DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2225499฿%1.0014

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nallıhan’a büyük katkı sağlıyorlar

Başkentimizin Şirin İlçesi Nallıhan Kocahan Pasajı İçinde Bulunan sof kumaşı dokuma atölyesinde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler veren Geleneksel El Sanatları Öğretmeni Mukaddes ÖNAL, unutulmaya hatta yok olmaya yüz tutan Başkentimiz Ankara’nın tarihi ve kültürel bir değeri olan sof dokuma sanatının günümüz koşullarına yenik düşmemesi için mücadele vererek, bu sanatın gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla bayanlara yönelik kurslarda sof dokuma eğitimi verdiklerini söyledi.


Nallıhan Halk Eğitim Merkezi ile Birlikte Yürütülen eğitimlerde Ankara sofunun, Ankara keçisinden elde edilen tiftikten dokunan bir çeşit kumaş olduğunu söyleyen ÖNAL. Burada ilk aşama olarak tiftik lifinin eğrilip iplik haline getirilmesi, Sonrasında iplikten sof kumaşın tezgahlarda dokunması, boyanması cendereden geçilerek inceltilmesi gibi kısacası sof yapımı hakkında kursa gelen öğrencilere eğitim verdiklerini ve Sof dokumanın sadece Ankara ve iç Anadolu bölgesine ait özgün bir el sanatı olduğunu söyleyen ÖNAL. Ankara ve çevre ilçelerinde bulunan keçilerin tiftiğinden üretilen ve toplumun kulanım amacına yönelik en çok tercih edilen sof dokumaların en büyük özelliğinin ise uzun ve parlak liflerinden dokunarak sadece bizim bölgemize özgü geleneksel, özel dokumalar ve kültürel bir miras olduğunu söyledi.
Sof dokuma eğiticimiz Mukaddes ÖNAL, sof dokuma sanatının büyük emek gerektirdiğine dikkati çekerek, şunları söyledi. “Bizim yaptığımız iş, sof ipliğini kumaş haline getirmek. Bu işlem tamamen el emeği isteyen bir iş. Tezgahlarda büyük bir emekle sof ipliklerini dokuyoruz. Verdiğimiz eğitimlerimizde de bu mesleğin en ince ayrıntılarına kadar öğretmeye çalışıyoruz. Kursiyerlerimiz arasında sof dokuma sanatını canı gönülden öğrenenler de oluyor.


Pasajda bulunan Sof atölyemizdeki amacımız Osmanlı döneminde özellikle de saraylarda ve seçkin insanlar tarafından yoğun olarak kullanılan ve bugün artık yok olmaya yüz tutmuş başkentimizin tarihi ve kültürel bir değeri olan sof kumaşını yeniden gün yüzüne çıkarmak için uğraşıyoruz.
Bizler birer sanatkâr olarak geçmişimizde önemli kültürel bir değer olan Ankara sofunu günümüzde dokuyarak gelecek nesillere aktarabilmek için kurslarımıza katılan öğrencilerimize el vererek bu kültürel mirasa sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara’da patlama nerede oldu?

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 0 0