DOLAR

32,8911$% 0.2

EURO

35,3011% 0.44

STERLİN

41,7290£% 0.32

GRAM ALTIN

2.457,92%0,31

ÇEYREK ALTIN

4.028,00%-0,66

BİTCOİN

2024930฿%-3.98899

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

LGS’ye kadar sosyal medya diyeti

LGS’ye sayılı günler kala öğrencilere tekliflerde bulunan Barış Sezgin, “Sosyal medya diyeti yapın, bol bol soru çözün ve eksikleri tamamlamak için 40’ar dakikalık ders planlamaları yapın” dedi.
Bir milyondan fazla öğrencinin heyecanla beklediği Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) kısa bir vakit kaldı.
Pandemi sürecinde bir yandan eğitim-öğretimlerine devam etmeye çalışan 8’inci sınıf öğrencileri, öbür yandan da 6 Haziran’da gerçekleştirilecek imtihana hazırlanmaya devam ediyor. LGS’nin bir zeka imtihanı değil, emek imtihanı olduğunu söyleyen Uğur Okulları PDR ve Ar-Ge’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin, planlı çalışan ve motivasyonu yüksek olan öğrencilerin imtihanda başarılı olduklarını söz etti.
Eksikleri tamamlamak için 40 dakikalık planlar yapın
Öğrencilere bu periyotta bol bol deneme imtihanı çözmelerini ve eksik mevzuları tamamlamalarını tavsiye eden Sezgin, “Sınava çok fazla öğrenci katılacak.

Gerçek yanıtlanan bir soru öğrencinin yüzdelik dilimini etkiliyor. Bu nedenle öğrenci hangi mevzularda başarısız olduğunu bilmeli ve bu eksiği tamamlamalı. Başarılı oldukları bahislerin yanı sıra zorlandıkları alanlarda fazladan bir soru yapabilmek çok kıymetli. Ders çalışma müddetleri 40’ar dakika olarak planlanmalı. Zira insan beyninin odaklanma mühleti 40 dakikadır. Deneme imtihanları ise LGS’nin bir provası olmalı ve kesinlikle müddet konularak çözülmeli. LGS vakit ödüllü bir imtihan. Bu nedenle öğrenci vakte karşı müsabakayı bilmeli” dedi.
Barış Sezgin, imtihan öncesi öğrencilerin verimliliğini artırmak için tekliflerde bulundu:
“Nefes idmanları yapın: İmtihan heyecanı birçok öğrencinin yaşadığı bir durumdur.

Heyecan ve dert ortasındaki ilgiyi çok uygun görmek lazım. Öğrencilerin heyecanlı olmaları çok olağan zira dört yıldır bu imtihan için çok çalıştılar. Son iki yıldır da pandemi sürecinde imtihana hazırlandılar. Lakin unutmayalım imtihanda bu heyecan olumlu motivasyona dönüşecektir. Nefes antrenmanları yapabilirler. Derin nefes almak kalp atışlarımızı yavaşlatır ve bedenimiz daha denetimli olur bu da tasayı azaltır. Bunun yanı sıra dertle baş etmenin en değerli usullerinden biri spor yapmaktır. Bu nedenle imtihana sayılı günler kala her gün yürüyüş yapmayı ihmal etmesinler. İmtihan sırasında ise elbette öğrenciler sorulara odaklanıyor ve gözlerini kağıttan ayırmadan soru çözmeye çalışıyor. Bu da nörolojik olarak korkuyu yükselten bir durumdur. Orta ara soru kitapçığından başını kaldırıp birkaç saniye etrafa bakmak, odak değiştirmek tasayı azaltır. Fakat el titremesi, mide bulantısı üzere sıhhat sorunları yaşayan öğrencilerimizin doktor dayanağı almasını öneriyorum.
Sorulara şifreler koyun: İmtihanda vakit idaresi gerçek yapılmalı.
İmtihana kolay sorulardan başlayın. Kolay sorulardan başlamak hem vakti hakikat yönetmeye yardımcı olur hem de moral ve motivasyonu yükseltir. Sorulara şifreler konulabilir. Öğrenci emin olmadığı ya da zorlandığı soruların yanına işaretler koyabilir. Böylelikle imtihan bitiminde turlama tekniği ile tekrar gözden geçirme talihi bulduğunda sorulara o gözle bakabilir.
Toplumsal medya diyeti yapın: Cep telefonu çok önemli bir dikkat dağıtıcıdır bu nedenle bu süreçte cep telefonundan mümkün olduğunca uzak durulmalı.
Ders çalışırken cep telefonu öğrencinin yanında olmamalı. Öğrenci derse konsantre olduğu sırada gelen bir ileti ya da toplumsal paylaşım sitelerinden gelen bir bildirim, çalışmayı ve öğrenmeyi olumsuz tesirler. Bu nedenle bu süreçte bir toplumsal medya diyeti yapmalarını tavsiye ederim. Bu yaş kümesindeki öğrencilerin his durumu ile öğrenme kapasitesi ortasında çok önemli bir ilgi var ve toplumsal medya etkileşimleri bireyleri duygusal olarak etkiliyor. Uyaran ne kadar az ise öğrenme o kadar yüksektir.

Bu nedenle toplumsal medyanın yanı sıra bir yandan dijital oyun ya da sinema platformlarıyla ilgilenirken bir yandan da ders çalışmak da mümkün değildir.
Uyku tertibine dikkat edin: Ergenlik periyodunda uyku nizamı çok değerlidir.
Pandemi sürecinde kimi öğrencilerin gündüz uyuyup gece yaşamaya başladıklarına şahit oluyoruz. Bu başarıyı olumsuz tesirler. Gece çalışmak gündüz kadar verimli değildir. Beynimiz günebakan çiçeğine benzeri. Öğrenmeye en açık olduğumuz vakit sabah saatleridir. Güneşin doğuşuyla birlikte beynimizin nörolojik işlevleri çok daha güzel çalışır.
İstikrarlı beslenin ve yürüyüş yapın: Öğrenciler açlık tokluk nizamına dikkat etmeli.
İmtihana hazırlık kümelerinde diyet yapılmasını önermiyorum. Öğrenciler istikrarlı beslenmeli. Zira kan şekeri düşük olduğunda öğrenci odaklanmakta zahmet çeker. Fakat istikrarlı beslenmenin yanı sıra bu devirde hareket etmek de kıymetli.

Vücudumuz bizim makinamızdır. Öğrencilerin her gün inançlı ortamlarda en az yarım saat yürüyüş yapmaları öğrenme kapasitesini artırır.
Veliler eleştirmemeli: LGS değerli bir imtihan lakin veliler şunu unutmamalı hayat uzunluğu çocukları bekleyen birçok imtihan var.
Kimlik edinme imtihanı, akranlar içinde yer edinme imtihanı, yanlışsız bağlantılar kurma imtihanı. Aslında bu imtihanlar LGS’den çok daha kıymetli. Bu yaş kümesindeki öğrenciler öğüt dinlemek yerine anlaşılmak istiyor. Duyguyu anlamak ve telafi edilebileceğini göstermek bile çocukları çok fazla rahatlatıyor. Pandemide imtihana hazırlanan, arkadaşlarından uzaklaşan ve sıkıntı bir süreçten geçen çocuklarımızın gerilim ve telaşlarını anlamalıyız. Olumsuz tenkitler yerine yapan olunmalı. Veliler çocukların yapamadıklarını eleştirmek yerine yaptıklarını takdir etmeli. İmtihanda istedikleri okulu kazanamasalar bile bu imtihan ileriki yıllardaki kazanma motivasyonlarını artıracaktır.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

MEB: “2 Temmuz sonrasında başlayacak telafi eğitimlerine katılımda ‘gönüllülük’ esas”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI