DOLAR

32,7255$% 0.11

EURO

35,4956% 0.13

STERLİN

42,0465£% 0.18

GRAM ALTIN

2.490,00%0,49

ÇEYREK ALTIN

4.045,00%0,46

BİTCOİN

1873566฿%4.06641

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Melih GÖKÇEK’ten önemli açıklamalar

ankara-buyuksehir-belediye-baskani-gokcek-mazbatasini-.jpgAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 30 Mart yerel seçimleriyle birlikte sorumluluk alanlarına dahil olan 9 ilçeye 300 trilyon liraya yakın yatırım yaptıklarını söyledi.

Başkan Gökçek, katıldığı bir televizyon programında, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından asfalt parasına, Eymir Gölü’nden Dikmen Vadisi’ne, doğalgazda yaşanan sıkıntılardan yeni ilçelere yatırımlara, dünyada yaşanan son olaylardan spora kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Gökçek, öncelikle İl Özel İdaresi’nin kapatılması sonucu Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna verilen ilçelere yapılan yatırımları ve hizmetleri anlattı. Hizmetler tüm hızıyla devam edeceğini kaydeden Başkan Gökçek, Beypazarı, Çamlıdere, Evren, Güdül, Haymana, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı ve Şereflikoçhisar’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna bağlanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’nin sadece Kent Estetiği, Fen İşleri ve Çevre Koruma Daire Başkanlıkları’nın 9 ay boyunca toplam yapmış oldukları yatırımın miktarının eski parayla 145 trilyon lirayı bulduğunu söyledi. Gökçek, bu ilçeler Büyükşehir’e bağlanmamış olsaydı 145 trilyonun 5 trilyonunu bile bulmalarının mümkün olmadığını kaydetti. Bu ilçelere ASKİ’nin yatırımlarının da 109 trilyon lira olduğunu kaydeden Gökçek, “Hepsini topladığınız zaman 254 trilyon lira yapıyor. Buna sosyal faaliyetler, kömür yardımları, gıda yardımları dahil değil. Kaba rakamla 9 ayda Ankara’nın 9 ilçesine minimum 300 trilyon lira para harcadık” dedi.

“Termal TURİZMİNİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Başkan Gökçek, bu ilçelere yapılacak hizmetler konusundaki ise şunları kaydetti:

“9 ayda bir şeyler yaptık bitti mi? Hayır. Esas bundan sonra başlıyor. Birincisi Ankara’da jeotermal Turizmi ayağa kaldırmak için inanılmaz bir çalışmamız var. Yurt içi ve yurtdışındaki vatandaşlarımıza tesis kurun çağrısı yapıyoruz. ‘Altyapınızı belediye olarak yapmayı taahhüt ediyoruz, suyunuzu getirelim, kanalizasyonunuzu yapalım, asfaltınızı dökelim, hatta tesise gelene kadar ağaçlandırma yapalım, yeşillendirelim, dolayısıyla size muazzam bir şekilde alt yapıda yardımcı olalım, bir kuruş da para istemiyoruz belediye olarak’ diyoruz. İkinci bir çağrı daha yapıyorum; jeotermal suyun geriye kalanını da jeotermal tarımda seracılıkta kullanalım. Bu konuda bir yığın teşvikler var. Bizim daire başkanlıklarımıza müracaat edip bilgi alabilirler.”

HER İLÇEYE ÖZGÜ PROJELER

Başkan Gökçek, programda her ilçenin özelliklerine göre gerçekleştirilecek projeleri açıklarken şu bilgileri verdi.

“Tuzgölü’nün turizme kazandırılması için plan proje yapıyoruz. Kalecik karasının alternatif üretim tesislerinin mutlaka bu yıl içinde kurulmasını istiyoruz. Ayaş’ta, Akkaya köyünde bir tesis kurulmuştu salça fabrikası olarak ve atıl vaziyette. Biz belediyenin şirketlerine burayı devraldırdık, beş sene onlara devredelim, onlar devam etsin istiyoruz. Yöresel ürünler satış reyonları açıyoruz değişik ilçelerde. Bir başka projemiz de Evren ilçesine balıkçılık. Kayıklar yapılıyor, inşallah birkaç ay içerisinde Evren’dekilere teknelerini teslim edeceğiz. Bir diğer sözümüz de küçükbaş hayvan desteği. 9 ilçemize de dağıtacağız. Ankara’ya dayanıklı arı getirmek suretiyle arıcılığı teşvik edeceğiz. Meyve fidanı da dağıtıyoruz. Vatandaşa bedava meyve fidanı, sertifikalı tohum dağıtımı yapacağız. İpekböcekçiliğini teşvik edeceğiz. Göletlerde balık popülasyonunun çeşitliliğinin, kalitesinin arttırılmasını teşvik edeceğiz.”

“Başkentgaz 60 BİN SAYACI DEĞİŞTİRDİ”

Vatandaşlardan doğalgazla ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını anlatan Başkan Gökçek, “Bizi mahkemeye vererek sindireceklerini sanıyorlardı baltayı taşa vuruyorlar. Vatandaşa birinci ikazım, savcılığa gitmeleri. ‘Git parayı belediyeye kendin yatır’ diyorlarsa yatırmayacaksınız. Evinizin önüne kadar doğalgazı Başkentgaz getirmek zorunda. Bunu diyenleri yanlarında şahit götürerek savcılığa şikayet etsinler. Vatandaşın sayacının pili bitiyor, ‘senin sayacın bozuk, mekanik sayaca dön’ diyor. Elli tane bahane buluyor, mekanik sayaca geçmeye zorluyorlar. Kesinlikle pili değiştirmek zorundalar, bazılarını zorla değiştiriyorlar, mahkemeye vereceksiniz. 400 Tl depozito istiyorlar, şu ana kadar Ankara’da 60 bin sayaç değiştirdiler. Vatandaşın hem savcılığa hem de Epdk’ya gitmesi lazım. Epdk’ya da çağrım, yasa gereği önce ikaz sonra para, feshe kadar gidiyor bu” dedi.

“BUNDAN SONRA ASFALT PARASI GELMEYECEK”

Belediye Meclisi’nde asfalt parasının bu hafta gündeme geldiğini hatırlatan Başkan Gökçek, şöyle dedi:

“MHP’den arkadaşlar ‘bizim bununla alakamız yok, bizim üstümüze atmayın’ dediler. Ben de onun üzerine kendilerine o tarihte Belediye Meclisi’nde Efgan Özkan’ın konuşmasını aldım okudum, alınmamış olan vergi ortaya çıkınca bürokratlar endişeye kapılacaktı, hem hapis cezası, hem para cezası. Onun üzerine biz asfalt parası toplamaya başladık. Toplarsan vatandaş isyan ediyor, toplamazsan Siyaset seni şikayet ediyor, içeri tıktırmaya çalışıyor. Olayın Türkçesi bu. Açık net. Geçen dönem Mhp’nin siyasi olarak bizi sıkıştırıp vatandaştan para alalım, vatandaşı boğalım, vatandaş da bize isyan etsin ondan sonra da oy vermesin, bu amacı güttüler. Biz de bir noktada kanuni olarak mecbur kaldık. Meclis’te bu hafta ertelemeyi çıkarttık, Sayın Başbakanımız da bu asfalt parasını kaldırmayı düşünüyor, süreç içerisinde de bir çözüm bulunur diye düşündük. Bundan sonra asfalt parası gelmeyecek. Bazı vatandaşlarımız ödedi bunu, ödeyenlere herhangi bir şey yapamayız kanun gereği. Şu anda vatandaşımız ödemeyebilir.”

“ANKAPARK’TA YOLUMUZA DEVAM EDERİZ”

Ankapark ile ilgili Belediye Meclisi’nden yeni bir karar daha çıkartmak için havale ettiklerini kaydeden Başkan Gökçek, “Umarım Belediye Meclisi’nden yeni bir plan daha geçer, o planda ‘nerede kalmıştık’ der yolumuza devam ederiz. Şu ana kadar Ankapark için 827 trilyon lira masraf yaptık. Bunun 606 trilyonunu da ödedik. Mahkeme, ‘telafisi mümkün olmayan zarar’ için durduruyor. Esas zarar burada, oradaki mallar mülkler çürüyecek. Ben 827 milyon lira sarf ederken mahkemenin yürütmesi neredeydi? Milletin malı bu, bunu durdurmaktan Türkiye’ye fayda gelecek mi? Ankapark’ta tarım mı yapacağız? Ankapark’taki zemin etütlerini Odtü’ye yaptırdık, Mimarlar Odası Odtü’nün mühendislerine hakaret ediyor, ben kendim beton döksem, bana bunu söylesin, biz bunu Odtü’ye yaptırıyoruz. Roller Coster’ın ayaklarının bir tanesini yaparken üç milim oynatın iptal. Üç ay üzerine adam bindirilmeden dolaştı durdu, sonra insanlar binmeye başladı. Bu kadar titiz davranılıyor” diye konuştu.

“EYMİR’İN ARTIK Odtü’DEN ALINMA ZAMANI GELDİ”

Eymir Gölü’nde yapılan ağaç kesimlerine de değinen Başkan Gökçek, “Eymir Gölü’nde ağaçlara kıydılar. Bunlar güya ağaç dostu. Odtü’lüler kestikleri ağaçların gerekçesini de savundular. Odtü gerekirse kesebilir, biz gerekirse kesemeyiz. Kaldı ki Odtü’nün Eymir’deki ağaç kesimi izinsiz çıktı, hiç yüzleri kızarmadan ‘Biz izin aldık’ dediler. Aynı şeyi ben yapsam ne yaparlardı. Bu yer artık Odtü’nün elinde kullanılamaz hale geldi. Biz Eymir’i inşallah Odtü’den alacağız, Eymir’i Ankara’ya kazandıracağız” şeklinde konuştu.

“CHP’Lİ BELEDİYELER AĞAÇ KATİLİDİR”

“CHP’li belediyeler ağaç katilidir. CHP’nin 23 belediyesi ağaç katletmiştir” diyen Gökçek, “Türkiye’de ağaç katliamı deyince CHP’li belediyeler akla gelir. Bütün CHP’li belediyeleri topla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu yeşil alanın zekatı bunlarda yok, yani 40’ta biri yok. Benim sadece bu sene Nisan’a kadar dikeceğim ağaç bunların hayatları boyunca diktikleri ağaçlardan çok” dedi.

Otobüs alımı konusundaki iddialara de değinen Başkan Gökçek, olayın peşini bırakmayacağını söyledi. Gökçek, bu konu ile ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Atilla Kart, Aykut Erdoğdu ve Aylin Nazlıaka’nın peşinde olacağım. Abd’deki eyalet mahkemesi tarafından Almanya’daki Mercedes firması hakkında bir tahkikat yapılıyor, biz bunu yeni öğrendik. Daha bunu Atilla Kart ile Aykut Erdoğdu söylemeden benim de haberim yoktu, ondan sonra araştırdık, neymiş ne değilmiş diye. Raporu internetten indirdik ve Türkçe’ye çevirdik. Raporda Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili tek kelime yok. Bizim arkadaşlarımız Abd’de eyalet mahkemesine müracaat edip belgeleri istediler. Ben bu işin ve bunu iddia edenlerin peşini bırakmayacağım.”

Başkan Gökçek, bir soru üzerine de Özel Kalem Müdürü Fevzi Yılmaz’ın Keçiören Belediyesi’nde 1985 yılından bu yana birlikte çalıştığı bir arkadaşı olduğunu, CHP Sözcüsü Haluk Koç’un bu torpil açıklamasıyla adeta duvara tosladığını söyledi.

“ANKARAGÜCÜ’NÜ BİZ Mİ BIRAKTIK?

Gökçek, sunucu Erkan Tan’ın Ankaragücü konusunda da çok sayıda sorular geldiğini söylemesi üzerine Başkan Gökçek şu açıklamayı yaptı:

“Ankaragücü’nün bu hale gelmesinin iki sorumlusu vardır. Birincisi Gecekondu diye tabir edilen seyirci grubu, ikincisi de eski Başkan Cemal Aydın. Benim oğlumun başkanlık yaptığı dönemde, Ankara’da tanıdığımız kişilere rica ettik ‘gelin bu kulübe girin, elinizi taşın altına koyun buraya para yardımı yapın bir Şampiyon takım yapalım’ dedi. Son sene biz ayrılmadan önce bir altılı turnuva yapıldı, altılı turnuvayı da lider olarak bitirdiler. O yıl Fener Galatasaray’ın da şikeler dolayısıyla en sıkıntılı olduğu dönem, o takım lige girse ligi Hallaç Pamuğu gibi atardı. Cemal Aydın bizim mevcut olan bütün üyeliklerimizi mahkemeye vererek iptal ettirdi ve o andan itibaren oğlum ve arkadaşlarının her yaptığı harcama, her attıkları imza yasal olmayacaktı. İptal olunca hiçbir yetkimiz kalmadı, yönetimden düşmüştük, elimiz kolumuz bağlandı, mecburen ‘buyurun alın’ dedik. Gelen yönetim mevcut yeni satın aldığımız oyuncuların peşinatlarını vermedi. 2 milyon 600 bin euroya bonservisi alınan oyuncuyu 400 bin euroya Bursa’ya verdiler. Ankaragücü böyle böyle bu duruma getirildi. Şimdi bizi suçluyorlar. Niye suçluyorlar hiç mantığı yok. Biz mi bıraktık Ankaragücü’nü. Birisi ‘Melih Gökçek sen burayı bırakıp gittin’ desin. Mahkemeden karar getirdiniz. Cemal Aydın’a ‘ya al, ya ver’ dedim. Almadı da vermedi de. Kulüp adım adım geriye gitti. Bugünkü duruma geldi

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bolu’da Ev Ve Samanlık Alev Alev Yandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0