DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2245332฿%-0.05442

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(ÖZEL) Uyku Merkezi birçok hastalığın tedavisini kolaylaştırıyor

Eskişehir Kent Hastanesi’nde bulunan Uyku Merkezi’ndeki uygulamalar, birçok hastalığın tedavisini kolaylaştırırken hayat kalitesini artırıyor, birçok hastanın umut ışığı oluyor.
Bilhassa uyku sorunları yaşayan hastaların düşük seyreden hayat kalitelerinin artırılması için çalışma yapılan merkezde, farklı hastalıkların da tedavi şartları güzelleştiriliyor.
Uyku apnesinin sıkça rastlandığı laboratuvarda muhakkak şikâyetleri olan hastalar bir gece konuk ediliyor. Uyku esnasında bedendeki oluşan tepkilerin tamamının kaydedilmesiyle tedavi için yol çizilen hastaların kısa müddette hayat kalitesi artıyor. Tansiyon, ritim bozukluğu, şeker, kilo üzere sorunları olan hastaların da tedavileri kolaylaşıyor.

“Uykuyla ilgili tüm her şeyleri bilgisayar ortamına kaydediliyor”
İlaç kullanılmadan yalnızca uyku sürecinin izlenmesiyle teşhis konulan laboratuvara genel olarak uyku apnesi olan vatandaşlar geliyor.


Teşhis sürecinden sonra hastalara uygun tedavi metotlarının belirlendiği laboratuvarda farklı uyku rahatsızlıklarında da güzelleşmeler gözlemleniyor. Laboratuvara gelen hasta profilleri, rahatsızlıkları ve teşhis süreci hakkında bilgi veren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Hekim İlknur Akçayır Şahin, “Uyku laboratuvarımıza ekseriyetle uyku apnesi dediğimiz gündüz çok uyku hali olan, konsantrasyon bozukluğu yaşayan hastalarımız geliyor. Genelde horlama, uykuda nefes durması, nefessiz kalarak uyanma üzere sıkıntıları oluyor. Bu da uyku apnesi sendromu oluyor. Bunun yanında uykuda konuşma, uyurgezerlik, uykuda tekme ve yumruk atma, yeme bozukluğu üzere parasoni ismi verilen bozukluklar uyku merkezinde bedellendiriliyor. Narkolepsi ismi verilen çok uyku bozukluğu, ansızın uykuya dalma üzere hastalığı olanlar geliyor. Bu rahatsızlıklar da uyku laboratuvarında bedellendiriliyor. Kimi epilepsi hastalarının teşhis ve kıymetlendirilmesi de uyku laboratuvarında yapılıyor. Hastalar birinci evvel göğüs hastalıkları, nöroloji ve kulak burun boğaz alanlarına başvuruyor. Uyku alanında eğitim görmüş doktorlarımız tarafından uygun görüldüğü takdirde uyku laboratuvarına yönlendiriliyorlar. Hastalar randevu ile geliyor. Randevu verildiği gün hastalar laboratuvara geliyor ve bir gece yatıyor. Uykuyla ilgili tüm her şeyleri bilgisayar ortamına kaydediliyor.

Daha sonra bu kayıtlar uzman hekimler tarafından kayıt altına alınıyor ve hastalara teşhis konuluyor. Uykuyla ilgili bir bozukluk saptanırsa buna yönelik tedavi uygulanıyor. Tedavi için hastalara uygun aygıtların ve basınçların belirlenmesi için bir gece daha burada yatırmamız gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“Diğer sistemlerin de bozukluklarını etkiliyor”
Uyku laboratuvarında konulan teşhisin akabinde uygulanan tedavi biçimleriyle hastaların uyku ve hayat kalitelerinde artış gözleniyor.


Tıpkı vakitte birçok hastalığın tedavi sürecinde yarar görüldüğünü belirten Uzman Hekim İlknur Akçayır Şahin şu sözleri kullandı:
“Hastalarımızın uyku kaliteleri artıyor.

Gündüz konsantrasyon ve uyku hallerinde güzelleşmeler oluyor. Çok kilolu hastalarımızın kilo vermeleri kolaylaşıyor. Hastalarımızın horlama şikayetleri azalıyor. Hatta hastalarımız bu aygıtları kullanmaya başladıklarında alışıyorlar. Seyahate çıkacakları vakit birinci aldıkları eşya bu aygıt oluyor.

Hastalarımızda teneffüs düzelmeleri gözlemliyoruz. Hipertansiyon ve kalp ritim bozukluklarının tedavileri kolaylaşıyor. Yalnızca uykuyla ilgili değil de öteki sistemlerin de bozukluklarını etkiliyor. Tansiyon, ritim bozukluğu, şeker, kilo denetimi üzere rahatsızlıkların tedavilerini çok kolaylaştırıyor.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Organize Sanayi Bölgesi trafiğini rahatlatacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI