DOLAR

33,0959$% 0.21

EURO

36,2378% 0.5

STERLİN

43,1676£% 0.63

GRAM ALTIN

2.631,03%0,37

ÇEYREK ALTIN

4.272,00%0,28

BİTCOİN

2161957฿%3.56567

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Büyükçekmece’de pandemiyi fırsat bilip göl havzasını imarlı arazi diye sattılar

Büyükçekmece ilçesinde pandemiyi fırsat bilen dolandırıcılar, vatandaşlara imarlı arazi diyerek göl havzasını sattı. Bölgenin imara kapalı olduğunu söyleyen ve vatandaşları uyaran Büyükçekmece Belediye Lideri Dr. Hasan Akgün, “Göl havzasından mesken yapmak için ücretsiz dahi arsa verseler almayın zira başınıza büyük kasvetler gelecektir, belediyenin kepçesi başınızdan eksik olmayacaktır. Tavuk kümesi dahi olsa yıkıyoruz” dedi.

Korona virüs salgını sürecinin başlaması ile kentten kaçışın en ağır bölgelerin başında Büyükçekmece geldi.

Durumu fırsat bilen dolandırıcılar; İstanbul’un su muhtaçlığı için büyük değere sahip Büyükçekmece göl havzasında yer al bölgeleri “imarlı” diyerek satmaya başladı. Belediyeye başvurduklarında aldıkları emlakın imara kapalı olduğunu öğrenen vatandaşlar büyüm şok yaşadı.
Bahisle ilgili ihtarlarda bulunan Büyükçekmece Belediye Lideri Dr. Hasan Akgün, “Bu bölgeden arazi alacağınız vakit birinci evvel belediyeye geleceksiniz” sözlerini kullandı.

“Yılda ortalama 100 milyon metreküp su gönderiyor”
Büyükçekmece göl havzasının İstanbul’un değerli bir su kaynağı olduğuna dikkat çeken Akgün, “Büyükçekmece göl havzası İstanbul’a yılda ortalama 100 milyon metreküp su gönderiyor.


Yani bu, Büyükçekmece göl havzası İstanbul’un can damarlarından bir tanesi demek. Göl havzası yüzde 5 civarında yapılaşmaya açıktır. Bu yapılaşma bir yahut iki katlı yapılardan oluşur. 2 bin 2 bin 500 metre karelik yerlerde bahçeli mesken yapma imkanı vardır. Fakat bu yapılaşma orta ve uzak müdafaa alanlarında yapılıyor. Ancak şuanda bulunduğumuz Eskice mevkii üzere alanlarda bir imar alanı olmadığı için ya da daha doğrusu olamayacağı için bu bölgelerde lakin sebzecilik yapabilirsiniz” diye konuştu.

“Bize sormadan satış yapıyorlar her hafta 5 tane 10 tane kaçak yapı yıkıyoruz”
Kontrollerin sıkı bir formda devam ettiğini ve kaçak yapılara göz yumulmayacağını tabir eden Akgün, “2019 seçim sathında seçimden evvel 57 tane, seçimden sonra ise 110 tane olmak üzere toplamda 167 tane irili ufaklı kaçak yapı yıktık bölgede ve yıkımlara da devam ediyoruz.


Bu bölgelerde ‘imar olmamasına karşın nasıl arsa satılıyor’ diye soracaksınız. Durum şöyle ki; tapu yönetimleri bölgede bulunan tarlalardan pay satıyor. Bu formda müdafaa bölgelerinde arsa satışları paylı satılmaya devam ettikçe biz kaçak yapılaşma ile sıkıntı baş edeceğiz. Bize sormadan satış yapıyorlar her hafta 5 tane 10 tane kaçak yapı yıkıyoruz, belediyenin zabıtası ve polis vatandaşla silahlı olarak karşı karşıya geliyor. Pekala, bunun tahlili nedir? Tapu yönetimlerinin belediyelere sormadan bu üslup bölgelerde arsa satışı yapmamasıdır” diye konuştu.
“Tavuk kümesi dahi olsa yıkıyoruz”
Göl havzası bölgesinde etraf kirliliğiyle çabada kararlı olduklarını belirten Akgün, “Pandemi sürecinde İstanbul halkı Büyükçekmece’ye, Silivri’ye, Çatalca’ya akın etti.

Bu akından ise en çok Büyükçekmece etkilendi. Bu durum birtakım olaylarda hoş sonuç verse de bu üzere durumlarda makus sonuçlar doğurdu. İstanbul’dan gelen vatandaş su toplama havzasında 150 metrekare, 200 metrekare pay satışı alıyor ve çabucak etrafını çevirip oraya bir konteyner koymaya kalkıyor. Durum bu türlü olunca bölgeye nüfus geliyor. Nüfus gelince ne oluyor; bölgede etraf kirliliği oluyor. Biz de etraf kirliliğine dur demek için konteyner değil tavuk kümesi dahi olsa yıkıyoruz” halinde konuştu.

“Kimseye bir çivi dahi çaktırmayız”
Vatandaşların bölgeden alacakları arazi konusunda daha dikkatli olması gerektiğini ve belediye ile koordineli hareket etmesi gerektiğini söyleyen Akgün, “Bu bölgeden arazi alacağınız vakit birinci evvel belediyeye geleceksiniz.


Diyeceksiniz ki ‘ Şu emlakçı beni çağırdı ve şu pafta, parsel sayılı yerden 200 metrekare yer satacağını söyledi. Bana bu mevzuda yardım eder misiniz’? Ve size imar müdürü diyecek ki ‘ Sakın alma, burada 200 metrekare yer olmaz’.

Zira bu bölgede imara açık arsa 2 bin metre karenin altında olmaz. Bin 999 metrekare dahi olmaz. Şayet burada 2 bin metrekareden az bir arsa alırsanız ve yerin etrafına tel çekerseniz yahut içine konteyner koyarsanız ve içinde yaşarsanız olmaz. Bu duruma müdahale ederiz. Büyükçekmece göl havzasının imara kapalı olan mutlak muhafaza alanı ve kısa uzaklıklı muhafaza alanında yerinize dört tane direk dikersiniz, üstüne de bir çadır çekersiniz sonra da giderken toplarsınız. Bunun dışında hiçbir şey yaptırmayız. Kimseye bir çivi dahi çaktırmayız” diye konuştu.

“Bu dava 16 milyon İstanbullunun davasıdır”
Bu bölgenin birkaç kişiyi değil tüm İstanbul’u ilgilendirdiğini tabir eden Akgün, “Bölgenin denetlenmesi için Eskice mevkiine zabıta nezaret alanı kurduk.


Burada günün 24 saati nöbet tutuyoruz. Pandemiden sonra 24 saat nöbet uygulamasına başladık. Bütün bu bölgeyi drone grubumuz ile denetliyoruz.

Artık havadan helikopterle kontrollere de başlayacağız onunda çalışmalarını yapıyoruz. Yani artık bölgede kuş dahi uçurtmayacağız. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Zira bu dava Hasan Akgün’ün davası değil, Büyükçekmece Belediyesinin değil, 16 milyon İstanbullunun davasıdır” dedi.

“Göl havzalarının korunması için bize dayanak sağlasınlar”
Göl havzasını korumak için her türlü dayanağa açık olduklarını belirten Akgün, “Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan ricam; göl havzalarının korunması için bize dayanak sağlasınlar.


Tapu yönetimlerine verecekleri talimatlar ile su toplama havzalarında kısa, orta ve mutlak müdafaa alanlarında paylı satışı engellerlerse ve belediyeden arazinin imara açık olup olmadığına dair yazı alınmasını kaide koşarsa bizim işimizi çok daha kolay hale getirir” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bu da ’hayvan oteli’

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0