DOLAR

28,9873$% 0

EURO

31,1783% -0.13

STERLİN

36,3816£% -0.01

GRAM ALTIN

1.845,75%-1,10

ÇEYREK ALTIN

3.115,00%-1,25

BİTCOİN

1210520฿%-4.46191

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Sanal gerçeklik cihazı, Guillain-Barre sendromlu Elif’in tedavisini evine taşıdı

Pendik’te yaşayan ve geçirdiği Guillain-Barre sendromu nedeniyle bir müddettir istikrarlı halde yürüyemeyen, ellerine tam manasıyla hükmedemeyen 12 yaşındaki Elif, 1.5 yıldır tedavi görüyor. Pendik Belediyesi Manisiz Ömür Merkezinde tedavisi devam eden Elif, korona virüs sürecinde sanal gerçeklik aygıtı ile tedavisine konutundan devam ediyor. Bilek, omuz ve kol hareketlerini algılayan, bu sayede fizyoterapi ve ergoterapi tedavisine büyük katıda bulunan aygıt sayesinde Elif artık ayakta istikrarlı formda durup yürüyebiliyor, ellerini kullanabiliyor.

Pendik’te yaşayan 12 yaşındaki Elif Kevser Sohum, geçirdiği Guillain-Barre sendromu nedeniyle tek başına istikrarlı biçimde ayakta durup yürüyemiyor, ellerine tam manasıyla hükmedemiyordu. Pendik Belediyesi Manisiz Ömür Merkezinde 1.5 yıldır fizyoterapi ve ergoterapi tedavisi gören Elif, korona virüs sürecinde tedavisine artık konutunda devam ediyor. Pendik Belediyesinde vazifeli takımlar tarafından meskenine getirilen sanal gerçeklik aygıtı sayesinde Elif, uzman takım denetiminde tedavisini sürdürüyor. Bilek, omuz ve kol hareketlerini algılayan ve bu sayede fizyoterapi ve ergoterapi tedavisine büyük katkı sağlayan sanal gerçeklik aygıtı sayesinde Elif artık kendi başına istikrarlı halde yürüyebiliyor, ellerini kullanabiliyor.

İnsan hareketlerini algılayan sanal gerçeklik aygıtı, tıpkı Elif üzere Pendik’te yaşayan ve uygun görülen 2-12 yaş ortası çocuklara uzman grubun denetiminde meskenlerinde kullanmaları için veriliyor.

“Bu alet sayesinde istikrarımı ve kas gücü kuvvetimi geliştirdim”

Sanal gerçeklik aygıtı sayesinde tedavisinde meskenine devam eden Elif Sohum, “Ben evvelden hiç bu türlü yürüyemiyordum, hiçbir şey yapamıyordum. Yalnızca oturuyordum. Bu alet sayesinde istikrarımı ve kas gücü kuvvetimi bayağı geliştirdim. Evvelden karamsardım, “yürüyemeyeceğim, bunu yapamayacağım” diyordum, çok ağlıyordum. Lakin alet sayesinde yürümemi ve istikrarımı geliştirdim. Yavaş yavaş yürümeye başladığımda istikrar bozukluklarım çok vardı. Dayanak ile yürüyordum. Bunun için bana çok kolaylık sağladı bu alet. Hiçbir şeyi takviyesiz yapamıyordum. Bu aleti üç aydır kullanıyorum” dedi.

“Umudunuzu asla bırakmayın. Her vakit “başaracağım” deyin. Asla karamsarlığa kapamayın” diyerek bildiri gönderen Elif, “Pendik Belediyesi’ne bize sunduğu imkanlardan ötürü çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Elif’in annesi Saniye Sohum, “Hareketlerinde kolaylık sağladı. İstikrarını sağlayamıyordu. Bu aygıtın çok yararını gördü çocuğum. Çocuğum Guillain-Barre diye bir sendrom geçirdi. Bu sendromdan ötürü bir buçuk yıldır tedavi görüyordu. İstikrarını sağlayamıyordu, yürüyemiyordu. Yemeğini bile ben yediriyordum. Fizik tedavileriyle, bu aygıtın sayesinde çok yarar gördük. İnce hareketleri yapamıyordu, ayakta duramıyordu, istikrar sağlayamıyordu. Artık istikrarını sağladı. Yürüyüşünde kolaylıklar sağladı. Artık kendi başına yürüyor, evvelce yürüyemiyordu. Ben lavaboya bile kucağımda götürüp getiriyordum. Bir buçuk yıl bizim için çok güç bir periyottu ancak çok şükür. Daha da uygun olacak inşallah” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

95 yıllık valilik binası ihtişamıyla ile büyülüyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI