DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2161504฿%-0.27572

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Staj için gittiği yerde, hobisini işe dönüştürdü

Bağcılar’da staja başladığı yerde hobisi makrome ipi ile süs eşyaları tasarlamayı öğrenen Tuğçe Nihal Akyol, bir mühlet sonra hobisini işe dönüştürdü. Tasarladığı eşyaları internette satışa sunan Akyol, daha sonra küçük bir işletme açtı.
İstanbul Bağcılar’da ikamet eden 24 yaşındaki Sosyoloji Kısmı son sınıf öğrencisi Tuğçe Nihal Akyol hobisi makrome ipi ile süs eşyaları tasarlamayı, Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’nda staja başlayarak öğrendi.
Akabinde Ahşap yakma, makrome ayna ve el marifetleriyle konutları süsleyen Akyol, düğüm teknikleri kullanılarak üretilen bir dokumacılık tipi olan makromeyi internette satışa sundu. Akyol daha sonra kendini geliştirerek küçük bir işletme açtı. Öğretmenlik hayali olan Akyol, artık siparişlere yetişemiyor. Staj yaptığı yerde hayallerinin de değiştiğini anlatan Akyol, “Hayalim olan öğretmenlik oda bir dönüm noktasına ulaştı. Öğretmenlik istiyorken artık özel eğitim öğretmenliği istiyorum” dedi.

“Hobi olarak başladım ve artık küçük bir işletme kurdum”
Hobi olarak başladığı makrome ipi ile süs eşyaları tasarlamayı vakitle işe dönüştüren Akyol, ”Yapmam gereken 3,5 aylık staj dönemim vardı.


Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda stajımı tamamladım. Burası çok farklı bir dünya. Alanımla alakası yok lakin bana çok şey kattığını düşünüyorum. Farklı sınıflarda ve farklı branşlarda öğrencilerle hem yüz yüze hem de online biçimde eğitim veriliyordu. Neden yapamayayım dedim. Öğrencilerle birlikte yaparken çok keyif alıyorduk. Burası dönüm noktası oldu benim için. Hobi olarak başladım ve artık küçük bir işletme kurdum.

Aslında hayalim öğretmenlik. Burada yapmış olduğum staj devri boyunca engelli arkadaşlarım makrome sanatını yaptığı vakit ‘bunu ben başardım ve ben yaptım’ diyerek çok memnun oluyorlardı. Bende onlarla birlikte çok keyifli oluyordum. Neden olmasın dedim ve onların sevinciyle bende bu işe girmeye karar verdim. Küçük çaplı lakin tesirli oldu. Bilhassa Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda staj yapmayı tercih etme sebebim hayalim olan öğretmenlik ve engelli öğrencilere duyduğum meraktı.

Onlarla uğraşmak, vakit geçirmek ve onlarla birlikte öğretmen yardımcılığı yapmak beni çok memnun etti” biçiminde konuştu.

“Bana burası daha küçük şeylerden memnun olmayı öğretti”
Engellilerin küçük şeylerden bile keyifli olduğunu vurgulayan Tuğçe Nihal Akyol, “Bizler çok şeyden şikayet ediyoruz.


2 metre bir ipten anahtarlık yapıyorlar ve bundan keyifli oluyorlar. Bizler bunu yaparken bile keyifli olamıyoruz.

Fakat onları burada memnun görünce insan daha çok seviniyor. Bana burası daha küçük şeylerden keyifli olmayı kattı. Engelliler Sarayı birçok branşa ayrılmış. Halı sınıfında el işi, makrome, çanta üzere şeyler yapılıyor.

El marifet sınıfında ise ahşap yapma, fotoğraf ve boyama yapılıyor. Bilgisayar sınıfında bilgisayar programları öğretiliyor. Mantar sınıfında mantar ve bitki yetiştiriciliği yapılıyor. Ayrıyeten atölye sınıfında marangoz personelliği yapılıyor.

Bu halde çok taraflı bir yer ve ben onlarla birlikte çok şey öğrendim” dedi.

“Yaptığım makroma aynalarla bayanlarımızın konutunu süslüyorum”
Makrome sanatıyla yapmış olduğum eserleri, instagram’da ve Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinde satışa koydum.


Yaptığım makroma aynalarla bayanlarımızın konutunu süslüyorum. Hayalim olan öğretmenlik oda bir dönüm noktasına ulaştı.

Olağanda öğretmenlik isteyen ben artık özel eğitim öğretmenliği istiyorum. Bağcılar Belediye Lideri Lokman Çağırıcı’ya bizlere ve engelli öğrencilere bu projeyi bizlere sağladığı için çok teşekkür ediyorum” tabirlerinde bulundu.
“İlk geldiğinde düğümlere ve iplere çok yabancıydı”
Alabildiğinin en uygununu aldığını anlatan Dokuma Öğretmeni Hatice Korkut, “İlk geldiğinde düğümlere ve iplere çok yabancıydı.

Tuğçe, Engelli öğrencimizdeki azmi gördü ve kendisi de heveslendi.

İlerledi ve ilerlemeye de devam ediyor. Bunları burada hem olağan olarak ders işledik hem de online üzerinden dersler işlendi. Her ikisine de katıldı. Alabildiğinin en düzgünü aldı” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

AFAD’dan açıklama: “Çok sayıda personelle arama kurtarma çalışmalarımız sürüyor”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI