DOLAR

32,4128$% -0.12

EURO

34,8241% 0.19

STERLİN

40,8185£% 0.52

GRAM ALTIN

2.440,42%0,09

ÇEYREK ALTIN

3.978,00%-1,24

BİTCOİN

2040400฿%-1.47273

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Mersin’de arı kovanlarına sinek ilaçlı saldırı


Mersin’in Faziletli ilçesinde son günlerde arıcılara ilişkin kovanlara kimliği bilinmeyen kişi ya da şahıslarca ziyan verildi. Teze nazaran bir arıcıya ilişkin kovanlara da sinek ilacı sıkılarak arılar telef edildi.

3 arıcının kovanlarının kırılması, bir arıcının da kovanlarına sinek ilacı sıkıldığı argümanı üzerine Mersin Arıcı Yetiştiricileri Birliği Lideri Adem Kurt, ziyan gören arıcıları ziyaret etti. İncelemeleri sırasında basın mensuplarına yaşananlarla ilgili bilgi veren Kurt, kovanlara ve arı kolonilerine ziyan verilmesine bir mana veremediklerini, vilayet genelinde de kovan hırsızlığı hadiselerine sıklıkla rastlanıldığını, yaşananların arıcılığa büyük ziyan verdiğini söyledi.

“Üreticilerimiz önemli formda mağdur”

Kurt, “Son periyotlarda yaşadığımız en büyük külfet, tarımın olmazsa olmazı dediğimiz, bel kemiği bu arılarımız ne yazık ki kimliğini bilemediğimiz bireyler tarafından hem koloni barındıran kovanlarımız hem de içindeki petekleri parçalandı. O da yetmezmiş üzere sinek ilacı diye tabir ettiğimiz zehirle kovanlarımız zehirlendi. Üreticilerimiz önemli formda mağdur” dedi.

Yaşananların arıcıların emeklerine ve mesleğe duydukları aşka ziyan verdiğini anlatan Kurt, “Ne yazık ki şu üretim vaktinde, bal hasat vaktinde şu canlılara kıymanın anlaşılabilir ve anlatılabilir, vicdanen ve ahlaka yakın bir tarafı yok” halinde konuştu.

Kurt, bu hücumları gerçekleştirenlerin biran evvel bulunmasını istediklerini kaydetti.

“Özellikle verimli arılara ziyan veriliyor”

Kovanlarına ziyan verilen genç arıcı Yusuf Göktepe de, “Arılarımızı âlâ bir halde yetiştirmeye çalışıyoruz. En âlâ formda bal üretebilmek için göçebe bir biçimde devam ediyoruz. Ancak zamanlardaki tatsız hadiseler canımızı sıkıyor. Emeklerimizin boşa gittiğini görüyoruz. Arılarımız telef ediliyor. Kovanlar yıkılıyor ve bilhassa güçlü ve bal alabileceğimiz verimli arılara ziyan veriliyor. Kolluk kuvvetlerine başvurduk. Bu durum bizi çok üzüyor” dedi.

“Arıların öldüğünü kendi gözümle gördüm”

Arılarına sinek ilacı sıkıldığını anlatan Durmuş Aydoğdu, “Bu yıl kendimi geliştirdiğimi düşünürken, kolonilerimi iyileştirdiğimi düşünürken, kim olduğunu bilmediğimiz beşerler kovanlarımıza ilaç sıktılar. Kovanlarımın önündeki uçuş tahtalarına sinek ilacı sıkıldığını düşünüyoruz. Zira bunun daha evvel örnekleri var. İçine ilaç sıkılıp eksiksiz ölen koloniler var. Bombus arısı dediğimiz seralarda kullanılan arının gelip uçuş tahtasında öldüğünü, arıya içmesi için bıraktığım suyun üzerinde sarıcan arıların öldüğünü kendi gözümle gördüm, fotoğrafladım, tespit ettim” diye konuştu.

“Ayı bile yiyeceğini yer arıya ziyan vermez”

Çocukluğundan beri arı kovanları ortasında olduğunu anlatan 80 yaşındaki Mustafa Tok ise, “Ayı karnı doyana kadar balı yer, bırakır çeker masraf. Arıya hiçbir ziyan vermez. Arı tekrar tıpkı sağlam kalır. Ancak sahipsiz buldukları arıyı beşerler ne yapıyor, helak edip atıyor. Balını yiyor, çerçevesini kırıyor, içine ilaç sıkıyor yahut çalıp götürüyor” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gemlik’de lüks yat alev alev yandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI