maratonu ise 29 Temmuz’dan itibaren başlıyor. Aday öğrenciler, ömürlerine istikamet verecek, mesleklerini belirleyecek birinci adımı, yaptıkları bu tercihle atacak.

Covid-19 gölgesinde 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Imtihanı (YKS) sonuçları açıklandı. Puan ne olursa olsun hakikat tercihi yapmak, yeterli bir eğitim ve başarılı bir meslek ömrüne kapıyı aralayacak. Maltepe Üniversitesi Aday Alakaları Uzmanı Gökhan Menekşe, meslek ve kısım seçimi konusunda kararsız kalan gençleri tercih devrini yanlışsız değerlendirmeleri konusunda uyardı ve tercih yapmanın ipuçlarını verdi.

Adayların öncelikle kendilerini âlâ tanımaları gerektiğini, ilgi duydukları alanları ve ferdî yeteneklerini belirlemelerinin son derece değerli olduğunu belirten Menekşe, aday öğrencilerin üniversite tercihlerini yapmadan evvel ÖSYM’nin hazırlamış olduğu ‘2020 Tercih Kılavuzu’ndaki tüm program ve kısımların özel şartlarını kesinlikle incelemelerini önerdi.

“Bu yıl uzaktan eğitim performansına bakılmalı”

Üniversitelerin adayın maksatlarını karşılıyor olmasının kıymetine dikkat çeken Menekşe, Covid-19 salgınında üniversitelerin gerçekleştirdiği online eğitimin muvaffakiyetinin çok kıymetli bir kriter olduğuna da işaret etti. Menekşe, “Üniversitenin eğitim ve öğretim konusundaki performansına, bilhassa, artık gündemden hiçbir halde çıkmayacak olan uzaktan eğitim konusundaki performansına kesinlikle bakılmalıdır” diyerek, şöyle devam etti: “Bu artık üniversite seçerken yeni bir kriterimiz oldu. Covid-19 salgını periyodunda üniversitelerin uzaktan eğitimdeki karneleri incelenebilir. Teknolojik alt yapıları ve geçen vakit diliminde hangi şartlarda ve platformlarda eğitimin gerçekleştiğini incelemek artık son derece değerli oldu.”

“Akademik takım incelenmeli”

Tercihlerde en kıymetli kriterin akademik takım olduğunu, adayların üniversitelerin web sayfalarından üniversitelerin takımlarına bakabileceklerini belirten Menekşe, öğretim elemanlarının özgeçmişlerini, araştırmalarını, uzmanlıklarını, kamuoyundaki tanınmışlıklarını inceleyebileceklerini söyledi. Menekşe takımın tam vakitli olup olmadığının da değerine dikkat çekti.

“Sosyal ve memleketler arası imkanlara bakılmalı”

Aday öğrencilerin gayeleri doğrultusunda hangi kentte ve üniversitede okuyacaklarına karar verirken, bu üniversitelerin hangi alanlarda öne çıktığı, mezunlarının eğitim sonrası iş hayatlarıyla ilgili bilgilerini de araştırmalarının yararlı olacağını belirten Menekşe, adayların, üniversitelerin toplumsal imkanlarını, işbirliklerini, milletlerarası irtibatlarını da incelemelerini ve gerçekçi bir anlayışla tercih yapmalarını önerdi.

Yerleşkelerin özelliklerinin de kesinlikle dikkate alınması gerektiğine işaret eden Menekşe, adayların belirledikleri amaçları doğrultusunda bilgi merkezi olarak kütüphaneyi, laboratuvarları, araştırma ve uygulama merkezleriyle teknoloji transfer ofisini; ayrıyeten toplumsal imkanları, spor komplekslerini incelemelerini önerdi. Menekşe, şunları söyledi:

“Günümüzde eğitimin yanı sıra toplumsal ve toplumsal istikametleri geliştirmek, çokkültürlü olmak, yeterli bağlantı kurabilmek, disiplinlerarası çalışmalar yapabilmek son derece değerli bir hale gelmiştir. Bir diğer nokta da üniversitenin ulusal ve milletlerarası işbirlikleridir. Üniversitelerin bulundukları bölgede, kamu ve özel kurumlarla, endüstriyle yaptığı işbirlikleri incelenip, sağladıkları staj imkanları ve uygulama alanlarına yönelik çalışmaları da dikkate alınmalıdır. Üniversitenin memleketler arası kuruluşlarla olan teması yalnızca Erasmus olarak düşünülmemeli; ikili mutabakatların sayısı da göz önünde bulundurulmalı ve adaylar bilhassa bu noktaları dikkate almalıdır”

“Meslek seçiminin kuralları”

Öğrencilerin hayat uzunluğu sıkılmayacakları, her vakit seçtikleri mesleği icra edeceklerini göz önünde bulundurarak üniversite tercihi yapmalarının ehemmiyetine dikkat çeken Menekşe, ailelerin de bu bahiste adaya dayanak vermesi gerektiğini belirtti.

Menekşe, tercih sıralaması öncesi öğrencilerin istek listesi oluşturmasını, ilgi duyulan programların yahut üniversitelerin kıymet ve önceliğe nazaran sıralanması gerektiğini, puanlara nazaran değil, muvaffakiyet sıralamaları dikkate alınarak tercihlerin yapılmasını önerdi.

“Üniversite yaşama hazırlıyor”

Günümüzün değişen şartları göz önüne alındığında yalnızca mesleksel manada yetkinlikler kazanmanın kâfi olmayacağını belirten Menekşe, ayrıyeten şu başlıklara dikkat çekti:

“Önemli olan kişinin kendine uygun bir kısmı ya da programı tercih edip başarılı olması ve günün gereksinimlerine nazaran kendini daima olarak geliştirmesidir. Bu noktada adayın daha şimdiden diplomanın yanı sıra, şahsî gelişimine her bakımdan katkı verebilecek bir üniversiteyi tercih etmesi hayati derecede kıymet taşıyor. Özetle, adaylar üniversiteleri yalnızca mesleksel eğitimin edinildiği bir yer olarak görmemeli; üniversitenin bireye her bakımdan formasyon kazandırdığının şuurunda olmalı.”

Marmara Eğitim Kurumları Rehberi Nevin Çiftel de tercih yaparken YKS’de alınan sonuç ile amaçlar ortasındaki bağın son derece kıymetli olduğunu söyleyerek, tercih edilecek üniversitenin kesinlikle akademik takımının incelenmesini, uzmanlık alanları ve meslekler hakkında da detaylı araştırma yapılmasını istedi.

Öğrencilerin tercih danışmanlarından takviye alması gerektiğini de söz eden Çiftel, adayın tercih yaparken rasyonel durum ile hisleri ortasında kalabileceğini, danışmanların bu noktada kıymetli rol oynadığını ekledi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara Bilim Üniversitesi’nde “Yapay Zeka ve Girişimcilik Webinarı” düzenlendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI