DOLAR

32,5666$% 0.66

EURO

35,0893% 0.52

STERLİN

41,5420£% 0.59

GRAM ALTIN

2.401,32%0,80

ÇEYREK ALTIN

3.911,00%-2,05

BİTCOİN

2266197฿%1.0528

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Rektör Hotar, Azerbaycan’a destek veren kahraman doktorları ağırladı


Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan Dağlık Karabağ Savaşı’nda, cephe bölgesine giderek askerlere tıbbı dayanak veren ve ortalarında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi asistanlarının da yer aldığı tıp tabipleri, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ı ziyaret etti. Kardeş ülke Azerbaycan’ın askerlerine şifa dağıtan tabipleri ağırlamaktan memnunluk duyduklarını belirten Rektör Hotar, “Biz, gerek üniversitemiz bünyesinde asistanlık yapmış gerekse öbür kurumlarda misyon almış cephedeki kahraman doktorlarımızla gurur duyuyoruz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan Dağlık Karabağ Savaşı’nda, cephe bölgesine giderek buradaki askerlere tıbbi takviye veren ve ortalarında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi asistanlarının da yer aldığı tıp hekimlerini makamında ağırladı. Ziyarette tabipler, cephe bölgesinde yaşanan gelişmeleri, tıbbı müdahale ve bakım ile ilgili çalışmalarını, Türkiye’den Azerbaycan’a gidiş süreçlerini anlattı.

Kardeş ülke Azerbaycan’ın askerlerine şifa dağıtan tabipleri ağırlamaktan büyük memnunluk duyduklarını belirten Rektör Hotar, “Bizler, gerek üniversitemiz bünyesinde asistanlık yapmış, gerekse öteki kurumlarda misyon almış Karabağ cephesinde özveriyle çalışmış kahraman doktorlarımızla gurur duyuyoruz. Bizler, ülkelerimiz ortasında bağları daha da güçlendirecek, uğraşları destekleyecek, yardımlaşmamız gereken her bahiste sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Görüşmede milletlerarası toplumun Dağlık Karabağ’da yaşanan gelişmelere uzun müddet ilgisiz kaldığını hatırlatan Rektör Hotar, “Ermenistan Hükümeti’nin bölgede yıllardır sürdürdüğü tansiyon, taciz ve işgal siyaseti, milletlerarası hukukun ve kozmik bedellerin görmezden gelindiği bir hale dönüştü. Milletlerarası toplumun bu duruma duyarsız kalmasından cüret alan Ermenistan Hükümeti, akıl almaz bir kendini bilmezlikle sivil halka şiddet uygulamaya başladı. Elbette yaşanan tansiyona ve ortaya çıkan tabloya Azerbaycan’ın da Türkiye’nin de sessiz kalması beklenemezdi. Yaklaşık iki aylık bir müddette Azerbaycan ordusu, işgal altıdaki Karabağ topraklarını hem kurtardı hem de gereken karşılığı verdi. İşgalin sona erdiği bu süreçte maalesef hem askeri hem de sivil kayıplar yaşandı. Bizler de ülke olarak buna çok üzüldük” dedi.

Türkiye’den tıbbı yardım maksadıyla bölgeye intikal edilmesinin son derece değerli bir çaba olduğunu vurgulayan Rektör Hotar, “Bugün, bizleri ziyaret eden doktorlarımız, buradaki grupta yer aldılar. Azerbaycan askerlerine muhtaçlık duydukları her noktada dayanak oldular. Bu efor, hepimizi duygulandırdı ve keyifli etti. Diliyoruz ki, bu türlü acı olaylar bir daha yaşanmasın. Bölgede huzur ve barış daim olsun. Savaşta hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor; aziz Türk milletine şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

100 ameliyat yapıldı

Kısa müddet evvel DEÜ Tıp Fakültesi’nde ortopedi uzmanı olan ve sonrasında özel sektörde çalışmaya başlayan Uzm. Dr. İftikhar Gurbanov ise Azerbaycan’a Türkiye’den giden ekiple birlikte bir ay boyunca 100’e yakın ameliyat yaptıklarını, askerlere pansuman dahil olmak üzere her türlü tıbbi bakımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Dr. Gurbanov, DEÜ Rektörlüğünde ağırlanmalarından dolayı Rektör Hotar’a teşekkür etti. Ziyarette DEÜ Tıp Fakültesi Asistanları Dr. Kamran Aliyev, Dr. Cemil Alasov, Dr. Ulvi Samedzade, Dr. Ilgat Binnat, Dr. Şükrü Musayev ve Dr. Farid Hacıyev de hazır bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’in adı Çankaya’da yaşayacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI