DOLAR

32,8054$% -0.08

EURO

35,1666% 0

STERLİN

41,5329£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2088077฿%-1.02975

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(ÖZEL) Apart yöneticileri üniversitesi öğrencilerinin barınamama iddialarını yalanladı

Eskişehir’deki bir küme apart yöneticisi, kentte öğrenciler için kalacak yer olmadığı biçiminde oluşturulan algıların hakikat olmadığına vurgu yaparak, neredeyse her bütçeye nazaran apart ve yurt bulunabileceğine dikkat çekti.
Uzun bir müddet pandemiden ötürü çevrimiçi derslerle sürdürülen üniversite eğitimi, yeni periyotta yüz yüze olacak.
Bu kapsamda yerleştirme sonuçlarına nazaran üniversite kayıtlarını yaptıran öğrenciler, okullarının olduğu kentlerde kalacak yer aramaya başladı. Son periyotlarda bilhassa toplumsal medya üzerinden birçok öğrencinin, yurt yahut mesken bulmakta kahır çektiklerini belirterek ‘Barınamıyoruz’ sloganıyla yansılar göstermesi üzerine apart işleten yöneticiler, bu yansıların yersiz olduğunu sav etti. ‘Öğrenci şehri’ olarak bilinen Eskişehir’de kalacak birçok yurt ve apart bulunduğuna söyleyen işletmeciler, bütçesi yetersiz olan öğrenciler için de seçenekler olduğuna vurgu yaptı.

“Öğrencilerin konaklama yeri bulamadığı algısı gerçek değil”
Bu yıl apart ve yurtlarda bir yoğunluk olduğunu fark ettiklerini belirten 7 yıllık apart işletmecisi Mehmet Emin Kabalı, olağanda öğrencilerin üniversite için geldikleri kentteki birinci yıllarını apart ve yurtlarda geçirmekten yana olduklarını aktardı.


Öğrencilerin bu yerlerde geçirdikleri birkaç yılın akabinde meskene çıkmayı tercih ettiğini söyleyen işletmeci Kabalı, bu sene pandemiden ötürü etraf edinemeyen, münasebetiyle da apart yahut yurtta kalmak isteyen öğrenci sayısında artış görüldüğünü belirtti. Bu durumlara karşın çok abartılacak bir yoğunluğun olmadığını aktaran Kabalı, “Son devirde yapılan müracaatlarda genelde KYK çıkmış, fakat yerini beğenmemiş, okuluna uzak olarak bulmuş ya da arkadaşlarıyla bir mesken tutmuş, lakin anlaşamamış stilinde gelen öğrenciler var. Bu periyotta biraz erkek öğrencilerde yoğunluk hissediyoruz.

Bu yoğunluğu aşmak için Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın yardımıyla açılan birtakım yerler var. Bu noktada dışarıda kalacak hiç kimse yok. Dışarıda kalan hiçbir öğrenci görmedik. Ekonomik durumu zayıf olan öğrenciler geliyor. Bunlar çeşitli vakıflar yahut Eskişehir Valiliği tarafından finans edilerek yerlere yerleştiriliyor.

Son periyotta de müracaatlar epey azaldı. Öğrencilerin konaklama yeri bulamadığı noktasında oluşturulan bir algı var. Eskişehir’de konaklama yeriyle ilgili katiyen önemli bir ıstırap yok” diye konuştu.

“Yeterli sayıda yurt var, fiyatlar da verilen hizmete nazaran değişiyor”
Son vakitlerde bilhassa toplumsal medyada yer alan ‘Devlet neden yurt, apart açmıyor’ ve yüksek fiyatlı yurt ve apart söylentileri hakkında yansısını lisana getiren apart işletmecisi Mehmet Emin Kabalı, devletin de özel bölümün de apartları ziyadesiyle kâfi olduğunu tez etti.


Önümüzdeki sene apartlar ve yurtlarda yüzde 70 doluluğa bile ulaşılamayacağını öngördüklerini kaydeden Kabalı, “Pandemiden kaynaklı bu sorun çözülünce apart ve yurtlar dolmayacak. Televizyonlarda ‘çok yüksek fiyata apartlar ve yurtlar veriliyor’ diye duyuyoruz. O denli bir şey yok. Bizim apart ve yurt işletmecilerinin yer aldığı gruplarımız var.

Eskişehir’de, Anadolu Üniversitesi bölgesinde apart ve yurt fiyatları 800 TL ila bin 400, bin 500 TL civarında seyrediyor. Bu fiyat verilen hizmete nazaran değişiyor. Bu fiyatların üzerine çıkanlar, yurt yahut apart biçiminde değil, daha çok otel hizmeti veren işletmeler.

Bu da öğrencinin ekonomik durumuna nazaran değişiyor. O denli 3 bin, 3 bin 600 TL üzere sayıları biz hiç duymadık, görmedik. Apart ve yurtların üzerinden yürütülmeye çalışılan bir plan var, bu plan mutlaka hakikat değil.

Eskişehir özelinde konuşuyorum, fakat Türkiye genelinde de bu türlü olduğunu kestirim ediyorum” tabirlerini kullandı.

“180-200 bin öğrenciyi Eskişehir’de konaklatabilme imkânımız var”
Eskişehir’de birçok kişinin Bağlar bölgesini tercih etmesinden kaynaklı bir yoğunluk yaşadıklarını bildiren bir öteki apart işletmecisi Lider Deniz Kaya; Şirintepe, Büyükdere, Ömür, Çarşı merkezde kâfi sayıda yurt ve apart olduğunu aktardı.


Kendi işletmeleri dolduğunda öğrencileri bu işletmelere yönlendirdiklerini söyleyen Kaya, şöyle konuştu:
“Diğer bölgelerde fiyatlar daha uygun.

Söylenildiği üzere yüksek fiyatlar değil. Bağlar’da 10 ünite fiyatsa, Büyükdere yahut Şirintepe’de 6-7 ünite fiyatlara çok hoş konaklayacak yerler var. Tatile gittiğimizde 5, 6, 7 yıldızlı oteller ya da pansiyonlar oluyor, Eskişehir’de de bu türlü.

Bizim üzere asgarî fiyata hizmet vermeye çalışan işletmeler var, Şirintepe ve Büyükdere’de bina kiraları daha ucuz olduğu için daha uyguna hizmet veren işletmeler de var. Bunun yanında havuzlu, çok lüks, geniş, tek kişi kalınan yerler var ve haliyle maliyetler artıyor. Emin olun Eskişehir’de 40 bin öğrenciyi konaklatabilecek özel yurt var.

Bunun neredeyse yarıdan fazlası yani 20-30 bin kişilik de devletin yurdu var. 70 bin kişilik yalnızca apart ve yurt var. Bunun yanına daireleri de koyduğunuzda 180-200 bin öğrenciyi çok rahat Eskişehir’de konaklatabilme imkânımız var.

Bayramlarda otogara gittiğinizde bir yoğunluk olur, bu demek değil ki ‘hiç kimse otobüse binmiyor, geri dönüyor’. Herkes otobüse biniyor, fakat bir keşmekeş oluyor. Eskişehir’de yaşanan da yalnızca bu.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İstanbul’da yağmur sonrası trafik mesaisi başladı, yoğunluk yüzde 60’i gördü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI