DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2180078฿%0.74053

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Rektör Hotar’dan ‘Kitabımın Sesi Ol’ çağrısı


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi’nde yürütülen ‘Kitabımın Sesi Ol’ projesi kapsamında; görme engelli kullanıcılar için kitapların sesli okunarak kaydedildiğini aktaran DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ öğrencilerine projeyi destekleme davetinde bulundu. Rektör Hotar, projeye takviye veren gönüllülere de teşekkür ederek, “Öğrencilerimizin okudukları kitapların ses kayıtlarını kütüphanemizle paylaşarak, arkadaşlarına, akranlarına ve kullanıcılara dayanak olmalarını arzuluyoruz” diye konuştu.

Sesli kitap sayısını artırarak; üniversitedeki bilgi kaynaklarına ve yayınlara ‘erişilebilirlik’ kapsamını genişletmeyi hedefleyen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü, Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi’ndeki ‘Kitabımın Sesi Ol’ projesi kapsamındaki çalışmalarına sürat verdi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020’nin ‘erişilebilirlik yılı’ ilan edilmesiyle başlatılan proje ile kütüphane bünyesindeki seslendirilmiş yayın sayısının artırılması hedefleniyor.

6 ayda önemli takviye verildi

Görme engelli kullanıcılar için kitapların gönüllüler tarafından teknik kaideleri sağlanmış ortamlarda sesli okunarak kaydedildiğini aktaran DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ öğrencilerine projeyi destekleme davetinde bulundu. Bugüne kadar 78 gönüllünün salgın sürecinin getirdiği zorluklara karşın faal olarak kitap seslendirdiğini kaydeden Rektör Hotar, “Üniversite Üst İdaresi olarak, Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanemizdeki basılı ve elektronik yayınların sayısını artırmak ve bunlara ulaşımı kolaylaştırmak gayesiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanımız tarafından 2020’nin ‘erişilebilirlik yılı’ ilan edilmesiyle birlikte bu bahiste farkındalık ve örnek oluşturacak ‘Kitabımın Sesi Ol’ projesini başlattık. Böylelikle görme engelli öğrencilerimiz ile vatandaşlarımızın günümüz ses teknolojilerinden daha fazla yararlanmalarını ve sesli kitap altyapımızı geliştirmeyi hedefledik. Ortadan geçen 6 ayda gönüllülerimiz, uygun teknik şartların bulunduğu konut ortamlarında ve kütüphanemizde kitapları okuyarak projemize önemli bir takviye verdiler” dedi.

Akran dayanışması

Global salgın nedeniyle hafta içi akşam saatlerinde ve hafta sonlarında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının büyük bir fırsat olduğuna dikkat çeken Rektör Hotar, “Yeni yılda, öğrencilerimizin daha çok kitap okumalarını; okudukları kitapların ses kaydını alarak projemize dayanak olmalarını arzuluyoruz. Bu sayede hem görme engelli arkadaşlarına, akranlarına ve kullanıcılara büyük kolaylık sağlayabilirler hem de meskende geçirdikleri günlerde üniversitemize manalı bir katkı sunmuş olurlar” tabirinde bulundu. DEÜ öğrencilerini merkez kütüphanesindeki kayıt odasında ya da kendi konutlarında kitap seslendirmeye davet eden Hotar, projeye takviye verenlere teşekkür dokümanı ve küçük hatıra armağanları takdim edeceklerini kelamlarına ekledi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Eğitim-Bir-Sen ‘Eğitime Bakış 2020 İzleme ve Değerlendirme’ raporunu açıkladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI