DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2176672฿%0.33307

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Mansur Yavaş Ankara’nın Kalkınma Reçetesini Beypazarı’nda açıkladı:

İlçe ziyaretlerine orta vermeden devam eden Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Beypazarı’nda yürütülen altyapı ve üstyapı yatırım çalışmalarını yerinde inceledi, vatandaşlarla bir ortaya geldi. Beypazarı-Nallıhan Asfalt Şefliği’ni de ziyaret Yavaş, Beypazarı Bostancılar Kooperatifi Tesisleri ve Kent Tarihi Müzesi’nin açılış merasimine katıldı. Başşehir iktisadını canlandıracak projelerini teker teker açıklayan Yavaş, “Ben misyonda bulunduğum mühlet boyunca Beypazarı, Nallıhan, Ayaş ve Güdül’ün içme suyu muhtaçlığını karşılayacağız. Üreticilere sıvı gübre, fiyatsız silaj ve mazot yardımı yapacağız” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, ilçe ilçe gezerek Başkentlilerin talep ve problemleri yerinde dinleyerek tahlil teklifleri getiriyor.

İlçe ziyaretlerine Beypazarı ile devam eden Yavaş, Beypazarı Kaymakamı Oktay Erdoğan’ı makamında ziyaret ettikten sonra Beypazarı Asfalt Şefliği’nde incelemelerde bulunarak, “Sıcak asfalt bu bölgelere Ankara’dan geliyordu.
Buralarda ihmal edilmiş hayli bir bölge var ve talep vardı vatandaşlarımızdan. Hasebiyle plentin buraya kurulmasına karar verildi. Burada hem yol maliyetinden kurtulacağız hem de Nallıhan, Beypazarı ve Güdül ilçelerimize hizmet vereceğiz” dedi.

Yavaş’tan Ankara kalkınma reçetesi
Beypazarı ilçesindeki altyapı ve üst yapı yatırımları yerinde inceleyerek bilgi alan Yavaş daha sonra Beypazarı Bostancılar Kooperatifi Tesisi’nin açılış merasimine katıldı.“Benim en büyük projem Ankara halkını varlıklı etmek” kelamlarıyla konuşmasına başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Başkent’in iktisadını canlandıracak kalkınma reçetesini ve üreticilere yönelik muştuları Beypazarı’nda açıkladı:
“Ankara’daki bütün yerleşim bölgeleri toplam yerimizin yüzde 3’ünü tutuyor.

Yüzde 97’si boş ve bunun da yüzde 50’si tarıma elverişli. Bu beşerler evvelden burada tarım yapıyorlardı lakin tarım gereğince desteklenmediği için tarımdan çekildiler. İşte biz yine tarıma teşvik edeceğiz. Yani en yeterli bildikleri işi yaparak, zenginleşmelerini sağlayacağız. Beypazarı’nda da o denli olmuştu. Beypazarı’nda biz kimseye meslek öğretmedik yalnızca o maharetli mesken hanımlarımızın, maharetli beylerimizin yaptıkları yemekleri, el sanatlarını gelen turistlere pazarlayarak para kazanmalarını sağladık. Diğerine gereksinim hissetmeden kendi meskenini geçindiriyor ve kendi alın terini yiyor. Yani insanlara balık tutmayı öğrettik. Biz bu ülkede tarımı desteklemezsek, yarın aç kalma durumumuz var. Bunun üzerine bir de global ısınmadan kaynaklı başımıza gelen bu kuraklık nedeniyle artık hiçbir yerde üretemez hale geldik. Yalnızca Türkiye değil insanlık açlık krizi ile karşı karşıya. O vakit ne yapmamız gerek? Tarımı Ankara’da ayağa kaldırmamız lazım. Sulu tarım için Kesikköprü’den gelen suyu vermek suretiyle sulu tarımı da destekleyecek projeler hazırlıyoruz. Gölbaşı’nda büyük bir tarım akademisi kuruyoruz. Sıvı gübre dayanağı de sağlayacağız. Hayvancılıkla uğraşanlara fiyatsız silajlık tohum vereceğiz. Nisan ayında ise kimsenin yapamadığını yapıp çiftçimize mazot takviyesi sağlayacağız. Teşviklerimiz artarak gidecek inşallah. Biz bunları Ankara’nın kalkınma reçetesi olarak görüyoruz.”
Beypazarı Bostancılar Kooperatif Lideri Ahmet Gencer de tarıma ve çiftçiye verdiği takviyelerden ötürü Lider Yavaş’a şu sözlerle teşekkür etti:
“Her vakit kendisiyle gurur duyduğumuz Mansur ağabeyimiz, liderimiz kırsal hizmetler konusunda Ankara’mıza, Ankaralı çiftçimize çok büyük dayanaklar veriyor.

Bizler bunların takipçisiyiz. Üretimden çekilmekte olan, ekemeyen, dikemeyen, toprağa küskün beşerler tekrar toprağa dönmeye başladı. Tohumunu, fidesini toprakla buluşturmaya başladı. Liderimiz Beypazarı Belediye Lideri olduğu devirde de ilçemize çok şey kattı. Bu kültürel miras bacasız endüstriye dönüştü ve Beypazarı’nda yaklaşık 3 bin aile 12 bin kişi dolaylı yoldan ya da direkt turizmden ekmek yiyor artık. Bu çok büyük bir gelir. Bayan iş gücünü de istihdama dahil etti. Bizleri desteklediği, açılışımıza geldiği için dünyanın en düzgün belediye liderine, kendisine ayrıyeten çok teşekkür ediyoruz.”

Beypazarı, Nallıhan ve Güdül’e içme suyu müjdesi
Konuşmasına “Sizlere bir müjde daha vermek istiyorum” kelamlarıyla devam eden Yavaş, Beypazarı, Nallıhan ve Güdüllü vatandaşlara seslenerek su sıkıntısını çözeceklerini açıkladı:
“Harmancık’tan kente içme suyu geliyor lakin biliyorsunuz, üst seviye arıtma geliyor.Başağaç bölgesinden gelen sularımız var lakin bunlar sonlu kaynak ve kuruyor. Türkiye’de göller kurumaya başladı. Kızılırmak’ta bile su azaldı. Ben misyonda bulunduğum mühlet boyunca Beypazarı, Nallıhan, Ayaş ve Güdül’ün içme suyu gereksinimini karşılayacağız. Pekala nasıl? Polatlı’da 150 bin nüfus var, 80 kilometreden su geliyor ve makus bir su. Artık Polatlı halkına pak ve kaliteli su vermekten daha kıymetli bir proje olabilir mi? Beşerler bu suyu içiyor. Gerede’den gelen suyu, Çamlıdere üzerinden Beypazarı, Nallıhan, Ayaş ve Güdül’e vermek üzere projemizi tamamlıyoruz ve inşallah benim dönemimde de ihalesini yapacağız. Buraların 30-40 yıllık içme suyunu da garanti etmiş olacağız.

Allah bize başarmayı nasip etsin,”

Kırsal kalkınma projeleri ile birlikte yerli üreticilere verdikleri dayanakları de tek tek anlatan Yavaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İlk yaptığımız iş yalnızca domates fidesi dağıtmak değil bunun yanında tarım ismine kontratlı üreticilikten başlayarak üreticilerimizin elinde kalan malları alıp, toplumsal yardım alanlara dağıtarak başladık.


Evvelce bu besinler yalnızca bir firmadan alınıp, dağıtılıyordu. Dağıtılan besinlerin bir birçoklarından da halk mutlu değildi. Biz Başşehir Kart verdik. Para yüklüyoruz, gidip mahalle bakkallarından istediklerini alıyorlar. Kendi gereksinimlerine nazaran alıyorlar. Daha insani bir dayanışma formunu de bulmuş olduk. Bu aldığımız eserleri dağıtmaya başladık. Artık Türkiye’nin her yerinden Ankara Büyükşehir Belediyesine ‘Bizim mallarımızı da alın’ diye telefon geliyor. Anayasamızda yazıldığı üzere gerekli tedbir ve önlem alınamadı tarımla ilgili. Fakat bizim elimizdeki en maharetli şey tarım ve çiftçilik olduğu için Kırsal Kalkınma Daire Liderimiz daima proje geliştiriyor. En son 17 binden fazla çiftçiye ve 570 bin alana ekilecek formda tohum dayanağı sağlayıp, yaklaşık 750 milyon lira kazanmalarını sağlıyoruz.”

Yavaş maksadını de açıkladı: “Amacımız başşehri marka kent yapmak”
Başkent’te kimseyi ayırmadan, herkese eşit halde hizmet edildiğini tabir eden Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Başkent’te yeni bir belediyecilik anlayışı başlattıklarını söyledi.Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği birçok projenin hükümet tarafından da örnek alındığını vurgulayan Yavaş, “Örneğin fiyatsız SMA testi yapmamız üzere.

Bunlar çok güç şeyler değil. Cumhurbaşkanımız bütün belediyelere ihaleleri açık yapın diye talimat verdi. Bunu birinci olarak biz yaptık biliyorsunuz. Yalnızca Mamak’ta 4 bin 500 konut yapıyoruz. İhalesinde tam 290 milyon TL kırım oldu. Neden? Herkes ihaleye katılabiliyor, rekabeti sağlıyoruz. Hesap veriyoruz. STK’lar, üniversiteler, meslek odaları ile iş birliği yaparak çalışıyoruz. Diyoruz ki ‘Biz sizin paranızı harcıyoruz’. Yaptığımız çalışmalar sonucunda Dünya Başşehirleri Belediye Lideri mükafatını aldık. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Maksadımız Ankara’yı marka yapıp, Atatürk’ün Ankara’sını dünya başşehirleri ile yarışan, tarımıyla, üretimiyle öne çıkan bir başşehir yapmak.”

Kent tarihi müzesi tekrar ziyarete açıldı
Lider Yavaş, uzun müddettir bakımsız halde bulunan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanıma tekrar açılan Kent Tarihi Müzesi’nin açılış merasimine de katılarak vatandaşlarla bir ortaya geldi.Müze açılışına Kent Estetiği Daire Lideri Selami Aktepe ile Kültür ve Toplumsal İşleri Daire Lideri Ali Bozkurt ile birlikte katılan Yavaş, “Biz burada şunu yapmak istedik o vakit dediğimiz üzere dünyanın birçok yerinde hala kent tarihi müzesi yok.
Biz 3 bin 500 yıllık tarihi olan Beypazarı’nın tarihten bugüne hangi evreler geçirdiğini, nasıl bir pazar olduğunu ve bugüne üretken bir Beypazarı olarak eriştiğini safha safha 3 bin 500 yıl geriden alıp bunları elde ettiğimiz bazen malzeme ve dokümanlarla sergilemeye çalıştık. İnanıyorum ki Beypazarlılar bunu izledikten sonra atalarıyla gurur duyacaklar.

Burayı biz 2007’de açtıktan sonra malum ortadan 12-13 yıl geçti. Daha sonra duyduğum kadarıyla pek bedel verilmemiş. Beypazarı Belediyesi burayı bize devretti. Tekrar sıfırdan elden geçirdik” dedi.
Kent Estetiği Daire Lideri Selami Aktepe de müzenin ihtimamla elden geçirildiği belirterek, “Müzemizi yeniledik.
Çağdaş ve Türkiye’nin en uygun müzelerinden biri oldu. 2007 tarihinde Mansur Yavaş liderimizin başkanlığı devrinde açılan bu müze ülkemizdeki üçüncü kent tarihi müzesi. Kent tarihi müzeleri, kentlerin kasabaların kimlik kartıdır. Geçmişi olduğu kadar bugünü anlatan geleceğe de ışık tutan en kıymetli yerlerdir. Turistlerin geldiklerinde birinci ziyaret ettiği mekanlardır” diye konuştu.
Vatandaşların ağır ilgi gösterdiği Lider Yavaş, Kent Tarihi Müzesi’ni gezdikten sonra inşaatı devam eden Beypazarı Yaşlı ve Engelli Bakımevi’nde de incelemelerde bulundu.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara’da 6 bin 138 metrelik altyapı çalışması tamamlandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI