DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2109060฿%0.86381

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Şanlıurfalı “Akrep Ali” 10 yaşından beri kara akreplerle yaşıyor

Şanlıurfa’da 10 yaşından beri akreplerle birlikte ömür sürdüren “Akrep Ali” lakaplı vatandaş, dünya piyasasında litre fiyatı 10 milyon dolar olan sıvının ham unsuru kara akrep tesisini kurdu.
Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde yaşayan Ali Yılmaz, 30 yıldır akreplerle iç içe yaşıyor.
Küçük yaşlarda Sıhhat Bakanlığından takımların köylerine gelerek akrep aldığını belirten Yılmaz, merak saldığı işi meslek edindi. Yılmaz, uzun yıllar uğraştığı akrep işini büyüterek, meskenlerinin altındaki depoda bir tesis kurdu. Türkiye’de yalnızca Şanlıurfa’da bulunduğu öne sürülen ve zehrinden serum elde edilen Androctonus Crassicauda kara akrep çeşidini tesisinde çiftleştirerek, çoğaltan Yılmaz, hem geçimine hem de ülke iktisadına katkı sağlıyor. Akrepleri eline alan Yılmaz, birkaç defa akreplerin kendisini sokması üzerine bedeninin bağışıklık kazandığını söyledi. Akrep zehrinin litre fiyatının milletlerarası piyasada 10 milyon dolara alıcı bulduğunu tabir eden Yılmaz, devlet yetkililerinin akrep zehrinin yararları üzerine araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmasını istedi. Yılmaz, akrep zehrinde bulunan 150 farklı proteinin, emes, beyin tümörü, kanser ve botoks üzere birçok hastalığa şifa olduğunu belirterek, Türkiye’de yapılacak her türlü çalışmaya dayanak verebileceğini de tabir etti. Yılmaz, ürettiği akreplerin laboratuvar ortamında sağım süreçlerinin yapıldığına dikkat çekerek, zehrinin de mutabakatlı olduğu sıhhat kurumlarına talep üzerine sattıklarını aktardı.

10 yaşından beri akreplerle yaşıyor
Akrep yetiştiricisi Ali Yılmaz, “Şanlıurfalıyım yaklaşık 35-40 yıldır akrep yetiştiriciliği işiyle uğraşıyorum.


Bu işi 10 yaşındayken yapmaya başladım. Lakin işin ciddiyetine 10 yıl sonra vardım. Androctonus Crassicauda çeşidi kara akreplerin, dünyada yalnızca bizim bölgemizde yetiştiğini ve kara akrep olarak bilinen cinsinden elde edilen sıvı ile emes hastalığı, beyin tümörü, kanser hastalığı ve birçok hastalıkta şifa kaynağı olarak kullanıldığının, ilaca dönüştürüldüğünün farkına vardık. Biz de bunun için bu türlü bir tesis kurmaya karar verdik.

Bu akrepleri sağarak zehrini ilaca dönüştürüyoruz. Ankara’da çok büyük bir fabrikamız var. Akreplerin sağımlarını Ankara’daki fabrikamızda yapıyoruz. Burada görmüş olduğunuz tesiste, yalnızca çiftleştirme yoluyla akrepleri çoğaltıp, büyümelerini sağlıyoruz” dedi.

Milletlerarası iştirak ve işbirliği teklifleri alıyor
Yılmaz, Avrupa başta olmak üzere çeşitli ülkelerden paydaşlık teklifleri aldığını belirterek, “Yaptığım işten ötürü birçok ülke bana vatandaşlık kimliği vermek istedi.


Fakat ben kendi ülkeme yararlı olmak istedim.

Bu akrep tipi Türkiye’de yalnızca bu bölge ile Meksika, Brezilya ülkelerinde mevcuttur. Akrepleri yakalayıp, çoğaltıp daha sonra da zehrini sağmak beceri değildir. Beceri bunu dış pazara sunabilmektir. Ondan sonra ihracatta yarar sağlayabilmektir. Yalnızca akrebi yetiştirmekle bir şey elde edilmez.

Bizim gayemiz ülke iktisadına katkı sağlamaktır. Daha evvelce ülkemiz akrep panzehrini ithal ederken, artık ise ihraca yönelik çalışmalar yürütüyoruz” biçiminde konuştu.

“Kara akrebin yararları araştırılsın”
Yılmaz, akrep zehrinin yararına değinerek, “Devlet yetkililerimizden tek isteğimiz, bu kara akrep üzerinde araştırma ve geliştirme çalışmalarının yapılmasıdır.


Zira yapılan araştırmalarda kara akrebin nükleer silah olarak dahi kullanılabilecek bir potansiyele sahiptir.

Kittin katmanı sayesinde ABD’nin Hiroşima’ya attığı atom bombası sonrası yalnızca akrebin yaşadığı gözlenmişti. Akrebin radyasyona karşı da çok bir dayanıklılık gücü olduğu gözlenmiştir. Yapılacak araştırmalarla daha hoş sonuçların elde edileceğini düşünüyoruz” tabirlerine yer verdi.

“Bir damlasında 150 protein var”
Her bir damla zehrinde onlarca proteinin olduğunu aktaran Yılmaz, “Akrebin her bir damla zehrinden 150 adet protein var.


Bu proteinlerin her biri farklı başka hastalıklarda şifa olarak kullanılıyor. İlaç kesiminde ülkemizin öbür ülkelerle yarışı için bu akrep üzerinde araştırma çalışmalarının yapılmasını istiyoruz” dedi.

“Yılda en az bir sefer akrep beni ısırır”
Şimdi çocukken akreplerle tanıştığını lisana getiren Yılmaz, “Çocukluğumdan beri akreplerle iç içe olduğum için ben ısırdıklarında dahi etkilenmiyorum.


Bedenimde antikor oluştuğu için bağışıklık kazandım.

O yüzden beni ısırsa dahi etkilenmiyorum. Tabi öbür birini ısırsa ölümcül zehir tesiri olduğu için vefata kadar götürebiliyor. Tabiat popülasyonuna ziyan vermemek ismine daha evvelce topladığımız akrepleri çiftleştirme sistemi ile çoğaltıyoruz” açıklamasında bulundu.

Litresi 10 milyon dolar
Akrep yetiştiricisi Yılmaz, son olarak, “Dünya piyasasında akrep zehrinde elde edilen sıvının litre fiyatı 10 milyon dolardır.


Tabi bir litreyi elde etmek kolay değildir. Zira bu bir inek değil ki sütünü sağıp kilolarca sıvı elde edilsin. Akrebin ayda bir sağım süreci olur. Onda da en fazla bir susam tanesi kadar sıvı elde edilir” tabirlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde trafik yoğunluğu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI