DOLAR

32,9760$% 0.37

EURO

35,7288% 0.44

STERLİN

42,2508£% 0.37

GRAM ALTIN

2.511,94%0,63

ÇEYREK ALTIN

4.077,00%0,41

BİTCOİN

1949823฿%3.71961

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nallıhan Kaymakamımızın Kalkınma Hamleleri

kaymakambeyNallıhan Kaymakamlığı tarafından yapılan girişimler neticesinde Nallıhan ilçesinin önemli ihtiyaçlarından biri olan yeni hükümet konağı yapımı hız kazanırken eğitim-öğretim hizmetleri, kültür turizm ve kırsal kalkınma alanlarında yapılan hamlelerle Nallıhan’ın çehresi değişmeye başladı.

Eski hastane yerine yeni Hükümet Konağı

İlçede, Kaymakam İsmail Altan Demirayak’ın göreve başlamasıyla birlikte gündeme gelen yeni hükümet konağı yapımı için başlatılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. 2007 yılında Devlet Hastanesinin yeni binasına taşınmasıyla birlikte kullanılamaz ve terk edilmiş durumda olan eski hastane binası ve arsası üzerinde bir hükümet konağı yapılması düşüncesinden hareketle İlçe Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ın yoğun gayretleri sonucunda atıl bekletilen eski hastane binası ve müştemilatı yıkılarak yerine yeni bir hükümet konağı inşaatına başlandı.

Taşınmaz üzerinde 6 adet özel hisse sahibi ile görüşmeler yapılarak ,kaymakamlık tarafından tapudan feragatlerinin alınması,imar durumuna ilişkin değişiklikler bizzat kaymakamlıkça takip edilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı nezdindeki yatırım programına aldırma girişimlerine Bölge Vekillerinin de katkı ve destek vermesi sonucunda Nallıhan ilçe-sine mimari kimlik katacak olan yeni hükümet konağı inşaatı hızla devam ediyor.

EĞİTİM-ÖĞRETİM HİZMETLERİ HIZ KESMİYOR

Çamalan’da18 köyün öğrencileri taşımalıolarak eğitim görüyor, Fatihİlkokulu’nun inşaatı devam ediyor

İlçe Kaymakamı İsmail Altan Demirayak öncülüğünde yapılan çalışmalar kapsamında , etkin ve verimli bir eğitim hizmeti verilemeyen YİBO sisteminden vazgeçilmesi sonucunda , Çamalan Köyü’nde taşıma merkezli bir ilkokul ve ortaokul kurulurken Kaymakam İsmail Altan Demirayak’ın yaptığı çalışmalar ve planlama doğrultusunda 18 köyü kapsayan taşıma merkezli bir ilkokul ve ortaokulda 4 sınıf ve 6 branşta eğitim ve öğretime başlandığı belirtilirken 115 öğrencinin günlük ücretsiz olarak sağlıklı bir şekilde Çamalan İlkokul ve Ortaokulu’na taşındığı ve her öğlenbu öğrencilere de sıcak yemek hizmetinin de verildiği öğrenildi.

Çamalan İlkokulu ve Ortaokulu’nun açılması köylerdeki öğrenci velilerini oldukça memnun ederken veliler küçük yaştaki çocuklarını YİBO’ya yerleştirmek zorunda kalmadan veya eğitim nedeniyle çevre illere veya ilçe merkezine göç etmeden güzel bir eğitim yuvasında öğrenim görme mutluluğunu yaşıyorlar. Diğer yandan yine ilçe Kaymakamlığının girişimleriyle 2013 yılı yatırım programına alınan 12 derslikli Fatih İlkokulu inşaatı tamamlandı..İhale edilerek yapımına başlanan Fatih İlkokulu’nun inşaatının tamamlanması ve eğitim-öğretim hizmetlerine başlamasıyla birlikte 4+4+4 eğitim sistemi çerçevesinde Kaymakamlığın “Her Mahalleye Bir İlkokul” projesi kapsamında başarıya ulaşılmış olacak. Fatih İlkokulu bölgede ikamet eden ilkokul çağındaki çocukların kendi mahallelerinde eğitim-öğretim görme imkanını sağlayacak olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıyor.

NALLIHAN’DA SOSYAL YAŞAMA KATKI SAĞLANIYOR

Aile Yaşam Merkezi hizmete açıldı

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Nallıhan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına tahsisi yapılan ve projeye uygun olan ilçe Kapalı Spor Salonunun bir bölümünde uygulanacak olan ve içinde Okuma ve Kitaplık Bölümü, Sinema Salonu, Fitnes ve Spor Salonu, İnternet Salonu ve Çocuk Bilim Salonu bölümleri olan Aile Yaşam Merkezinde çalışmalar tamamlandı.

İlçe Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ın önderliğinde yürütülen projelerinden birisi olan Aile Yaşam Merkezi Projesi için gerekli araç gereç alımlarının tamamlandığı tesisin hizmete açıldığı öğrenilirken Ankara Kalkınma Ajansı Destekli ” Sosyal Adımlarla Büyük Umutlara” projesiyle de bu mekanın daha da genişletilmesi ve araç gereç sayısının artırılmasına yönelik çalışmalarının yapılacağı kaydedildi.

TARIMSAL ALANDA İLKLER GERÇEKLEŞİYOR

Bozyaka’da Domates Kurutma , Eymir’de Köyü

Pekmez ve Cevizli Sucuk Üretimi tesisi kuruldu

Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi , ilçenin tarımsal ürünlerinin değerlendirilerek çiftçilere katma değer kazandırılması amacıyla İlçe Kaymakam İsmail Altan Demirayak’ı önderliğinde ilçenin Bozyaka Mahallesinde Domates Kurutma , Eymir Mahallesinde Köyü Pekmez ve Cevizli Sucuk Üretimi Tarımsal

Sanayi Tesisleri Nallıhan’da kurulurken bu tesisler sayesinde Nallıhan’da ilk defa kırsal kalkınmaya yönelikı ürünlerin işlenmesi, depolanması, ambalajlanması ve pazarlanması ayrıca Nallıhan’ın tarımsal ürünlerinin ticarileşmesi ve markalaşması hedefleniyor. Böylece Nallıhan’da ilk defa tarımsal ürünlerin işlenmesine dönük olarak fabrika kurulması, Kaymakamlık önderliğinde gerçekleşmiştir.

KÜLTÜR VE TURİZME ÖNEM VERİLİYOR

Tarihi konaklar restore ediliyor

İlçe Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ın gündemine aldığı konu-lardan birisi de ilçede tescilli kültür taşınmazlarının tespiti ve restorasyonunu gerçekleştirmek oldu. . Bu kapsamda çarşı merkezinde yer alan ve Ayman’lı Arif Ağa’nın Evi olarak bilinen

taşınmazın kullanım hakkı 10 yıllığına restorasyon karşılığında bedelsiz olarak Nallıhan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na intifa hakkı verilmiştir.Kaymakam İsmail Altan Demirayak’ın yoğun girişimleriyle söz konusu taşınmazın röleve ve restorasyon projelerinin hazırlanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek alınarak Taşınmaz KültürVarlıklarına Katkı Payı kaynağı kullanılarak restorasyonu yapıldı

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan’lı Hacılarımızı Uğurladık

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0