DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1988971฿%3.46244

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Filyos Vadi Projesi’nin nitelikli ara elemanları bu okuldan mezun olacak

Zonguldak’ta eğitim veren Eren Güç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, kalkınma ajansının dayanağı kapsamında 802 bin liralık proje ile kuracağı laboratuvarlarla geleceğin nitelikli orta elemanlarını yetiştirecek. Proje ile uzun vadede Filyos Vadi Projesi’nde yer alacak sanayi kuruluşları başta olmak üzere Türkiye’nin yerli araba fabrikası üzere çeşitli sanayi kuruluşlarına nitelikli orta eleman yetiştirilecek. Yerli ve ulusal üretime katkı sağlayacak olan öğrenciler, heyecanla mezun olmayı bekliyor.
Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde eğitim alanında nitelikli öğrenciler yetiştirmeyi hedefleyen Eren Güç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, kalkınma ajansının da takviyesi ile “Elektronik Devre Tasarım ve Montaj Atölyesi” ile “PLC ve Mikrodenetleyici Programlama Laboratuvarı” kurulması için kolları sıvadı.
802 bin liralık proje ile Filyos Vadi Projesi’nde yer alacak sanayi kuruluşları başta olmak üzere Türkiye’nin yerli ve ulusal arabasına nitelikli orta eleman yetiştirilmesi hedefleniyor.
Proje kapsamında kısa vadede bölgede bulunan termik santrallerin orta elemanlarının eğitimi sağlanacak.
Santrallerdeki 24 çalışanın eğitimi ile sanayi kuruluşlarının bilgiden kaynaklı alt yapı eksikliğinin giderilmesine katkıda bulunulacak. Uzun vadede ise Filyos Vadi Projesi başta olmak üzere elektrik elektronik alanında hem nitelikli orta eleman yetiştirilecek hem de yerli ve ulusal üretime katkı sağlanacak.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın 2023 eğitim vizyonu ile yola çıktılar
Meslek liseleri başta olmak üzere okulların daha düzgün duruma gelebilmeleri ve öğrencilerin geniş vizyona sahip bireyler olabilmeleri için Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu ile yola çıkan okul, amaçlar doğrultusunda öğrencilerine hem irtibat hem de girişimcilik ruhlarının geliştirilmesine büyük katkı sağlıyor.


Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Şefi Öğretmen Oğuz Gedikli, “İki laboratuvar heyetimi için bu projeye başladık. Materyallerimizin tedariki konusunda yola çıkarak kalkınma ajansının daveti vardı. Buna başvuralım diye düşündük. Bu projenin yazımına başladık.

Proje kapsamında iki laboratuvar heyetimi gerçekleşmesi amaçlanıyordu. Toplam maliyeti 802 bin liralık projemiz. İki laboratuvarımızdan birisi elektronik devre tasarımı ve montajı laboratuvarı öteki laboratuvarımız da PLC ve mikro denetleyici programlama laboratuvarı olarak hedefleniyor” diye konuştu.

“Yerli arabanın üretiminde nitelikli elemanları lisemizden çıkarmayı hedefliyoruz”
Gedikli, Türkiye’nin yerli ve ulusal üretiminde nitelikli orta elemanları yetiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.


Bu kapsamda üretimine başlanacak olan yerli arabanın fabrikasına nitelikli orta elemanları yetiştirmeyi hedeflediklerini de vurgulayan Oğuz Gedikli şöyle dedi:
“Proje kapsamında kısa vadede bölgemizde bulunan termik santrallerde bulunan orta elemanların eğitimi yer almaktadır.
Uzun vadede ise bilindiği üzere Filyos Vadi Projesi’nden yararlanacak olan elektronik sanayi kuruluşlarına orta eleman yetiştirmek. O bölgede sanayi kuruluşları açabilecek teşebbüse sahip orta elemanlar yetiştirmek. Günümüzde her aygıtta elektronik kart mevcut.

Bu elektronik kartların tamiri, bakımı, montajını gerçekleştirecek nitelikli elemanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Daha nitelikli, bilgiye sahip orta elemanları endüstriye kazandırmış olacağız. Günümüzde katma kıymeti yüksek eserler üretilmektedir.

Ülkemizde de bu kapsamda elektronik kartların üretimi ehemmiyet kazanmaktadır. Bu manada cep telefonu tamiri, tablet tamiri. Bilgisayarların elektronik kartlarının tamiri konusunda ve öteki konutlarımızda bulunan elektronik aygıtların tamiri konusunda nitelikli öğrencileri piyasaya kazandırmayı hedefliyoruz.

Bildiğiniz üzere yerli araba için çalışmalar devam ediyor. Fabrikası da kurulma kademesinde. Bu fabrika içinde orada üretime katkı sağlayacak orta elemanları, nitelikli elemanları meslek lisemizden çıkarmayı hedefliyoruz. Cep telefonu ve başka elektronik aygıtları konusunda fabrikalarda üretimi konusunda bu bölüme katkı sağlayacak öğlencilerimizi hazır bir biçimde eğitimlerine devam ediyoruz.

Ülkemiz yazılım konusunda da atak vaziyette. Sanayi Bakanlığı ve öbür bakanlıklar olsun yazılım, programlama konusunda birçok dayanağı mevcut. Bu bahiste da tekrar laboratuvarlarımız yazılım tarafı kuvvetli öğrencileri burada edinecekleri deneyimlerle alanda, endüstride yazılımı ve programlama kısmını öğrendikleri eğitimlerle daha rahat bir halde takviye vereceklerine inanıyorum.”
11.

sınıf öğrencisi Bera Kayabaşlı da mezuniyet sonrası elektrik elektronik alanında katkılar sağlamanın heyecanını yaşadığını tabir etti. Kayabaşlı, “Elektrik Elektronik Teknolojisi alanında okuyorum. Bakım tamirat kısmında tahsil görüyorum. Programlama, PLC üzere sistemlere merakımız var.

Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Eğitim öğretimimiz bu sene sona erecek lakin ileriki hayatımızda fabrikalarda gerek bakım tamirat olsun, gerek suram ve montaj olsun, gerekli çalışmaları yapmayı planlıyoruz” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vefakar öğretmenler köy okulunu boyayıp öğrencilerin yüreklerine dokundu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0