DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2178866฿%0.62085

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Müsilaj balık tezgahlarını etkileyecek mi?

Marmara Denizi’nde tesirli olan müsilaj probleminin balık tezgahlarına tesir edip etmeyeceğiyle ilgili konuşan Balıkçı Kenan Balcı, avlanma dönemi başlayana kadar sorunun çözülmesini beklediklerini söz ederek, “Devletimiz derinlemesine tedbir aldı, balıklar bu sorunu hissedip açıklara gitti” dedi.
Marmara Denizi başta olmak üzere birçok noktada tesirini gösteren müsilaj birçok vatandaşı balık yiyip yememe konusunda huzursuz etmişti.

Akıllara gelen soru işaretleriyle ilgili Beylikdüzü’nde bulunan Balıkçı Kenan Balcı değerlendirmede bulundu.
Balcı, belediyelere ve vatandaşlara farklı ayrı vazifeler düştüğünü de belirterek, müsilajın avlanma dönemi açılana kadar son bulmasını beklediklerini ve bu durumun açıklardaki balıkları etkilemeyeceğini söyledi.
Yarım asırdır balıkçılık yaptığını tabir eden Balıkçı Kenan denizlerin ehemmiyetine bir kere daha vurgu yaparak, “Denizlerimize konutumuz üzere kıymet göstermemiz lazım.
Denizlerimizin değerini bilmemiz lazım. Tabiat şartı ve hava kuralları nedeniyle müsilaj oluyor. Bunun ana ham unsuru denizanasıdır. Denizanası kıyıya vura vura parçalanıyor. Bir de arıtma tesisleri değerli. Zira biz yağ katmanlarını göremeyiz büyük gereçlerin büyük atıklarını görürüz fakat yağ katmanını göremeyiz. Bunun için belediyelerimize çok değerli misyon düşüyor. Zira her geçen gün kıyı şeritlerinde Marmara’da her adımı dolup taşıyor. Evvelden 100 kişi varsa şimdiden milyonlarca insan var. O yüzden belediyelerin arıtma tesislerine çok dikkat etmesi lazım. Yağ atıkları oluşmaması lazım. Yağ katmanı deniz üstünde kalıyor. Denizanaları da parçalandığı vakit bu yağ katmanı nedeniyle denizin altına inemiyor” dedi.

“Denizlerimizi yabancı unsur ile buluşturmamamız lazım”
Geçmiş devirlerde de denizlerde müsilaj sorunu olduğunu lakin bu devir ağır olduğunu tabir eden Balcı, “Zaman vakit görülüyor lakin büyüğü birinci kere görülüyor.


Bu artık felaket demektir. Denizdir, balıktır olabilir fakat bunun dermanları var. Çarelerini yerine getirmek gerekir. Denizlerimizi yabancı husus ile buluşturmamamız lazım atıklarla buluşturmamamız lazım. Ben ekseriyetle ev hanımlarına ve küçük çocuklarımıza sesleniyorum. Konutumuzda patates kızarttık onu lavaboya dökmek yerine toprağa gömelim. Zira bu atıklar denizlerde yok olmuyor. Bu denize ziyan verir” diye konuştu.

“Devletimiz derinlemesine tedbir aldı”
Müsilajların daha çok kıyı şeritlerinde ve akıntının olmadığı yerlerde biriktiğini ve balıkların o bölgelerde bulunmadığını söyleyen Balcı, “Açıklarda yoktur bu müsilajlar.


Bilmeyenler yorum yapıyorlar balığa ziyan olur diye fakat olamaz. Zira denizanası ve balık bir ortada yaşıyor. Bunun ana ham hususu de denizanasıdır. Bir yağ katmanı var su da diyelim bunu da en çok balıklar hisseder ve açık sulara sarfiyat.

Tesiri kalmaz dönem açılışına kadar zira devletimize ve sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim derinlemesine bir tedbir aldılar. Ayrıyeten lodos rüzgar ve fırtına geldikçe bu müsilaj bitecektir” halinde konuştu.

“Denize hürmetle yaklaşalım”
Daha evvelden tatlı su balıklarına denize bırakarak denizlerdeki paklık meselesine dikkat çekmeye çalıştığını söz eden Balcı, “Halkımız tedbirini alsın belediyelerimiz tedbirini alsın diye 15 sene evvel duyuru yapmıştım.


Bu yüzden bu türlü bir şey yapmıştım. İnsanoğluna güzellik yaptım. Bilmeyenler o devirde yanlış kıymetlendirdi.

Bilmeyenler makus kelam söylediler. Söylesinler kıymetli değil benim tek maksadım var deniz balık ve sıhhat. Balık çocukların kemiklerini geliştiriyor yaşlıların kan dolanımını hızlandırıyor. Herkes para arıyor fakat denize elinizi atıp tutunca ağ atıp tutunca denize sana veriyor. Denize hürmetle yaklaşalım” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Jandarmanın 182. yıldönümü için video hazırlandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI