DOLAR

32,8495$% 0.08

EURO

35,1959% -0.17

STERLİN

41,6844£% -0.18

GRAM ALTIN

2.451,29%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.020,00%-0,27

BİTCOİN

2114341฿%-0.85755

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Lise öğrencilerinin başarıları Cumhurbaşkanlığı tarafından taçlandırıldı

Bilimsel manada ulusal ve memleketler arası seviyede derecelere giren lise öğrencilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar tarafından TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanlığı mükafatı takdim edildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda bu yıl dördüncüsü düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST’21’e katıldı.
Erdoğan, Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile bilimsel projeler ve yarışlarda derece elde eden lise öğrencilerine mükafatlarını de takdim etti.
Kutup araştırmalarında meteoritlerin daha kolay bulunabilmesi için geliştirdikleri proje ile TÜBİTAK müsabakalarında birincilik mükafatı alan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi 10. sınıf öğrencileri Şeyhmus Cihan Alhas, Mehmet Metehan Kır ve Eren Tığlı da Cumhurbaşkanlığı tarafından ödüllendirildi.
Ödül alanlar ortasında ayrıyeten 2021 yılında Memleketler arası Fizik Olimpiyatları (IPho) ulusal ekibinde yer alarak madalya alan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinden Eser Unsur Genç, Alper Tezcan, Yaman Bora Otuzbir ve Buyruk Akdağ ve Milletlerarası Bilgisayar Olimpiyatlarında (IOI) madalya almaya hak kazanan Ege Kabasakaloğlu da yer aldı.

Drone yazılımı ile bilim insanları meteorit modülleri daha kısa vakitte bulacak
TEKNOFEST kapsamında kutup araştırmalarına katkı sağlayan projelerini aktarma imkanı bulduklarını söyleyen Eren Tığlı projenin gayesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.


Tığlı, “Antarktika’da bulunan araştırmacıların bir problemine deva bulmak istedik. Araştırmacılar daima düşen meteorları toplamak için büyük alanları yürüyerek ya da araçlarla kat ediyorlar. Bu alanda tarama yapmak çok fazla iş ve insan gücü gerektiriyor. Bunu kolaylaştırmak için bir drone yazılımı hazırladık. Bu şekil projeleri yaparken bilhassa derecelere girmek sadece dereceye girmesek bile bir şeyleri keşfetme duygusu bile çok hoş bir his. İnsanlığa ve bilime katkı sağlamış oluyoruz” dedi.
Mehmet Metehan Kır da yazılım hakkında ayrıntılı bilgilendirme yaparak, “Bir İHA’ya ya da drona takılan bir kamera aracılıyla rastgele bir bölgeyi tarıyoruz.
İmajlarını çekiyoruz. Sonra çektiğimiz imgeleri yazdığımız yazılıma gönderiyoruz. Obje tarifine sahip bir yazılım. Gösterdiğiniz ve onun hafızasında olan objeleri tanıyabiliyor. Bu özelliği sayesinde o imajlardaki meteorit olabilecek nesneleri tanıyıp bilim beşerlerine haber veriyor çok kolay bir biçimde de yerleri bulunmuş oluyor. Rastgele bir insan gücü gerektirmiyor. Direk nokta atışı halinde maksatlarına ulaşabiliyorlar ve hem insan gücü hem de vakit olarak çok büyük bir karları oluyor” halinde konuştu.

“Desteklerini esirgemeyen okulumuza çok teşekkür ederiz”
Son olarak Cihan Alhas ise yazılımı denediklerinde olumlu sonuçlar aldıklarını söz ederek, “Biz bu projeyi internetten bulduğumuz fotoğraflarla denedik ve olumlu sonuçlar aldık.


Kendimiz yapay olarak oluşturduğumuz fotoğraflarda da denedik onlarda da sorun yok. Yapmış olduğumuz araştırmalar ve çalışmalar sonucunda aldığımız ödüllerden ve başarılardan ötürü çok keyifli ve gururluyuz. Bizden bu vakte kadar takviyelerini esirgemeyen okulumuza ve öğretmenlerimize çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

“Kendi muvaffakiyetim üzere gurur ve memnunluk duydum”
Proje öğretmenleri olan bilişim teknolojileri öğretmeni İsmihan Bahar Turgut da öğrencilerinin muvaffakiyetlerinin çok gurur verici olduğunu lisana getirerek, “Bu süreçte öğrencilerim gerek yazılım gerek grup çalışması ile birlikte bir arada bir çalışma yapmayı öğrenmiş oldular.


Geliştirdikleri projede meteorit arama kısmında sahiden orada çalışan bilim beşerlerine katkı sağlayacak bir proje dayanağı sağlamış oldular. Bu süreçte onların motive olması, nitekim uygulanabilir bir proje yapmaları beni de çok memnun ediyor ve daha çok proje yapmak için hepimizi teşvik ediyor” dedi.

Milletlerarası Bilim Olimpiyatları’nda Türkiye’yi gururlandıran gençler de unutulmadı
Milletlerarası Bilim Olimpiyatları’nda Bilgisayar kısmında gümüş madalya alan 12. sınıf öğrencisi Ege Kabasakaloğlu ise Cumhurbaşkanlığı’nın, muvaffakiyetlerinin gerisinde olmasından ötürü çok keyifli olduğunu söz etti.


Kabasakaloğlu ayrıyeten katıldığı yarış hakkında, “Uluslararası Bilim Olimpiyatları ismi altında birçok yarış düzenleniyor. Hepsi de kendi kısımlarında liseli öğrenciler için en itibarlı yarışlar. Bu müsabakada da olimpiyat formatı üzere çeşitli kısımlarda sorular çözmeniz isteniyor. Türkiye’de de TÜBİTAK bu yarışlara kadro oluşturmak için imtihanlar düzenliyor. Birinci beşe girenler de müsabakalara gidiyor. 320 iştirakçi ortasında her kategoriye farklı derecelendirme ve madalya veriyorlar” diyerek bilgilendirmelerde bulundu.

“Takip edilip, ödüllendirilmek ülkedeki temel bilimin gelişmesi için çok önemli”
Yaman Bora Otuzbir ise muvaffakiyetlerinin takip edilmesinin ülkedeki temel bilimin gelişmesi noktasında çok değerli olduğunu söyleyerek, “Uluslararası fizik olimpiyatlarında gümüş madalya aldım.


Bu olimpiyatlar tıpkı sporda olduğu üzere farklı ülkelerden aşikâr sayıda iştirakçi ile düzenlenen bir yarış. Fizik kategorisinde beş kişi iştirak sağladı. Ülkemizi temsil ediyoruz. Ben de 350 kişi ortasında gümüş madalya aldım. Epey gururlu ve memnunum. Hem ülkemi temsil edebildiğim için hem de kendim çalışıp bir şeyler başardığım için. TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanlığı da bize tekrar ödül verdi. Bu bahiste çok gururluyum. Ayrıyeten başarılarımızın takip edip, ödüllendirilmesi ülkedeki temel bilimin gelişmesi için çok önemli” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mudanya Belediyesi’nden üniversite öğrencilerine konuk evi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI