DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2168105฿%0.28665

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Rektör Demir: “Batman Üniversitesi Türkiye’deki enerji alanında ilk ihtisaslaşan üniversite oldu”

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, 9 ay evvel misyona başladığı üniversite rektörlüğünde yaptığı çalışmaları basına anlattı. Demir, “Özellikle YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar’ın açıklamasıyla birlikte güç alanında ihtisaslaşan Batman Üniversitesi Türkiye’deki güç alanında birinci ihtisaslaşan üniversite oldu. Türkiye’deki güç temasıyla bu payeyi alan üniversitemiz oldu. Bu da bölgesel kalkınmaya sağlayacağı dayanak açısından önemlidir” dedi.
Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, misyona başladıktan sonra yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Rektör Demir, “Batman Üniversitesi olarak 12 Kasım tarihinde YÖK Liderimizin açıklamasıyla güç alanında ihtisaslaşma üniversitesi olduk. Türkiye’deki güç alanında, güç temasıyla birinci ihtisaslaşan üniversite Batman Üniversitesi oldu. Şöyle bir açıklama yapmak istiyorum. Ülkemizde 200’ü aşkın üniversite var. Bunun 22 tanesi kendi bölgelerindeki kalkınmaya çeşitli temalarla katkı sağlayan üniversite olma özelliğine sahipler. Batman Üniversitesi bu manada ülkemizdeki bu 22 tane üniversiteden bir tanesi olma payesine erişti. Türkiye’deki güç temasıyla bu payeyi alan üniversitemiz oldu.

Bu da bölgesel kalkınmaya sağlayacağı dayanak açısından kıymetlidir. Batman deyince aklımıza çabucak petrol geliyor. Batman deyince aklımıza çabucak doğal zenginlikler geliyor. Hidrokarbon kaynakları geliyor. Bugün Batman diye bir kent var ise 1990 yılında vilayet olmuş ise kökenini hepimiz biliyoruz.

Burada Batı Raman’da petrolün bulunması ile yapılan yerleşimler yapılan üretimler Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki, TÜPRAŞ, BOTAŞ ve bunlar üzere güç temalı kuruluşların yönlendirmeleri ve gelişmeleri ile ortaya çıkmış bir şehirdir” diye konuştu.

“Batman’ın yenilenebilir güç alanında çok büyük potansiyeli var”
Batman’ın yenilenebilir güç konusunda çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu aktaran Demir, şunları kaydetti:
“Bugün günümüzde Batman Üniversitesinin güç alanında bu payeye sahip oluyor olması birebir vakitte şöyle de bir özelliği var yalnızca hidrokarbon kaynakları çalışmaları alanında değil yenilenebilir güç, güneş gücü, rüzgar gücü, hidroelektrik.Batman’ın bu alamda çok büyük potansiyeli var. Ve bu potansiyelin ortaya çıkmasını daha da gelişmesini sağlayacak bir kısım çalışmalar Batman Üniversitesinin öncülüğünde bu manada yapılacak.

Önümüzdeki süreçte ne bekliyoruz. Bu manada güç alanında ihtisaslaşmış bu misyonu edinmiş bir üniversite olarak Batman Üniversitesi bu manada yapıyor olduğu akademik çalışmalarını daha da geliştirecektir. İnterdisipliner çalışmalarla daha fazla akademik çalışmalar olacaktır. Gerek bölgemizde gerek ülkemizde gerekse milletlerarası alanda bu manada bir marka üniversite haline bilimsel disipliner alanla çalışmalarıyla gelecektir.

Bunun yanı sıra ortaya çıkacak olan katma bedel ile yapılacak olan sertifikasyon programları ile verilecek olan eğitimler ile bölgemizdeki istihdama nitelikli iş gücü sağlanması açısından da bir kısım çalışmalar yürütülecektir. Bu yarın tahminen olmayacaktır. Öbür gün, sonraki gün meyvelerini verecektir. Bu manada da bölgedeki istihdamın artırılmasıyla birlikte yekun olarak bölgesel kalkınmaya da Batman Üniversitesi bu manada makul bir takviye olacaktır.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

MSB: “TCG Yavuz fırkateynimiz Batı Karadeniz’de geçiş eğitimi icra etti”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI