DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2219917฿%0.7228

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Yağışlar Demirköprü Barajı’nda su seviyesini yükseltti


Son günlerde tüm Türkiye’de olduğu üzere Ege Bölgesi’ni de tesiri altına alan yağmur ve kar yağışları Demirköprü Barajı’nda su düzeyini arttırdı. Gediz Ovası’nda yaklaşık 90 bin dekar alana can veren barajdaki su artışı bölge üreticisini ümitlendirdi. Su düzeyinde artış yaşandığını söyleyen Salihli Ziraat Odası Lideri Cem Yalvaç, “Bir iki hafta evvel yağmur ve kar yağışı sonrası su düzeylerinde yükselmeler var. 40 santimetre kadar su geldi. Bu çok sevindirici bir haberdir.-12’lerde seyreden su seviyesi-6’lara kadar yükseldi” dedi.

Manisa’nın Salihli ile Köprübaşı ilçeleri ortasında yer alan ve Gediz Ovası’nın sulamadaki can damarı olan Demirköprü Barajı’nda su düzeyi son yağışlarla birlikte yükselmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde ekşi 12’lere kadar düşen su düzeyi son yağışlarla birlikte ekşi 6 düzeyine yükseldi. Su düzeyinde yaklaşık 40 santimetrelik artışın yaşandığı barajda, önümüzdeki hafta beklenen yağmurlarla birlikte su düzeyinde de yükselmenin devam edeceği bekleniyor.

“Yağışlar sonrasında ovamıza memnun haberi vermek istiyoruz”

Hem elektrik üretiminde hem de 90 bin dekarlık alanın sulanmasında kullanılan barajdaki su düzeyinin yükselmesi bölge üreticisini de ümitlendirdi. Demirköprü Barajı’ndaki su düzeyinin yükselmesini sevindirici bir haber olduğunu belirten Salihli Ziraat Odası Lideri Cem Yalvaç, “3 hafta evvel gelmiştik fakat bu sefer daha da umutluyuz. Bir iki hafta evvel yağmur ve kar yağışı sonrası su düzeylerinde yükselmeler var. Her gün ilgili arkadaşlardan bilgi alıyoruz. 40 santimetre kadar su geldi. Bu çok sevindirici bir haberdir. -12’lerde seyreden su düzeyi -6’lara kadar yükseldi. Önümüzdeki haftada yağışlar bekleniyor. Bu yağışlar sonrasında ovamıza keyifli haberi vermek istiyoruz. Şükür biraz yağmur ve kar yağdı. Önümüzdeki hafta kar ve yağmur yağışının devam etmesini bekliyoruz” dedi.

“Eksik su verilmesinden ötürü pamuk ve mısırda yanmalar yaşandı”

Geçtiğimiz tarım döneminde ovaya eksik su verilmesinden ötürü pamuk ve mısırda yanmaların meydana geldiğini belirten Yalvaç, “Geniş bir havzaya, 90-100 bin dekara yakın bir havzaya su veriliyor buradan. Hem de buradan elektrik üretimi de yapılıyor. Salihli ovamızdan tutun da Turgutlumuz, Ahmetlimiz ve Menemen’e kadar sulamada kullanılan en kıymetli barajımız. Geçen periyotta 5-10 gün eksik su verildi. Bundan ötürü pamuk ve mısırda yanmalar meydana geldi. İnşallah bu kar yağışlarımız devam eden su düzeyi 40 santimetreden 60 santimetreye çıkar, -6’lar da artı bedele geçer de çiftçilerimiz de rahatça sulama yapar. Zira tarımın olmazsa olmazı su. Öbür talihimiz yok. Fakat sulama konusunda yağışlar ve kar yağışı istediğimiz üzere olmazsa artık tabiatta iki mevsim kaldı. Ilık bir kış ve çok sıcak bir yaz. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan bu ovaya kapalı devre sistemi yapılması için davette bulunuyorum. Fakat o vakit çiftçimiz rahatça sulama yapar” sözlerini kullandı.

“Doğadan yağmur ve kar alamazsak kesinlikle kapalı devre sulama sistemi yapılması gerekiyor”

Barajdan yapılacak kapalı devre sulama sistemiyle Gediz Ovasında sulamanın daha rahat olacağını belirten Yalvaç, “2015’ten bu yana kuraklık gündeme geldi. 2015’te 60 gün su veriliyordu, 2016’da 45 gün su verildi, 2017’de 40 gün su verildi. Bu türlü giderse 20-25 gün ovaya su verebileceğiz. Bu su ovaya yetmez. O yüzden bu barajımız çok kıymetli bir baraj. Tabiattan yağmur ve kar alamazsak kesinlikle kapalı devre sulama sistemi yapılması gerekiyor. 2017 yılında bunun planlaması yapılmış. Yalnızca artık düğmeye basılması gerekiyor. Çiftçiler ismine şanslıyız. Bakanımız Manisalı. Bürokratlar buraya gelerek incelemelerde bulunmalı. Çiftçimiz de bu mevzuya dayanak verecektir” diye konuştu.

Baraj etrafında bulunan bir çok mahallenin balıkçılıkla geçimini sağladığını kelamlarına ekleyen Yalvaç, kuraklık nedeniyle balıkçılık faaliyetlerinin de etkilendiğini söyledi. Yalvaç, “Bu barajda tıpkı vakitte sazan ve yayın balığı çıkartılıyor. Etraftaki mahallelerin bir birçok balıkçılıkla geçiniyor. Maalesef onlar da kuraklıktan ötürü sıkıntı durumdalar. İstedikleri ölçülerde ve kilogramda balık çıkartamıyorlar. O yüzden kuraklığın balıkçılara tesiri olacak. Gölmarmara’da balıkçılığı çok makus etkiledi. Oradaki su düzeyi çok daha düşük. Oradaki balıkçılık büsbütün bitti” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

150 bin gıda kolisi hazırlandı, ilk teslimatı Vali Yerlikaya yaptı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0