DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2113539฿%-0.05036

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Mustafapaşa köyü, Dünya Turizm Örgütü tarafından “En İyi Turizm Köyü” ilan edildi

NEVŞEHİR (İHA) – Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa köyü, Dünya Turizm Örgütü tarafından “En Uygun Turizm Köyü” ilan edildi.
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Mayıs 2021’de başlattığı program ile toplumlarını, mahallî adetlerini ve kültürel miraslarını koruyan en düzgün turizm köylerini belirledi.
İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen örgütün 24’üncü genel şurasında, Kapadokya Üniversitesinin merkezinin bulunduğu Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Mustafapaşa (Sinasos) köyü, Dünya Turizm Örgütü tarafından “En Uygun Turizm Köyü” ilan edildi. Şuraya katılan Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, mükafatı Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili’nin elinden aldı.
Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar yaptığı açıklamada, “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm örgütü 2021 yılının başından itibaren bir inisiyatif geliştirdi.
2021 yılının mayıs ayında bir global davete dönüştü. Bu davet sonucunda da dünyanın en düzgün turizm köyleri seçildi. Mustafapaşa da bunlardan biri. Çok uzun yıllar içinde tahminen de Türkiye’nin aldığı en uygun turizm haberlerinden bilhassa Kapadokya’nın aldığı en uygun turizm haberlerinden biri. Zira bilhassa pandemi sonrasında turizmi yine yapılanmasında sürdürülebilirlik temelli bir yaklaşım kelam konusu.

Bilhassa de bizim Türkiye olarak hedeflediğimiz münferit turistler için sürdürülebilir olmak, ekoloji yani etraf dostu olmak, ekolojik çeşitliliğin bol olması, kırsal kalkınmayı ehemmiyet vermek en değerli kriterler haline geldi” dedi.

“Kapadokya için çok hoş bir haber”
Dünya turizm örgütünün yapmış olduğu bu davete dünyanın her yerinden köy ve destinasyon müracaat ettiğini söyleyen Prof. Dr. Karasar, “Bu müracaat sonucunda Mustafapaşa çok büyük bir farklı Türkiye’den Taraklıyla bir arada Dünya en yeterli Turizm köyü olarak dünya turizm örgütün tanıdı bir köy haline geldi.


Köylerimizin yaşadığı sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Uzun yıllar köylerimiz çok süratli bir formda nüfusunu büyük kentlere kaybediyor.

Köylerdeki üretim duruyor, hayat duruyor. İşte dünya turizm örgütü hangi köylere ve bu mükafatı veriyor. Bu unvanı veriyor. İçinde hala ağır bir ekonomik faaliyetin hayatın devam ettiği, kültürel ve klasik hayatın devam etti ancak tahminen de en kıymetlisi etraf şuuru ile ekolojik çeşitliliğin devam etti ve tüm taraflarıyla aslında insanların gidip tatil yapmak istedi kültüründen tabiatından faydalanmak istedi bir destinasyon haline getiriyor ki bu hem Türkiye için hem de Mustafapaşa için hem de Kapadokya için çok hoş bir haber” halinde konuştu.

“Merkezi köyde olan tek Üniversiteyiz”
Kapadokya Üniversitesi’nin merkezi Mustafapaşa köyünde tahminen de Türkiye’deki tek merkezi köyde olan bir üniversite olduğunu söyleyen Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, “Mustafapaşa köyü bilhassa seçilmiş bir köy mütevelli heyetimiz tarafından.


Zira iki yüzün üzerinde tescilli binası bulunan, tarihi medreseleri konakları köprüleri, hanları hamamları bulunan çok hoş bir köy nitekim. Bütün herkes de kesinlikle ziyaret etmeye davet ediyoruz lakin bir tıpkı batıdaki örnekler üzere sahiden de Mustafapaşa eski ismiyle Sinasos Kapadokya Üniversitesinin merkezi. O yüzden Mustafapaşa’daki her türlü aktivite Kapadokya Üniversitesini içeriyor. Üniversite olarak biz köyün tabelaması köydeki istihdamın artırılması köyün bütün projelerinde özel turizmin de dahil oldu projelerinde yer almaktayız.

Bu doğrultuda dünya turizm örgütün yapmış olduğu davete müracaat süreçlerini Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte Kapadokya Üniversitesi yürüttü. Sahiden de bugün gururluyuz” dedi.

Mustafapaşa “En Güzel Turizm Köyü”
Kapadokya Üniversitesinin (KÜN) merkezinin de bulunduğu Mustafapaşa köyü, UNWTO tarafından dünyanın “En Düzgün Turizm Köyleri”nden biri seçildi.


Eski ismi Sinasos olan köy, M.S. 9. yüzyıldan başlayarak, Orta Çağ’a (Bizans), Osmanlı ve erken Cumhuriyet Devrine tarihlenen 200 civarında tescilli yapısı, lokal kültürü ve gelenekleri ile öne çıkıyor. Mustafapaşa, Lausanne Mübadelesi öncesi devirden gayrimüslim ve Müslüman halkın ortak ömür kültürünü mübadele ile gelen Makedonya göçmenlerinin zenginliği ile harmanlamayı başarabilen eşsiz bir kültürel mozaik görünümünde.

Kapadokya Üniversitesi ve Mustafapaşa
Türkiye’nin merkezi bir “köy” de bulunan tek yükseköğretim kurumu olan Kapadokya Üniversitesi, 2005 yılında Mustafapaşa’da kuruldu.


Kurulduğu günden bu yana, yapılanmasını ve gelişimini sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda yürüten KÜN, Mustafapaşa’nın kültürel mirasının onarım yolu ile korunması, köy içi etraf düzenlemeleri, cephe dizaynları, sokak hayvanlarının korunması, yenilenebilir güç kullanımı, atık idaresi programı, su kullanımını ve besin israfını azaltmaya yönelik programları, lokal istihdam yaratma, ömür uzunluğu öğrenme imkânları, bölgesel eğitim bursları verilmesi, sıcak hava balonculuğunun geliştirilmesi üzere pek çok alanda bölgenin kalkınmasına ve gelişimine yönelik hizmet veriyor.
Mustafapaşa yapılarının, ikamet eden mahallî halkla birlikte tarihçelerinin hazırlanması, köydeki yapıların tabelalandırılması ile turizme açılması, Mustafapaşa portalının (mustafapasakapadokya.org) kurulması, Üniversite’nin köyün sürdürülebilir kalkınmasına yönelik çalışmalarından sadece kimileri.
Dünya Sürdürülebilir Turizm Kurulunun (GSTC) kurumsal üyesi olan Üniversite, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sürdürülebilir turizm alanında çalışmalar yürütmektedir.

Mustafapaşa Kültür Varlıklarını Koruyor
Mustafapaşa’nın doğal ve kültürel varlıkları “Mustafapaşa Müdafaa Maksatlı İmar Planı” ile müdafaa altına alındı.


Köyde yeni yapılanma ve geliştirmeler sonlandırılmış durumda. Köy, Kapadokya Alan Başkanlığı’nın denetimi altında bulunuyoır. Başkanlık, peribacası oluşumları, 8 ve 9. yüzyıllardan kalma antik kaya kiliseleri, ziraî faaliyetleri ve klasik hayatın örnekleri ile Kapadokya Bölgesinin küçük bir “modeli” görünümündeki Mustafapaşa Manastır Vadisinin korunmasına ve turizme kazandırılmasına yönelik bir turizm projesini de yürütülüyor.

Kapadokya Turizm Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği ve Ahiler Kalkınma Ajansı, köydeki müdafaa, turizm geliştirme ve altyapı geliştirme projelerine kaynak sağlanıyor.
Mustafapaşa Kültür, Turizm ve Tanıtma Derneği, Mustafapaşa’nın memleketler arası ve ulusal platformlarda tanıtılmasına yönelik mahallî çalışmaları koordine ederken lokal ömür ve üretim usulünün sürdürülebilirliğine takviye veriyor.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Eskişehir’de ’Öğretmenler yarışsın dostluk kazansın’ voleybol turnuvası

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI