DOLAR

32,5646$% 0.14

EURO

34,9921% 0.29

STERLİN

41,5077£% 0.41

GRAM ALTIN

2.436,65%0,07

ÇEYREK ALTIN

3.911,00%0,00

BİTCOİN

2119620฿%-0.99408

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Rektör Ünal: “Sağlık sadece insanla ilgili değildir, dünyayla da ilgilidir”


Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Özellikle sıhhat hizmetlerini üreten alanlarımızı bir bütün olarak algılıyoruz. Bunun içine hayvan haklarını ve hayvan hastanesini de koyduğumuzu belirtmek isterim. Sıhhat yalnızca beşerle ilgili değildir, tıpkı vakitte dünyayla da ilgilidir” dedi.

OMÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi Sıhhat İdaresi Kısım Lideri Prof. Dr. Elif Dikmetaş Yardan moderatörlüğünde “Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon” konferansı gerçekleşti. Çevrim içi (on-line) olarak yapılan konferansın açılış konuşmaları, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ile Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Muhammet Ertuğrul Eğin tarafından yapıldı. Konferans programında; Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kan ve Kan Eserleri Dairesi Lideri Dr. Abdullah Öztürk ve Sıhhatte Kalite Akreditasyon ve Çalışan Hakları Dairesi Lideri Uz. Dr. Dilek Tarhan konuşmacı olarak yer aldı.

“OMÜ’nün farklı alanlardaki yükselişi memnuniyet verici”

Birinci olarak kelam alan Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Muhammet Ertuğrul Eğin, OMÜ’nün farklı alanlarda bir sıçrama yaptığını ve bunun da dünyada üniversiteler ortasındaki alan sıralamalarına yansıdığına dikkat çekerek, “Öncelikle OMÜ topluluğunu tebrik ediyorum. Dünyada tüm üniversiteler ortasında yapılan alan sıralamaları 2020 sonuçlarında OMÜ’nün 5 farklı alandaki sıralamada kıymetli yerlere geldiğini ve 522. sırada yer aldığını memnuniyetle görmüş bulunuyorum. Bu gururu bize yaşattığı için başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Yavuz Ünal olmak üzere tüm Üniversite topluluğunu tebrik ederim” diye konuştu.

“Sağlıkta kalite çalışmaları ve dönüşüm programı son süratle devam ediyor”

Sıhhat sistemindeki kalite ve akreditasyonun kıymeti ve vazgeçilmezliğine değinen Dr. Eğin, kelamlarına şöyle devam etti: “Sağlıkta kalite çalışmaları 2003 yılında yayımlanan Sıhhatte Dönüşüm Programı ile birinci defa sıhhat fakültelerinde gündeme geldi. Programın sekiz ana bileşeninden birisi kalite ve akreditasyon olarak belirlendi ve bugüne kadar istikrarlı bir formda ve giderek artan bir ivmeyle devam etmekte. Sıhhat hizmeti bizim coğrafyamızda ’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ bakış açısıyla gerçekleşmektedir. Sıhhatte kalite ve akreditasyon konferanslarının yapılması ve bu mevzulara odaklanılması, ülkemizin sıhhat alanında kararlılıkla gösterdiği duruşunun ve muvaffakiyetinin bir göstergesidir. Erişilebilir, ulaşılabilir ve kaliteli sıhhat hizmetini ülke çapına sunmak, temel gayemizdir. Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere konferansta emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim.”

Pandemi şartlarında canla başla çalışan sıhhat işçilerini selamlayan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal da, “Öncelikle bu kadar kritik bir vakitte bu kadar kıymetli bir mevzuyu gündeme getiren çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Hem ülke olarak hem de memleketler arası alanda Kovid-19 pandemi krizindeki bütün imkânlarını seferber eden sıhhat çalışanlarımıza minnettarız. Şu an cephe sınırında ön safta yer alan sıhhat çalışanlarımızı dikkate aldığımızda kalite çalışmalarını bir manada onların emeğine hürmet olarak değerlendiriyorum” tabirlerini kullandı.

Rektör Ünal: “Akreditasyon çalışmaları bizim navigasyonumuz olmalı”

Akreditasyon ve kalite çalışmalarının her vakit değerli olduğuna lakin bilhassa pandemi sürecinde bu sistemin kıymetinin daha da öne çıktığına değinen Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Sağlık alanındaki kalite çalışmalarının ehemmiyeti her geçen gün daha da artmakta. Oluşturulacak standartlar, ülkemizin milletlerarası alandaki prestijine kıymetli manada katkılar sağlayacaktır. Üniversite olarak eğitim, araştırma geliştirme (AR-GE) ve hizmet konusunda bütüncül bir yaklaşımla revizyona girdik. Bilhassa sıhhat hizmetlerini üreten alanlarımızı bir bütün olarak algılıyoruz. Bunun içine hayvan haklarını ve hayvan hastanesini de koyduğumuzu belirtmek isterim. Sıhhat yalnızca beşerle ilgili değildir, birebir vakitte dünyayla da ilgilidir. Münasebetiyle bu duruma bütüncül olarak bakmalıyız. Bu nedenle akreditasyon çalışmaları bizim navigasyonumuz olmalı ve öncelikle kaliteyi merkeze kaynak alarak yolumuza devam etmeliyiz” diyerek kelamlarını noktaladı.

Çevrim içi olarak düzenlenen konferansın ilerleyen kısımlarında ise Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kan ve Kan Eserleri Dairesi Lideri Dr. Abdullah Öztürk, “Uluslararası Gelişmeler Işığında Türkiye Sıhhat Hizmetlerinde Kalite ve Akreditasyon”; Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sıhhatte Kalite, Akreditasyon ve Çalışan Hakları Dairesi Lideri Uz. Dr. Dilek Tarhan da “Sağlıkta Kalite Standartlarında Hasta-Çalışan Odaklı Hizmetler” bahisleri hakkında iştirakçileri bilgilendirdi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İnternetleri olmadığı için aylardır eğitimden mahrumlar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI