Rektör Ünal: “Sağlık sadece insanla ilgili değildir, dünyayla da ilgilidir”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Özellikle sıhhat hizmetlerini üreten alanlarımızı bir bütün olarak algılıyoruz …

Hediye sipariş alışveriş ankara
28.12.2020
A+
A-


Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Özellikle sıhhat hizmetlerini üreten alanlarımızı bir bütün olarak algılıyoruz. Bunun içine hayvan haklarını ve hayvan hastanesini de koyduğumuzu belirtmek isterim. Sıhhat yalnızca beşerle ilgili değildir, tıpkı vakitte dünyayla da ilgilidir” dedi.

OMÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi Sıhhat İdaresi Kısım Lideri Prof. Dr. Elif Dikmetaş Yardan moderatörlüğünde “Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon” konferansı gerçekleşti. Çevrim içi (on-line) olarak yapılan konferansın açılış konuşmaları, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ile Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Muhammet Ertuğrul Eğin tarafından yapıldı. Konferans programında; Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kan ve Kan Eserleri Dairesi Lideri Dr. Abdullah Öztürk ve Sıhhatte Kalite Akreditasyon ve Çalışan Hakları Dairesi Lideri Uz. Dr. Dilek Tarhan konuşmacı olarak yer aldı.

“OMÜ’nün farklı alanlardaki yükselişi memnuniyet verici”

Birinci olarak kelam alan Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Muhammet Ertuğrul Eğin, OMÜ’nün farklı alanlarda bir sıçrama yaptığını ve bunun da dünyada üniversiteler ortasındaki alan sıralamalarına yansıdığına dikkat çekerek, “Öncelikle OMÜ topluluğunu tebrik ediyorum. Dünyada tüm üniversiteler ortasında yapılan alan sıralamaları 2020 sonuçlarında OMÜ’nün 5 farklı alandaki sıralamada kıymetli yerlere geldiğini ve 522. sırada yer aldığını memnuniyetle görmüş bulunuyorum. Bu gururu bize yaşattığı için başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Yavuz Ünal olmak üzere tüm Üniversite topluluğunu tebrik ederim” diye konuştu.

“Sağlıkta kalite çalışmaları ve dönüşüm programı son süratle devam ediyor”

Sıhhat sistemindeki kalite ve akreditasyonun kıymeti ve vazgeçilmezliğine değinen Dr. Eğin, kelamlarına şöyle devam etti: “Sağlıkta kalite çalışmaları 2003 yılında yayımlanan Sıhhatte Dönüşüm Programı ile birinci defa sıhhat fakültelerinde gündeme geldi. Programın sekiz ana bileşeninden birisi kalite ve akreditasyon olarak belirlendi ve bugüne kadar istikrarlı bir formda ve giderek artan bir ivmeyle devam etmekte. Sıhhat hizmeti bizim coğrafyamızda ’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ bakış açısıyla gerçekleşmektedir. Sıhhatte kalite ve akreditasyon konferanslarının yapılması ve bu mevzulara odaklanılması, ülkemizin sıhhat alanında kararlılıkla gösterdiği duruşunun ve muvaffakiyetinin bir göstergesidir. Erişilebilir, ulaşılabilir ve kaliteli sıhhat hizmetini ülke çapına sunmak, temel gayemizdir. Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere konferansta emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim.”

Pandemi şartlarında canla başla çalışan sıhhat işçilerini selamlayan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal da, “Öncelikle bu kadar kritik bir vakitte bu kadar kıymetli bir mevzuyu gündeme getiren çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Hem ülke olarak hem de memleketler arası alanda Kovid-19 pandemi krizindeki bütün imkânlarını seferber eden sıhhat çalışanlarımıza minnettarız. Şu an cephe sınırında ön safta yer alan sıhhat çalışanlarımızı dikkate aldığımızda kalite çalışmalarını bir manada onların emeğine hürmet olarak değerlendiriyorum” tabirlerini kullandı.

Rektör Ünal: “Akreditasyon çalışmaları bizim navigasyonumuz olmalı”

Akreditasyon ve kalite çalışmalarının her vakit değerli olduğuna lakin bilhassa pandemi sürecinde bu sistemin kıymetinin daha da öne çıktığına değinen Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Sağlık alanındaki kalite çalışmalarının ehemmiyeti her geçen gün daha da artmakta. Oluşturulacak standartlar, ülkemizin milletlerarası alandaki prestijine kıymetli manada katkılar sağlayacaktır. Üniversite olarak eğitim, araştırma geliştirme (AR-GE) ve hizmet konusunda bütüncül bir yaklaşımla revizyona girdik. Bilhassa sıhhat hizmetlerini üreten alanlarımızı bir bütün olarak algılıyoruz. Bunun içine hayvan haklarını ve hayvan hastanesini de koyduğumuzu belirtmek isterim. Sıhhat yalnızca beşerle ilgili değildir, birebir vakitte dünyayla da ilgilidir. Münasebetiyle bu duruma bütüncül olarak bakmalıyız. Bu nedenle akreditasyon çalışmaları bizim navigasyonumuz olmalı ve öncelikle kaliteyi merkeze kaynak alarak yolumuza devam etmeliyiz” diyerek kelamlarını noktaladı.

Çevrim içi olarak düzenlenen konferansın ilerleyen kısımlarında ise Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kan ve Kan Eserleri Dairesi Lideri Dr. Abdullah Öztürk, “Uluslararası Gelişmeler Işığında Türkiye Sıhhat Hizmetlerinde Kalite ve Akreditasyon”; Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sıhhatte Kalite, Akreditasyon ve Çalışan Hakları Dairesi Lideri Uz. Dr. Dilek Tarhan da “Sağlıkta Kalite Standartlarında Hasta-Çalışan Odaklı Hizmetler” bahisleri hakkında iştirakçileri bilgilendirdi.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.