DOLAR

32,8977$% 0.14

EURO

35,5829% 0.04

STERLİN

42,2479£% 0.16

GRAM ALTIN

2.506,02%0,39

ÇEYREK ALTIN

4.067,00%0,32

BİTCOİN

1908122฿%1.96849

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nallıhan’da Cuma Hutbesi “Üç Aylar ve Regaib Kandili”

hutbeقُلْ يَاعِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم.

الَّلهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبَ وَشَعْبَانَ وَبَلِّغْنَا رَمَضَان

            

           ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ

 

                 Muhterem Müminler!    

Dinî kültürümüzde üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları, kalp ve gönüllerimizin manevi doyum mevsimleridir. Zira bu aylarda Müslümanlar, Hakk’ın rahmet, bereket ve mağfiretini elde etmede doruğa ulaşırlar. Hz. Enes’ten rivayet edilen bir Hadis-i Şerif’te Sevgili Peygamberimiz bu ayları: “Allah’ım! Recep ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur”[1] diye dua ederek karşılamıştır. Regaip kandiliyle başlayan bu bereket iklimi, birbiri ardınca gelecek Miraç ve Berat kandilleriyle devam ederek Ramazan ayı ve Kadir gecesiyle doruğa ulaşır.

Değerli Müslümanlar!

         Her geçen gün azalan ömür sermayemize yeni bir hayat veren bu günler, manevi ziyafet zamanlarıdır. Tevbe ve istiğfarların af ve bağışlanmayla sonuçlandığı, feyz ve bereketin sağnak sağnak indiği zaman dilimleridir.

Cenab-ı Hakk’ın De ki: Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir”[2] çağrısına kulak verme zamanlarıdır.

Değerli Mü’minler!

Bu özel aylar ve bu ayların içinde barındırdığı mübarek gün ve geceler, bizlere hızla geçen zamanın değerini idrak etmeye ve hayatın yoğun temposu içinde özümüze doğru bir yolculuk yapmaya çağırır. Diğer taraftan Yüce Allah’a gönülden yalvararak, günahlarla kirlenmiş gönüllerimizi, yapacağımız tövbe ve istiğfarlarla arındırma müjdesi verir.

Aziz Mü’minler!

Dünyanın sıkıntılarıyla bunalan ve manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplerimizi, bu geceler bir kandil gibi aydınlatır. Bu manevi mevsimi değerlendiren kişi “Keşke bu hayatım için önceden bir şey yapsaydım”[3] pişmanlığına değil, “Rabbinin huzurunda hesap vermekten korkan ve nefsine kötü arzuları yasaklayana gelince, onun barınağı da cennetin ta kendisidir.”[4] müjdesine erer.

Aziz Mü’minler!

Bu günlerde ahlâk ve erdemin, doğruluk ve dürüstlüğün, paylaşma ve dayanışmanın, hak ve hukuka riayetin, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşamanın, yetime, öksüze ve kimsesize kol kanat germenin en üstün değerler olduğunu yeniden hatırlayalım. Yüce Mevlamızın ‘Bu Kur’an, bereket kaynağı bir kitaptır. Artık ona uyun ve Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin’[5] davetine hep beraber kulak vererek yüce kitabımıza yönelelim. Sevgili Peygamberimiz’in örnek hayatını ve ahlâkını kendimize rehber edinelim.

Bu duygu ve düşüncelerle, 1 Mayıs Perşembe günü akşamı idrak edeceğimiz Regaib kandilinizi tebrik eder, Regaib’le Allah’a rağbet eden, Miraç’la yükselen, Berat’la kurtuluşa eren, Kadir gecesiyle yaratılmışlar arasındaki kadir ve kıymetini idrak eden kullardan olmamızı Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim. Hutbemizi Rabbimizin bizlere öğrettiği bir dua ile tamamlayalım:

“Rabbim! Bana ve anne-babama lütfettiğin nimete şükretmeye, razı olacağın işleri yapmaya beni muvaffak kıl. Benden gelecek nesli hayırlı eyle. Şüphesiz ben sana yöneldim. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.”[6]

 

Hazırlayan:    M.Münip ŞALLIOĞLU

İl Müftü Yardımcısı

Redaksiyon: İl İrşat Kurulu

 

[1] Ahmed b. Hanbel, Müsned, I/259

[2] Zümer, 39/53

[3] Fecr, 89/24

[4] Nâzi’ât, 79/40-41

[5] En’am, 6/155

[6] Ahkâf Suresi, 46/15

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan’a Hızlı Tren Geliyor mu?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0