Pompaj Depolamalı Hes Barajı için Etüt Çalışması Başladı

Hediye sipariş alışveriş ankara
12.03.2014
A+
A-

baraj
İlçemize bağlı Kavak köyünde uygulanması planlanan Pompaj depolamalı HES Projesinin Fizibilite çalışmaları başladı

Türkiye de bir ilk olacak olan “Pompaj Depolamalı Tünel ve Devirdaym Sistemli HES Barajı Projesi” nin etüt çalışmalarına ilçemize bağlı Kavak Köyünde başlandı. Tokyo Electric Power Company ve DSİ Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütecekleri ve resmi olarak 11.02.2014 tarihinde başlayan “Gökçekaya Pompaj Depolamalı HES Fizibilite Çalışması“ kapsamında JICA (Japan İnternational Cooperation Agency) Kuruluşu ve DSİ Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından Kavak Köyünde ön fizibilite çalışmaları yapılıyor. Pompaj Depolamalı Tünel ve Devirdaym Sistemli HES Barajı için Türkiye’de en uygun yerin Nallıhan’ın Kavak Köyü olduğu belirtilirken bu sistemde çalışan HES barajının şu anda dünyada tek olduğu projenin gerçekleşmesi halinde ikinci Pompaj Depolamalı Tünel ve Devirdaym Sistemli HES Barajının ise Türkiye’de olacağı ifade edilirken bu sayede ilçemiz Nallıhan’ın ’da 4. Barajına kavuşması bekleniyor.
Artan enerji ihtiyacı ve pik güç talebi göz önüne alınarak pompaj depolamalı santrallerin diğer sistemlerle de entegre edilerek çalıştırılması ve
ülke çapında yaygınlaştırılmasının hedeflendiği çalışmalar sayesinde hem ülkemizin, hem ilçemizin aynı zamanda yöre çiftçisinin ekonomik kalkınmasına önemli katkı sağlaması beklenen Pompaj Depolamalı Tünel ve Devirdaym Sistemli HES Barajının 8 yıllık bir süreç dahilinde hayata geçirilmesinin planlandığı öğrenildi.

Hasan OLUM’a teşekkür ederiz.

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

  1. Hale dedi ki:

    Baraj olacakmı parası ne zaman datilcak olup olmucagini öğrenmek istiyorum