DOLAR

32,4324$% 0.4

EURO

34,8602% -0.01

STERLİN

41,2776£% 0.26

GRAM ALTIN

2.400,85%0,79

ÇEYREK ALTIN

3.905,00%-2,07

BİTCOİN

2260739฿%0.36248

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Pandemi anaokulu maliyetlerini arttırdı

Anaçağ Anaokulları Kurucusu ve Genel Müdürü Serkan Can Güçlü, anaokulu fiyatlarındaki artışın nedeni olarak pandemiyle birlikte artan maliyetleri gösterirken, “Belli bir sayının altında öğrenci alınması halinde okulun gerekli birçok hizmeti vermesinde sorunlar çıkacak, aksaklık olacaktır” dedi.
Anaokulu fiyatlarında birkaç sene öncesine kıyasla artışlar görüldüğünü belirten Serkan Can Varlıklı, bu artışların pandemiden kaynaklanan kimi nedenlerden ötürü olduğunu aktardı.
Güçlü; sınıftaki öğrenci sayılarının azaltılması, hijyen için kullanılan gereçlerin ve hizmetlerin arttırılması, sağlıklı beslenme üzere pandemiyle birlikte daha da kıymetli hale gelen ögeler nedeniyle öğrencilerin anaokullarına olan maliyetlerinin de arttığını kaydetti. Ebeveynlerin anaokulu seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusuna da değinen Güçlü; beslenme, hijyen, irtibat, ortam üzere ögelerin değerine dikkat çekti.

Anaokulu maliyetleri arttı, fiyatlar da yanlışsız orantıda yükseldi
Varlıklı, ebeveynlerin akıllarında anaokulu fiyatlarındaki artıştan ötürü soru işaretleri olduğunu, fakat bu durumun büsbütün pandemiden ötürü meydana gelen fiyat artışlarından ötürü olduğunu belirtti.


Hijyen, sağlıklı beslenme, ek sıhhat gereçleri üzere maliyetlerin artmasıyla birlikte bir öğrencinin anaokuluna maliyetinin en az bin 850 TL civarında olduğuna dikkat çeken Güçlü, bu maliyetleri şu sözlerle anlattı:
“Pandemiyle bir arada anaokullarında önemli bir maliyet artışı oldu.
Bunun temel sebebi; okulların sınıftaki öğrenci sayılarını düşürmesi. Bir sınıfta 20 öğrenci varken, artık 12-14’e çektiler. Bu öğrenci üzerine bir ek maliyet getirdi.

Pandemiyle birlikte dikkat edilmesi gereken hijyen şartları büsbütün değişti. Bunun maskesi, el dezenfektanı, her yerin silinme oranının artması üzere kavramlarla bir de hijyen maliyeti bindi. Pandemiyle bir arada sağlıklı beslenme üzere kimi ögelerin kıymeti düzgünce ortaya çıktı. Anaokullarının birçok beslenme konusunu biraz daha ileri yanlışsız taşıdılar.

Bu sebeplerden ötürü bundan tahminen 1 buçuk, 2 yıl öncesine nazaran öğrenci başına önemli bir ek maliyet kelam konusu oldu. O yüzden ebeveynler tahminen 1 buçuk yıl evvelki anaokulu fiyatlarıyla kıyasladığında ‘Niye bu kadar artış var, neden bu artış kelam konusu’ üzere sorguluyor olabilirler, lakin bunlara dikkat eden okulların şu anda aşikâr bir sayının altında öğrenci alması mümkün değil. Şu anda bir öğrencinin, yüzde 80 dolulukta olan bir okula en az maliyeti bin 850 TL civarında.

Bunun bir de görünmeyen masrafları var, nereden baksanız maliyetler öğrenci başına 2 bin TL’ye kadar gelir. Öğrencilerin bu sayının altında öğrenci almaları kelam konusu olmayacaktır. Bu sayının altında öğrenci alması halinde okulun bu hizmetleri vermesinde sorunlar çıkacak, aksaklık olacaktır.

Bu yüzden ebeveynler bu bahislere dikkat ederek okul seçimlerini çok dikkatli yapmaları gerekiyor.”

Bir anaokulu seçilirken nelere dikkat edilmeli?
Ebeveynlere anaokulu seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda birtakım ihtarlarda bulunan Güçlü, en başta sınıftaki öğrenci sayısına vurgu yaptı.


Öğrencilerin birebir ilgilenilmesi gereken bir yaşta olduğunu ve sınıftaki öğrenci sayısının belirli bir sayıda sabit olması gerektiğini belirten Güçlü, öbür konuları anlatırken, “3-6 yaş kümesinde en kıymetlisi okuldaki yabancı lisan eğitimi. Bu eğitimin güzel olması gerekiyor. Hijyen şartları günümüzle birlikte zati dikkat edilmesi gereken en değerli öge olmaya başladı.

Onun dışında bir de okulun beslenme konusundaki verdiği hizmetin çok âlâ olması lazım. Küçük çocuk diye ‘ne yerse olur, az yiyor esasen gibi’ dışında okulun doyurmak için değil, kalori hesabını yapmış bir formda bir çocuğun gelişimine en düzgün imkan sağlayacak beslenmeyi kullanması lazım. Beslenmek, beyin gelişiminin en temel ögelerinden bir adedidir.

O yüzden hakikat beslenmenin çocuktaki beyin gelişimiyle alakalı çok büyük katkısı vardır. Birebir vakitte okulun iklimine dikkat etmeleri lazım. İklimden kastımız, okulun içindeki insanların birbirine yaklaşım ve bağlantı biçimi.

Müspet lisanda konuşulup konuşulmadığı çok değerlidir. Bunlar velilerin dikkat etmesi gereken ana ögelerin başında geliyor” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 3 kasım açıklaması

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI