Nallıhan’ı gündeminden düşürmüyor

Nallıhan'ı gündeminden düşürmüyor
Hediye sipariş alışveriş ankara
09.04.2021
A+
A-

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan Nallıhan’ı gündeminden düşürmüyor. Yeni nesil yüksek hızlı tren’in Nallıhan’ın da içinde bulunduğu tarihi ipek yolundan geçmesi için verdiği mücadele ile yöre halkının takdirini kazanan Ceylan TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu toplantısın da Nallıhan’ı gündeme getirdi.

TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu, AK Parti Milletvekili Veysel Eroğlu Başkanlığında toplandı. OGM Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, komisyonda sunum yaptı. İklim değişikliğinin ormanlara etkilerini aktaran Çelik, “1.6 milyon hektar orman alanı kar, rüzgâr, heyelan, taşma, kuraklıktan zarar görmüştür. Fırtına ve sel gibi aşırı hava olaylarının daha sık meydana gelmesi nedeniyle bazı dere kenarı, alüvyal, eğimli ve boşluklu ormanlardaki tahribatın daha da artmasını beklemekteyiz. İklim değişikliği nedeniyle ormanlardaki biyoçeşitliliğin de azalmasını öngörüyoruz” dedi. Orman yangınlarının da arttığını aktaran Çelik, “Güzel bir çalışmayla müdahale süremizi on iki dakikalara kadar indirdik” ifadesini kullandı.

Çelik’in sunumunun ardından AK Parti Ankara Milletvekili söz aldı. Odun üretimine ilişkin konuşan Ceylan, “O kadar aşırı bir üretim yapılıyor ki artık köylü size ‘Bu kadar üretim bizim müsaade edeceğimiz durumdan çıktı’ diye bir sürü yerde karşı çıkmaya başladı. Yani orman-halk ilişkilerini geçmişte köylüler bozarken, şimdi sanki teşkilat bozar noktasına geldi” dedi. Ceylan, “İklim değişimindeki en büyük sıkıntı ani yağan yağmurlar. Bir ayda yağacak yağmur bir saatte yağıyor. Bu yağmuru tutacak en önemli unsurların başında ormanlar gelir. Siz ormanlarda bu kadar aşırı ağaç kesimi yaparsanız yağmuru tutamazsanız felaketler olur. En son yaşanan Giresun felaketini inceleyin, orada yine, ormanlardaki aşırı ağaç kesiminden kaynaklandığı söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.

NALLIHAN YANGININA MÜDAHALE ‘12 DAKİKA FALAN DEĞİL’

Ceylan, Çelik’in sunumundaki “12 dakika”ya da tepki gösterek, “Nallıhan’da son üç yıl içerisinde 3 büyük yangın çıktı. Buna rağmen Nallıhan’daki en son yangına geç müdahale edilmiş, ben şahidim bizzat. ‘12 dakika’ diyorsunuz ya, 12 dakikada falan değil, bir saat sonra falan müdahale edildi ve bin hektara yakın yer yandı orada” diyerek açıklamasını  tamamladı.

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.