DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2182134฿%0.90109

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nallıhan’ın yükselen değeri

Ankara Nallıhan ilçesi iğne oyaları ile Türkiye’de marka olmuş durumda.

Nallıhan iğne oyası son dönemde en çok merak edilen iğne oyası modelleri arasında yer alıyor. Yöresel bir ürün olan Nallıhan iğne oyası iğneyle değişik biçimli veya düğümlü ilmekler oluşturularak ve bunlar birleştirilerek yapılan üç boyutlu bir el işidir. Peki nallıhan iğne oyası nedir, nallıhan iğne oyası nasıl yapılır? özellikleri nelerdir?

Nallıhan iğne oyaları ağırlıklı olarak takı ve süsleme amacıyla Ankara Nallıhan ilçesinde yapılıyor. Kadınlar tarafından büyük uğraşlar sonucu yapılan iğne oyaları adını Ankara Nallıhan ilçesinden alıyor. Tarihi ipek yolu etkisiyle ilçede ipek kullanımı yaygınlaşmış ve ilk zamanlarda ipek iplikler kullanılarak yapılan iğne oyacılığı zaman içinde gelişmiştir. Ortaya çıkan özel iğne oyası teknikleri korunarak, zamanla farklı tür iplikler de kullanılarak günümüze kadar Nallıhan İğne Oyası şeklinde gelmiştir. Nallıhan ilçesindeki ipek ipliğin üretiminin de etkisiyle başta kadınlar olmak üzere iğne oyacılığında ustalaşmış ve bölgeye özgü teknikler geliştirilmiştir.

Nallıhan iğne oyasının en önemli özelliği ipin bükülmesi tekniğinin kullanılması

Kökün hiçbir zaman tülbent ya da kumaş üzerine yapılmamasıdır.

Nallıhan iğne oyasında kullanılan “ip bükme” olarak adlandırılan yöntem sadece Nallıhan iğne oyalarında kullanılan bir yöntemdir.

Bu teknik iğne oyasına sert bir duruş vermektedir ve bu teknikle yapıldığı için Nallıhan İğne Oyaları yıkamaya oldukça dayanıklıdır.

Nallıhan iğne oyalarında herhangi bir sertleştirici kimyasal madde kullanılmadan doğal halinin muhafazası zorunludur.

Örtü üzerine işlenecek motiflerin zincir veya kök üzerine harici olarak yapılarak sonradan eklenmesi zorunludur.

Bununla birlikte, Nallıhan İğne Oyası kendi köklerinin bulunması nedeniyle başka hiçbir kumaşa bağlı olmadan bağımsız bir şekilde de kullanılabilmektedir.

Türkiye’nin coğrafi işaretlerle patentlenerek uluslararası koruma altına alınan ve tescillenen yerel değerlerinin tanıtımına ve ulusal birliğine katkı sağlayan Ülke TV’de Değerlerin Daveti programında  Ankara’nın coğrafi işaretli ürünü Nallıhan iğne oyası tanıtıldı.

NALLIHAN İĞNE OYASI NASIL YAPILIR?

Nallıhan iğne oyalarının yapımında genellikle meyve, yaprak, özel çiçekler gibi “bitkisel” motifler uygulanır.

Bunların yanı sıra kelebek gibi “figür” motiflerine; çapkın bıyığı, saray süpürgesi gibi “sembolik” motiflere; sepet, çanta gibi “nesnel” motiflere ve çeşitli geometrik motiflere yer verilir.

Bunların yanı sıra üreten kişinin yaratıcılığına bağlı olarak farklı desenler de oluşturulabilir.

Bu iğne oyası örnekleri ile yazma kenarı, tülbent ve hatta tespih ucunu süsleyebilirsiniz. Hem oldukça şık hem de yapılışı kolay bu iğne oyası modelleri sizin de vazgeçilmeniz olacak.

Nallıhan’da pek çok ailenin geçim kaynağı olan iğne oyacılığının gelişmesi, daha fazla insana ekmek kapısı olması ve ilçe tanıtımının baş aktörü olması için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan’da 324 bin liralık proje

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI