DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2205472฿%0.17803

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

MEB Mesleki Eğitimde Dijital Görsel İçerik Geliştirme AR-GE Merkezi kurdu

Eğitimde dijitalleşmenin öne çıktığı bu periyotta Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) değerli bir adım daha attı. Animasyon ve çizgi sinema dalının önde gelen temsilcileri ile birlikte tasarlanan, “Dijital Görsel İçerik Geliştirme AR-GE Merkezi” Ankara Kalaba Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinde kuruldu.

Animasyon, Çizgi Sinema, Sanal Gerçeklik, Artırılmış Sanal Gerçeklik üzere Dijital Görsel İçerik Hazırlama hususlarında Türkiye’de bir birinci olacak olan okul, birebir vakitte dijital içerik geliştirme AR-GE merkezi olarak da faaliyet gösterecek. Proje kapsamında, bölümle işbirliği yapacak okulda bulunan radyo televizyon alanı ile grafik ve fotoğraf alanları imtihanla öğrenci alacak.

AR-GE merkezinin açılışı Ulusal Eğitim Bakanı Yardımcısı Yardımcısı Mahmut Özer tarafından yapılırken açılışa, Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, Daire Liderleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Ankara Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Turan Akpınar ve beraberindeki heyet, Animasyon ve Sinema imalcileri Derneği Lideri İsa Doğmuş ve üyeleri ile ISF Studios temsilcileri de katıldı.

Açılışta konuşan Bakan Yardımcısı Özer, Türkiye için katma bedeli çok yüksek olan animasyon, sanal gerçeklik, çizgi sinema üzere alanlarda dijital görsel içerik hazırlanması bahislerinde işgücü piyasasının gereksinim duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi için değerli bir adım attıklarını belirterek, şu tabirleri kullandı:

”Dijital görsel içerik geliştirme alanında açacağımız program Ankara Kabala Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim vermeye önümüzdeki periyot başlayacak. Programın müfredatı Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve dal temsilcileri ile birlikte Mart ayının sonuna kadar tamamlanacak. Bu okulumuz bu alanda Türkiye’de birinci AR-GE merkezi olacak. Bugün okulumuzda alan öğretmenlerine yönelik birinci formatör eğitimleri verilmeye başlandı. Birinci eğitimlere dayanak veren Dr. Ertuğrul Çıplak’a teşekkür ediyorum. Bu eğitimler kesim temsilcilerinin dayanağı ile üç ay boyunca devam edecek. Sonrasında formatör öğretmenlerimiz öteki öğretmenlerimiz için eğitimler vermeye başlayacak. Tıpkı alanda önümüzdeki ayda İstanbul’da da bir okulumuzu belirleyip gerekli altyapı dayanağı sağlamayı hedefliyoruz. Böylelikle 2021-2022 eğitim-öğretim yılı itibariyle Ankara ve İstanbul’da iki başka okulda bu alanda eğitim vermeye başlayacağız. Sürece takviye veren Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, kesim temsilcilerine, Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Siirt Valisi Hacıbektaşoğlu, köy okullarında öğrencilerle buluştu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0