DOLAR

33,0844$% 0.17

EURO

36,2453% 0.47

STERLİN

43,0734£% 0.37

GRAM ALTIN

2.612,93%-0,33

ÇEYREK ALTIN

4.257,00%0,42

BİTCOİN

2140564฿%-0.20994

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Lise bahçesine kurulan profesyonel tavuk kümesi üretime katkı sağlıyor

Erzincan Gül Celal Toraman Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bin tavuk kapasiteli kümes kuruldu. Lisenin, Hayvan Sıhhati ve Yetiştiriciliği kısmı öğrencileri, kümes sayesinde tavukçuluğun her kademesini uygulamalı öğreniyor.
Erzincan Gül Celal Toraman Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan bin tavuk kapasiteli kümes, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı tarafından desteklenerek 600 bin liraya mal oldu.
Öğrenciler, okulda ziraat mühendisleri ve kısım öğretmenleri eşliğinde teorik bilgilerini pratiğe döküyor. Kümeste günlük ortalama 800 organik yumurta elde edilirken, satılan yumurtalar, okul ve öğrencilerin gereksinimleri için kullanılıyor.
Tavukçuluğun riskli bir meslek olduğunu belirten okul öğrencileri, kendi köylerinde ailelerinden gördükleri kadarıyla uyguladıklarını, okulda ise daha profesyonel bir eğitim alarak randımanı artırdıklarını söylediler.

Okulun Teknik Müdür Yardımcısı Abdullah Çiftçi, “Kısa ismi DAP olan Doğu Anadolu Kalkınma Projesi Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı tarafından bu projemiz finanse edilmiştir.
Bu projenin temel iki gayesi bulunmaktadır.

Birincisi öğrenci ve çiftçi eğitimleri, ikincisi ise üretim faaliyetleri sırasında elde ettiğimiz ürünler” dedi.
Erzincan Gül Celal Toraman Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Baş Müdür Yardımcısı Savaş Yılmaz ise, “Buradan mezun olacak öğrencilerimiz, burada edindikleri bilgi ve hünerlerini piyasada öbür kümeslerde çalışarak değerlendirecekler ve tahminen de daha sonra kendileri birer teşebbüsçü olarak kanatlı hayvan atölyeleri işletmeleri kuracaklar” diye konuştu.

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Aziz Gün ise buna misal projelerin artarak devam edeceğini belirterek, “Erzincan Gül Celal Toraman Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeyiz.
Bir meslek lisesinde aslında görmek istediğimiz bir görünüm ile karşı karşıyayız.

Uygulamaların yapılması, teorik derslerle birlikte öğrencilerin alanda olması, işin içerisinde olması, işte burası da daha evvel Tarım Meslek Lisesi olarak bilinen Gül Celal Toraman Mesleksel Ve Teknik Anadolu Lisesi tıpkı vakitte Ulusal Eğitim Bakanlığının mesleksel, teknik eğitiminde kaliteyi yükseltmek ismine ‘Bin Okul Projesi’ içinde olan bir okulumuz. Burada DAP ile birlikte yapmış olduğumuz bir proje çerçevesinde kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve hayvan yetiştiriciliği alanı ile ilgili olarak öğrencilerimizin burada ders görmüş oldukları bir işletme.

Mesleksel teknik eğitimin kıymetini Covid-19 süreciyle çok daha güzel anladık fakat bununla birlikte tarımın ve üretimin ehemmiyetini çok daha fazla yeterli idrak ettik. Ülke olarak, dünya olarak en çok muhtaçlık duyulan tarım dalı, besin kesimi, hayvancılık bölümü vilayetimizde hakikaten tarım ve hayvancılık merkezi olabilecek ve bu yol da önemli bir ara alan bir vilayet ve buna da önemli takviye sağlayan meslek liselerimizden bir tanesi de burası.

Okulumuzdaki arkadaşlarımızın projeleri, öbür okullarımızdaki mesleksel teknik alt yapısının güçlendirilmesi, çocuklarımıza eğitim fırsat ve imkânının daha da muhakkak noktalara geçirilmesi ismine bu projelerimiz bundan sonra artarak devam edecektir” formunda konuştu.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kütahya’da yabancı öğrencilere kültür gezisi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0