DOLAR

28,9372$% 0.05

EURO

31,2291% 0.26

STERLİN

36,4575£% 0.35

GRAM ALTIN

1.891,52%0,42

ÇEYREK ALTIN

3.163,00%-0,06

BİTCOİN

1250282฿%-1.77357

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Balıkesir’de korona mücadelesinin altın anahtarı ’karantina mahalleleri’


Korona virüs ile savaşan Balıkesir’de, pandemiye karşı en tesirli savunmanın kırsal mahallelerde uygulanan karantinaların olması dikkat çekiyor. Onlarca kırsal mahalle ve bu mahallelerdeki konutlarda uygulanan karantinalar ile pandeminin artış suratının düşürülmesi amaçlanıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, bilhassa kırsal mahallelerde yapılan karantina süreçleri esnasında vatandaşların yanında olduklarını tabir ederek, “Etrafımızda İzmir, Bursa, İstanbul üzere en fazla hadiselerin görüldüğü vilayetlerin ortasındayız. Turizm bölgesiyiz ve bu nedenle kente giriş çıkış çok fazla. Şu an yayılımın çok süratli olabileceği bir ortamda birinci günlere nazaran daha fazla büyümemiz var lakin yanımızdaki kentlere nazaran bu süreci yeterli yönettiğimiz kanaatindeyiz” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın kısa mühlet evvel İstanbul, Bursa ve İzmir üzere vilayetlerin 3. pik devrini yaşadığını açıklamasının akabinde gözler birebir coğrafyada bulunmasına karşın üçüncü pik yapan vilayetlerin içinde yer almayan Balıkesir’e çevrildi. Balıkesir’in isminin hadise artış suratı yüzde 50’nin üzerinde olan vilayetlerin ortasında da olmayışı salgınla çabada kırsal mahallelerde uygulanan karantinaların kıymetini ortaya serdi. Pandemi sürecinden bu yana 20 ilçede 50 civarında kırsal mahallenin farklı vakitlerde karantinaya alınması ve bu yolla virüsün yayılımının denetim edilmeye çalışılması Balıkesir’i etrafındaki büyükşehirlerden hadise artış suratı olarak geride bıraktığı sav edildi.

Öte yandan, etrafındaki büyükşehirlere nazaran daha az olay artışının yaşandığı Balıkesir’de kırsal mahalle karantinaları için tam bir seferberlik uygulanıyor. Karantinalarda vatandaşların mağdur olmaması için çalıştıklarını söz eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, İHA’ya özel açıklamalarda bulundu. Lider Yılmaz, “Pandemi 2019 yılının mart ayında başladığından itibaren valiliğimizin başkanlığında, gruplarımız ile birlikte süratli bir çalışmanın içine girdik. Ekim ayına geldiğimizde, Türkiye’de en az yayılım olan vilayetlerden biriydik. Temaslı ya da müspet hadise olarak en az olma özelliğimizi sürdürdük. Şu an etrafımızda İzmir, Bursa, İstanbul üzere en fazla hadiselerin görüldüğü vilayetlerin ortasındayız. Turizm bölgesiyiz ve bu nedenle kente giriş çıkış çok fazla. Kırsal mahallelerimiz ise izolasyonunu hoş yapıyorlardı. Ama köylerimizde olay sayısı artınca valimizin aldığı ve kaymakamlarımızın uyguladığı karar ile ve bizim büyükşehir olarak desteğimizle karantina uygulaması yapıyoruz. Şu an yayılımın çok süratli olabileceği bir ortamda birinci günlere nazaran daha fazla büyümemiz var lakin yanımızdaki kentlere nazaran bu süreci güzel yönettiğimiz kanaatindeyiz. Ben başta sıhhat çalışanlarımız olmak üzere, valimize ve kaymakamlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Lider Yücel Yılmaz, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Karantina sürecinde köylerimizde olay sayısını durdurup hastalarımızı orada tedavi edebildiklerimizi edip, edemediklerimizi de hastanelere alarak ilerlemesini süratli bir biçimde durdurduk. Valiliğimiz ile ve vefa kümeleri ile koordineli bir çalışma yürüttük ve yürütüyoruz. Şu an kısıtlamaların devam ettiği bölgelerde valiliğimiz ile birlikte büyükşehir olarak hoş çalışmalara imza atıyoruz. 444 40 10 numaralı telefon ile gelen her davet ile karantinada bulunan kırsal bölgelerimizin gereksinimlerini gideriyor ve dezenfekte çalışmasını yürütüyoruz. İnşallah aşı da tahlil üretir ve ülke olarak bu süreci daha kolay halde atlatırız.”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sürecinde umuma açık yerler, ibadethaneler, okullar, toplu taşıma araçları üzere 112 bin 852 noktada dezenfekte çalışması gerçekleştirdi. 4,5 milyonu maske olmak üzere toplam 5 milyon 750 bin adet ekipman ve gereç takviyesi sağladı. Odalar ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle, medikal gereç dayanağından besin ve sıcak yemek takviyesine kadar her manada pandemi nedeniyle ekonomik kayıp yaşayan vatandaşların yardımında etkin rol oynadı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa’da düdük çalarak karantinadaki vatandaşları denetliyorlar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI