DOLAR

32,4725$% 0.28

EURO

34,8387% -0.21

STERLİN

41,3931£% 0.1

GRAM ALTIN

2.395,13%0,55

ÇEYREK ALTIN

3.900,00%-2,30

BİTCOİN

2253641฿%0.43267

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nevzat Ceylan’dan hızlı trene ilişkin açıklama

Ankara İstanbul arasında yapılacak hızlı tren hattının tarihi ipek yolu üzerinden geçmesini savunan AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan şmyle dedi:

“Ankara İstanbul arasındaki yolu yaklaşık 70 km daha kısaltan yol Tarihi İpek Yolu olan Ankara, Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu veya Göynük üzerinden Sakarya ya ulaşan yoldur. Bu hat aynı zamanda iklim olarak ve güzergah olarakta en uygun yoldur. Onun için İpek Yolu olarak kervanlarda bu yolu kullanmıştır. Bu hat E1 Karayolu olarak bilinen bir numaralı Eski İstanbul yoludur.

1950 lı yıllarda Ankara İstanbul yolunun yenilenmesi için programa alınmış, bütün projeler yolun buradan geçirilecek şekilde planlanmis fakat Demokrat Parti nin bir dönem Bayındırlık Bakanı, 1950-1957 yılları arasinda Bolu Milletvekili ve Bolu lu olan Atatürk ün silah arkadaşı ünlü Fahri Belen Paşa, bütün askeri ve siyasi gücünü kullanarak bu yolun Bolu üzerinden geçmesini sağlamıştır. Böylece bu yolun Bolu üzerinden geçmesi ile yol 70 km uzamış. Kızılcahamam- Kargasekmez, Azaphane Deresi ve Bolu Dağı gibi iklim ve coğrafi şartlarınin zor olduğu bölgelerden gectiginden binlerce kazada can ve mal kaybı olmuş, hemde Türkiye de en çok araç geçisi olan yol olduğu icin akaryakıt giderleri önemli oranda artmıştır.

Özal Hükümetleri döneminde Ankara Istanbul yolunun otoban yapılması programlanmış ve güzergah olarakta daha kısa ve maliyeti düşük olan Bolu Dağı gibi tünel açılmasına ihtiyaç olmayan tarihi İpek Yolu olan Ayaş, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu ve Sakarya üzerinden İstanbul a ulaşılması planlanmış. Fakat Özal Hükümeti nın Devlet Bakanı Bolu Milletvekili Kazım Oksay ile aslen Düzce lı olan Bolu Milletvekili ve sonradan Milli Eğitim Bakanı olan Avni Akyol un siyasi güçlerini sonuna kadar kullanarak otobanın Bolu dan geçmesini sağlamışlardir. Böylece yol yine uzamış ve maliyeti de diğer yola göre çok yüksek olmuştur. Bolu Dağı tüneli fay hattında olduğu için kazılan tünelin yeri değiştirilmiş ve neredeyse 20 yıl sonra ancak Ak Parti iktidari tamamlayarak hizmete açilabilmiştir. Otobanın Bolu üzerinden geçmesi için Bolu ve Düzce siyasileri ve lobileri büyük çaba sarfederken, maalesef Ankara nın siyasi gücü ve Ankara ya sahiplilik duygusu gelismedigi ve lobisi olmadığı için bu yol yanlış bir siyasi kararla Tarihi İpek Yolu üzerinden geçmemiştir.

Ankara İstanbul tren yolu da aynı akıbete uğramıştır.

Ankara İstanbul Tren Yolunu 160 km kısaltan ve Tarihi İpek Yolu üzerinden 2.5 saatte ulaşılması planlanan Sürat Demiryolu nun 10 km lik Ayaş Tuneli nin temeli 1976 yılında Demirel Hükümeti döneminde atılmıs ve tünelin 8 km si ile guzegahin Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Çayırhan a kadar olan yaklaşık 100 km lik bölümünün kamulastırmaları ve alt yapıları tamamlanmış. Fakat Özel döneminde Otobanlara ağırlık verildiği icin milyarlar harcanan bu proje askıya alınarak bu hat kaderine ve çürümeye terk edilmiştir.
90 ların sonunda bu tren güzergahı değiştirilerek Yüksek Hızlı Tren Projesi ile Eskişehir ve Bilecik üzerinden gecirilerek İstanbul a ulaşmasi sağlanmis ve bu hattan günümüzde İstanbul a yaklaşık 5 saatte ancak ulaşılabilinmektedir.

Şimdi ise 80-90 dakikada ulaşılacak Ankara İstanbul Çok Hızlı Tren Projesinin çok daha kısa ve maliyeti düşük olan Tarihi İpek Yolu Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu güzergahından geçmesi için proje çalışmalari devam ediyor. Ama yine Bolu ve Düzce Lobisi haraket geçerek güzergahın kendi bölgelerinden geçmesi için harakete geçmiş bulunuyorlar. Gerekçeleri de o bölgedeki nüfusun yüksekliğini öne sürmektedirler. Halbuki geçmişte Ankara İstanbul yolu ve otoban daha kısa ve maliyeti düşük olan Tarihi İpek Yolundan yani Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu üzerinden geçseydi o bölgenin nüfusu artacak ve gelişecekti. Başkentin en garip kalmış bölgesi olan Tarihi İpek Yolu üzerinden Çok Hızlı Tren Projesinin geçmesi yıllarca hakkı yenmiş olan o bölgenin hakkıdır ve hakkın iadesi olacaktır. ” ifadesine yer verdi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İlk kez Nallıhan Yangınında Kullanıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI