DOLAR

33,0974$% 0.21

EURO

36,1281% 0.2

STERLİN

43,0077£% 0.26

GRAM ALTIN

2.624,12%0,11

ÇEYREK ALTIN

4.244,00%-0,09

BİTCOİN

2170471฿%3.64809

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Özel okullarda ücret tartışması


VELİLER NE İSTİYOR?

‘ÇOCUĞUN YEMEDİĞİ YEMEĞİN PARASINI NEDEN VEREYİM?’

Yemek, servis ve ders fiyatlarının yine düzenlenmesini isteyen veliler toplumsal medyada bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına, uzaktan eğitimde okulların masraflarının azalması münasebet gösteriliyor. Kampanyayı başlatanlara nazaran özel okullar uzaktan eğitim sürecinde doğalgaz, elektrik üzere masraftan tasarruf ediyor. Özel Okul Velileri Platformu temsilcisi ve özel okul velisi Mehmet Kökağaç, yüz yüze eğitimle uzaktan eğitimin birebir olmadığını bu nedenle okulların fiyatlarında indirim uygulamasını istediklerini belirterek şöyle konuşuyor:

‘OKULLARIN SARFIYATI DÜŞTÜ, FIYATLARA ARTIRIM YAPTILAR’

“Kızım Ankara’da özel bir okulda 8’inci sınıf öğrencisi. Biz birinci pandemi devrinde izledik. Okulların durumunu bilerek üzerlerine gitmedik. Herkes için yeni bir durumdu. Lakin kimi okullar üst limitten artırım yaptılar. Ayrıyeten biz veliler olarak tam fiyat ödememize karşın ve ısınma, kırtasiye üzere sarfiyatları olmamasına karşın kimi okullar devletten kısa çalışma ödeneği aldılar. Öğretmenlere de tam fiyat ödemeyenler oldu.

‘PANDEMİDEN HAKSIZ KAR SAĞLADILAR’

Pandemiden haksız kar sağladılar. Biz öğretmenlerin haklarının da korunmasını istiyoruz. Kimi özel okullar servis ve yemek fiyatlarını anında iade etti fakat kimileri hala iade etmedi. Okulların uzaktan eğitime geçmesiyle birtakım okullar yüzde 15, yüzde 25’lere varan indirimler uyguladı. Biz bunu tüm okulların yapmasını istiyoruz. Set olarak kitap satıyorlar, 3 bin 500 TL isteyenler var. Burslu öğrenci bile bunu ödemek zorunda kalıyor. Bundan vazgeçilmesini istiyoruz. Biz veliler olarak öncelikle eğitimin sürekliliğini istiyoruz. Inançlı ve sağlıklı bir yüz yüze eğitimden yanayız. Ancak kurallardan ötürü yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim yapılıyorsa da okul fiyatlarında indirim talep ediyoruz. Uzaktan eğitimle yüz yüze eğitimin fiyatı birebir olamaz.”

‘OKULLARIN KÂR ORTAĞI DEĞİLİZ, ZIYANA DA ORTAK OLMAYIZ’

Bir özel okul velisi olan Ahmet Mahlepci, çocuklarının üç aydır okula gitmediğini lakin yemek fiyatlarını tam ödediklerini ve bu fiyatları geri alamadıklarını belirterek şunları söylüyor: “İki çocuğum var. Biri liseden mezun oldu biri ortaokul son sınıf öğrencisi. Pandemiden ötürü online eğitim verildi. Biz örgün eğitimle tıpkı fiyatı ödedik. Veliler olarak bu sürecin ceremesini tek taraflı çekmek istemiyoruz. Özel okulların da elini taşın altına koyması lazım. Biz pandemi sürecinde de yemek paralarını ve genel masraf diye toplanan paraları ödedik lakin geri alamadık. Talebimizi okula ilettiğimizde ‘Beğenmiyorsanız istediğiniz okula gidebilirsiniz’ karşılığını aldık. Biz okulların kâr ortağı değiliz, ziyanına da ortak olmak istemiyoruz. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanıldı. Öğretmenlere kısa çalışma ödeneği ödendi. Lakin biz veliler olarak geçen devir tam fiyat ödedik. İadesini de alamıyoruz. Bu sene de çocuklarımız online eğitime devam ettiğinde birebir şeyler olacak. Online eğitime örgün eğitim parası ödemek istemiyoruz. Bu hususta MEB’in taleplerimizi duymasını istiyoruz.”

ÖZEL OKULLAR NE DİYOR?

‘UZAKTAN DA OLSA KİRA VE MAAŞLARI ÖDÜYORUZ’

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Lideri İbrahim Taşel eğitim fiyatları konusunda bir indirim yapılmasının mümkün olmadığı görüşünde. “Devletimiz bir takviye uygularsa biz de bunu velilerimize yansıtırız” diyen Taşel, bahse ait şunları söylüyor: “21 Eylül’den sonra eğitimi yüz yüze yapmayı planlıyoruz. Şu anda özel okullarımızın kapasitesi öğrencileri seyreltmeye müsait. Online eğitime yalnızca takviye kapsamında gerek duyulabilir. Lakin inanılmaz kaideler ortaya çıkarsa o periyotta okullarımız karar verir. Natürel ki okulların sarfiyatının neredeyse yüzde 90’ınını teşkil eden kira, öğretmen ve işçi fiyatlarıdır. Bu fiyatlarda indirime gidilmesi çalışanları mağdur eder. Fakat harika bir süreç ortaya çıkar ve devletimiz bir takviye uygularsa biz de bunu velilerimize yansıtırız. Aksi takdirde bütün masraflar devam ederken düşük fiyat uygulaması sürdürülebilir olmaz. Online eğitime geçilmesi durumunda yemek, servis ve gibisi sarfiyatların geçen yıl olduğu üzere geri verilmesi kelam konusu olacaktır.”

‘MALİYETLERİMİZ DÜŞMEDİ’

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Lideri Nurullah Kısım, okul fiyatlarında indirime gitme konusunda genel bir karar alınamayacağını ancak isteyen kurumların bunu uygulayabileceğini belirtiyor: “Her okul dilek ediyorsa indirim yapabiliyor. Genel bir karar alınamıyor. Maliyetlerimizde düşüş olmadı. Okul açısından baktığınızda bir çıkar kelam konusu değil. Birçok okul kısa çalışma ödeneğini de kullanmadı. Birçok okul da ‘Sıkıntılı sürecimiz var’ diyor. Sınıfları hazırladılar, ‘Öğretmenleri aldık her şey hazır, nereden tasarruf yapacağım’ diyorlar. Doğalgaz, elektrik bunlar yıllık bazda yüzde 2 üzere bir masraf tutuyor. Bu hesapla iade olmaz. Kimi okullar kendileri karar alıp indirim yapabiliyor. Ancak bizim kurumsal olarak yapabileceğimiz bir şey yok.”

‘YEMEK VE SERVİS FIYATLARINI VELİLER ALABİLİR’

TÖZOK Lideri Nurullah Kısım, telafi eğitimlerin online olarak yapılacağının belirlenmesinin akabinde veliler ve okulların, geçen yılın yemek ve servis fiyatları konusunda mahsuplaşabileceklerini belirtti. Geçen yılın hesabını özel okulların bekletmemesi gerektiğini belirten Kısım, “Yeni devirde telafi için 15 gün okula gidilmesi halinde, yemek ve servis hizmeti hesaplanarak mahsuplaşma yapılacaktı. Lakin yüz yüze eğitime 21 Eylül’de başlanacağından, geçen yılın hesabını özel okulların artık bekletmemesi gerekiyor. Bu noktada velilerimiz okullarıyla görüşerek varsa alacakları mahsuplaşabilirler. Şayet yüz yüze telafi eğitim olsaydı oradaki gün sayısı kadar yemek ve servis fiyatı iadeden düşürülecekti. Lakin yüz yüze telafi eğitim olmadığı için velilere yemek ve servis fiyatları iadesi buna nazaran hesaplanarak yapılmalı” dedi. 

YAZ OKULU VE KURS FORMÜLÜ

Açılış hazırlıklarını 17 Ağustos’a nazaran yapan özel okullar bakanlığın 21 Eylül açıklamasından sonra “yaz okulu” ya da “kurs” formülüyle eğitim vermeye hazırlanıyor. Kimi özel okullar velilere gönderdikleri yazıyla 1’inci, 8’inci ve 12’nci sınıfları yüz yüze ‘kurs’ eğitimi için 17 Ağustos’tan itibaren sınıflara çağırdı. Kimileri da anaokuluna başlayacaklara yaz okulu, 1’inci sınıflara okul öncesi yaz okulu, 2’nci sınıflara okuma-yazma oyunları yaz okulu, 8 ve 12’nci sınıflara da hazırlık yaz okulu açacaklarını duyurdu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

MEB: Destekleme kursları 31 Ağustos’ta açılacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0