Muş’ta besicilerin zorlu kış mesaisi

Muş’un yüksek bölümlerinde besicilik yapan vatandaşlar, tesirli olan kar yağışının akabinde güç şartlarda hayvanlarını beslemeye çalışıyor …

Hediye sipariş alışveriş ankara
17.01.2021
A+
A-


Muş’un yüksek bölümlerinde besicilik yapan vatandaşlar, tesirli olan kar yağışının akabinde güç şartlarda hayvanlarını beslemeye çalışıyor.

Merkeze 56 kilometre uzaklıkta bulunan Yukarıyongalı köyünde tesirli olan kar yağışı, besicilerin işlerini zorlaştırdı. Makul saatlerde hayvanlarını kar üzerinde beslemek için çıkaran besiciler, dondurucu soğuk ve tipide sırtlarında ot taşıyarak tek geçim kaynakları olan hayvancılığı sürdürmeye çalışıyor.

Köyde bu sene 2-3 gündür kar yağışının tesirli olduğunu anlatan besicilerden Yusuf Omur, kış mevsiminde çok zorluk yaşadıklarını anlattı. Altı ay boyunca kış mevsimini önemli formda yaşadıklarını aktaran Omur, “Hayvanlara ot, saman ve arpa veriyoruz. Kış burada çok uzun geçiyor. Kar, kış, tipi nedeniyle zorluğumuz çok. Geçimimizi sağlamak için öteki dermanımız yoktur. Günde 2 sefer hayvanlara ot veriyoruz. Bir sefer ot, bir sefer de saman veriyoruz. Hayvanlarımızı sabah 09.00’da bırakıyoruz, öğle 11.00’de içeri alıyoruz. Saat 14.00’te tekrar dışarı bırakıp yem veriyoruz. Otu sırtımızda getirip hayvanlara veriyoruz. Kış çetin geçse de biz mecburuz. Bizim elimizde diğer bir iş yok. Mecbur hayvanlarımıza bakacağız” dedi.

Besicilerden Eyüp Omur ise Yukarıyongalı köyünde şu anda yarım metre kar bulunduğunu ve her yıl bu tarihte 1-1,5 metre kar olduğunu hatırlattı. Kar yağışının 2 gündür tesirli olduğunu tabir eden Omur, “Köyümüzün tamamı hayvancılıkla uğraşıyor. Kışın hayvanlarımıza arpa, saman, buğday ve ot veriyoruz. 3-4 ay boyunca karın üzerine ot atarak hayvanları besliyoruz” diye konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.